Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mszański oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego będzie miał siedzibę w dawnej bibliotece

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
W dawnej Bibliotece Publicznej w Mszanie Dolnej powstała nowa siedziba mszańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego
W dawnej Bibliotece Publicznej w Mszanie Dolnej powstała nowa siedziba mszańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Biblioteka Mszana Dolna
Od maja mieszkańcy Mszany Dolnej mogą korzystać z nowoczesnej biblioteki w swojej miejscowości. Po 74 latach i kilku przeprowadzkach księgozbiór liczący 40 tysięcy pozycji przeniesiony został do nowej siedziby, która stała się lokalnym centrum aktywności nie tylko dla czytelników, ale również dzieci i seniorów. Dawny siedziba jednak nie stoi pusta. Miejsce dla siebie znalazła tam ważna dla kultywowania lokalnej tradycji instytucja.

W ostatnich latach ich siedziba biblioteki mieściła się w stuletnim budynku „Sokoła”, gdzie do dyspozycji mieli 60 metrów kwadratowych powierzchni. Na potrzeby biblioteki było to za mało, jednak po ich wyprowadzce w budynku miejsce dla swojej działalności znalazł mszański oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego (PTL).

- Od 35 lat gromadziliśmy zbiory, które teraz możemy pięknie wyeksponować w nowej izbie stworzonej w starej bibliotece. Jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ przez te lata zmienialiśmy siedziby, ale nie mieliśmy swojego stałego miejsca, gdzie moglibyśmy się zadomowić - przyznaje w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Teofila Latoś - prezes PTL w Mszanie Dolnej.

Jak zaznacza, ma nadzieje, że zmiana siedziby pomoże towarzystwu działać jak prawdziwa izba regionalna, gdzie będą mogli pokazywać swoje zbiory, a te są imponujące. - Posiadamy zbiory o charakterze etnograficznym - to starocie i między innymi prawdziwe stroje zagórzańskie. Teraz będziemy mogli je teraz wyeksponować - mówi nam Latoś.

Limanowianie w kamerach Google Street View

Nie mieli pojęcia, że robią im zdjęcia. Kamery Google Street...

Jak dodaje, chciałaby aby ich działalność służyła krzewieniu lokalnych tradycji wśród mieszkańców oraz kształtowaniu tożsamości regionalnej i kulturowej. W tym celu PTL ma w planie lekcje dla dzieci i młodzieży, aby pokazywać im zbiory i w ten sposób edukować.

- Nowa siedziba to dla nas impuls do rozwoju. Zwiększamy w ten sposób naszą dostępność i umożliwi nam to gromadzenie jeszcze większej ilości eksponatów. Teraz mamy gdzie je kolekcjonować. Może za jakiś czas udałoby się stworzyć tutaj muzeum regionalne. Do tego chcielibyśmy dążyć - dodaje

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na limanowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto