Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tymbark. Rynek doczeka się rewitalizacji? Mieszkańcy czekają na pełne zieleni centrum, które stanie się wizytówką gminy

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Obecnie zabetonowany rynek w Tymbarku doczeka się rewitalizacji. Jedna oferta mieści się w kosztorysie
Obecnie zabetonowany rynek w Tymbarku doczeka się rewitalizacji. Jedna oferta mieści się w kosztorysie UG Tymbark
Zabetonowany rynek w Tymbarku doczeka się rewitalizacji? W końcu jest na szansa, bo najtańsza oferta mieści się w kosztorysie gminy. Rynek ma stać się zieloną wizytówką miasta i miejscem tętniącym życiem.

Polka najpiękniejsza na świecie

od 16 lat

Najprawdopodobniej trzeci już przetarg na rewitalizację rynku w Tymbarku przyniesie zamierzony efekt, bowiem spośród czterech ofert jedna mieści się w kosztorysie gminy, który po aktualizacji opiewa na 1,5 mln zł. Wcześniej samorząd chciał przeznaczyć na to ponad pół miliona złotych. Firma z MK BUD z Łososiny Dolnej zaproponowała 1 mln 488 tys. zł. W ciągu miesiąca ma dojść do podpisania umowy.

Problemy z rozstrzygnięciem przetargów sprawiły, że inwestycja nie będzie gotowa w czerwcu 2023 roku tak jak pierwotnie zakładano. Inwestor na wykonie prac będzie miał rok od podpisania umowy.

Rynek w Tymbarku będzie zielony

Rewitalizacja rynku ma zamienić betonozę w atrakcyjne, pełne zieli miejsce do wypoczynku. Władze gminy w ten sposób chcą ożywić to miejsce. Wizualizacje wyglądają obiecująco i budzą nadzieję, że to miejsce stanie się atrakcją regionu.

- Zdecydowanie chcieliśmy, żeby rynek był ukwiecony, zielony i stał się wizytówką naszej gminy. Chcemy żeby z jednej strony zachował historyczny kształt, natomiast z drugiej strony zależy nam, żeby był elegancki i dostosowany do współczesnych standardów - mówi "Gazecie Krakowskiej" Paweł Ptaszek, wójt gminy Tymbark.

Obecnie zabetonowany rynek w Tymbarku nie wygląda zachęcająco. Mieszkańcy liczą, że inwestycja pomoże w jego ożywieniu. To miejsce spotkań i różnych wydarzeń kulturalnych, oni też mieli swój udział w powstawaniu koncepcji przebudowy. Wpłynęło wiele uwag od mieszkańców, zostały one przeanalizowane, a niektóre z nich uwzględniono w projekcie.

W ramach rewitalizacji zostanie wyremontowany miejski szalet, wiata przystankowa. Starą fontannę zastąpi nowoczesna beznieckowa, będzie nowe oświetlenie oraz parking przy płycie. Sam płyta rynku zostanie bez zmian, wraz z murem ma zostać wyczyszczona. Ma powstać tam także ścieżka związana z historią Tymbarku. Inwestycja jest częściowo dofinansowana ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Projekt architektoniczny, z uwagi na historyczny charakter, został uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na limanowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto