Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schronisko XXII wieku na Jeżowej Wodzie w Beskidzie Wyspowym. Znamy zwycięski projekt. Jury i internauci byli jednogłośni

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Konkurs na projekt nowoczesnego schroniska górskiego na górze Jeżowa Woda wygrał Francuz Antoine Hamon (z prawej). Jak zapewnia Wiesław Cholewa (w środku) projekt będzie realizowany
Konkurs na projekt nowoczesnego schroniska górskiego na górze Jeżowa Woda wygrał Francuz Antoine Hamon (z prawej). Jak zapewnia Wiesław Cholewa (w środku) projekt będzie realizowany Alicja Fałek
Fundacja Ideanova ogłosiła zwycięzcę konkursu architektonicznego projektu schroniska turystycznego na górze Jeżowa Woda z restauracją i tarasami widokowymi. To wizja francuskiego architekta Antoine'a Hamona została najlepiej oceniona przez jury. Co ciekawe projekt Francuza zyskał też najwyższe poparcie internautów.

Fundacja Ideanova, której prezesem jest Wiesław Cholewa (w 2018 r. znalazł się na liście 100 najbogatszych Forbsa), współzałożyciel Murapolu, największej polskiej firmy deweloperskiej w Polsce, w styczniu tego roku ogłosiła konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji schroniska. Projektowany obiekt miał mieć nowoczesny charakter, formę wybiegającą w daleką przyszłość, a równocześnie pozostawać w harmonii z otaczającą go przyrodą.

Na konkurs spłynęło 88 projektów, w tym 40 z różnych stron świata. Dziesięcioosobowe jury spośród nich wybrało pięć, które przeszły do dalszego etapu.

Dzisiaj, 28 września, w ośrodku Jeżowa Woda w Przyszowej odbyła się finałowa gala konkursu. Podczas niej ogłoszono kto otrzymał nagrodę główną wartą 5 tys. euro oraz który projekt zyskał największe poparcie internautów. Zanim jednak do tego doszło, Wiesław Cholewa przybliżył pięć finałowych projektów. Chwilę na ich omówienie mieli także autorzy. Dwóch przybyło osobiście, z pozostałymi połączono się online.

Dwa finałowe projekty zostały opracowane przez polskich architektów, pozostałe przez Francuza oraz zespoły z Chin i Wielkiej Brytanii. Wszyscy finaliści podkreślali, że konkurs został znakomicie przygotowany. Chwalili współpracę z jury, które odpowiadało na dodatkowe pytania. Za duży plus uznali także otwarty charakter konkursu, w którym doświadczenie nie było jednym z wymogów. Dzięki temu swoich sił mogli spróbować zarówno młodzi architekci, którzy jeszcze nie mogą pochwalić się zrealizowanymi według ich projektu obiektami, jak i tacy, co posiadają bogate portfolio. Podzieli się także swoimi inspiracjami przy tworzeniu projektów.

Następnie ogłoszone zostały wyniki głosowania internautów. Najwięcej, bo aż 45,57 proc. głosów zdobył projekt oznaczony symbolem SCH1521, którego autorem jest architekt z Francji. Pozostały projekty cieszyły się zdecydowanie niższym poparciem głosujących.

Antoine Hamon za wygraną w głosowaniu publiczności otrzymał dyplom oraz nagrodę w wysokości 1 000 euro. Wyróżnienie odebrał osobiście. Chwilę później okazało się, że to nie jedyna wygrana, z jaką wróci do Francji. To właśnie jego projekt został uznany jako najlepszy przez jurorów.

Francuz nie krył radości, tym bardziej, że od niedawna pracuje na własne nazwisko. Wcześniej przez osiem lat pracował w dużej firmie projektowej, a w tym roku postanowił otworzyć własną pracownię. Opowiedział też o swoich inspiracjach.

- Bez zaczynania rysowania samego projektu spędziłem ponad dwa tygodnie nad researchem, szukaniu idei oraz odniesień do lokalnej architektury tego regionu – zaznaczył Antoine Hamon. - Zachwyciły mnie budynki architektury drewnianej południa Polski, szczególnie kościoły i cerkwie, a także - podobnie jak w regionach alpejskich - domy z wysokimi szczytami. To miało znaczący wpływ na typologię mojego projektu.

Francuski architekt przygotował projekt schroniska, które na każdym piętrze daje możliwość obserwacji innego widoku. Chciał też, by obiekt ten, przez przeszklone okna maskowane nieco drewnianymi lamelami, dawały możliwość bliższego obcowania z naturą.

- To taka świątynia przyrody – podkreślił Hamon.

Ta idea, jak i cały projekt przekonał jury. Poszczególni członkowie podkreślali jednak, że nie mieli łatwego zadania, bo każdy z projektów był inny i zachwycał.

- Ten projekt najlepiej wpisuje się w charakter Jeżowej Wody. Jury uznało, że w przyszłości powszechne będzie wpisywanie się w naturę – dodał Wiesław Cholewa. - Warto podkreślić, że zarówno jednogłośna decyzja jurorów, jak i publiczności, była taka sama. 

Antoine Hamon swoim projektem zdobył nagrodę główną w wysokości 5 tys. euro i będzie współpracował z Fundacją Ideanova przy dalszych pracach projektowych. Jury postanowiło również wyróżnić dwa projekty – z Wielkiej Brytanii oraz Polski. Ich autorzy otrzymają po 1 tys. euro.

Teraz Fundacja Ideanova będzie przygotowywać dokumentację potrzebną do uzyskania pozwolenia na budowę schroniska według wybranego projektu. Prezes Cholewa liczy, że uda się pozyskać środki na budowę obiektu.

- Zakładając wariant optymistyczny, budowa mogłaby zacząć się w połowie przyszłego roku i potrwać do końca 2025 – zaznaczył prezes Ideanova.

Limanowa. Nowy most wygląda efektownie. Kiedy będzie można z niego korzystać?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Schronisko XXII wieku na Jeżowej Wodzie w Beskidzie Wyspowym. Znamy zwycięski projekt. Jury i internauci byli jednogłośni - Gazeta Krakowska

Wróć na limanowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto