Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesienny spacer na Mogielicę? Królowa Beskidu Wyspowego zachwyca

Remigiusz Szurek
Remigiusz Szurek
- Jak tu pięknie! – komentuje duet turystów docierający na szczyt z darmowego parkingu zlokalizowanego na Przełęczy Rydza-Śmigłego dawniej nazywanej przełęczą Chyszówki. Samo podejście ze wspomnianego kierunku nie jest trudne, a po drodze można na moment zatrzymać się przy drewnianej chatce stojącej na polanie
- Jak tu pięknie! – komentuje duet turystów docierający na szczyt z darmowego parkingu zlokalizowanego na Przełęczy Rydza-Śmigłego dawniej nazywanej przełęczą Chyszówki. Samo podejście ze wspomnianego kierunku nie jest trudne, a po drodze można na moment zatrzymać się przy drewnianej chatce stojącej na polanie fot. Remigiusz Szurek
Jesień to idealny czas na wędrówki, w samotności lub w grupie. Mogielica wznosząca się na wysokości 1170 m n.p.m. dokładnie 17 grudnia 2022 roku odzyskała swoją wielką atrakcję turystyczną – to wtedy w budynku Urzędu Gminy Dobra miało miejsce oficjalne oddanie do użytku nowej wieży widokowej na Mogielicy.

- Jak tu pięknie! – komentuje duet turystów docierający na szczyt z darmowego parkingu zlokalizowanego na Przełęczy Rydza-Śmigłego dawniej nazywanej przełęczą Chyszówki. Samo podejście ze wspomnianego kierunku nie jest trudne, a po drodze można na moment zatrzymać się przy drewnianej chatce stojącej na polanie. Szlak wiedzie w większości przez las, po drodze nie możemy zatem podziwiać zbyt wielu widoków, ale maszeruje się przyjemnie, a jesienią upał nie daje się we znaki jak np. w lecie. Jak to w październiku dopisuje jednak silny wiatr, a na szczycie wieży można wytrzymać przez moment, chyba że ktoś jest porządnie ubrany i ma solidne nakrycie głowy.

Budowa konstrukcji wykonanej ze stali trwała przez dwa lata. Rozpoczęła się w maju 2020 roku z powodu złego stanu technicznego poprzedniczki, zbudowanej z drewna. Wówczas dokładny przegląd techniczny stojącej na szczycie drewnianej konstrukcji jasno wykazał, że na skutek warunków atmosferycznych, panujących na takiej wysokości doszło do zniszczenia głównych słupów nośnych. Wieża została wyłączona z użytkowania.

Nowa wieża może pochwalić się czterospadowym zadaszeniem o stalowej konstrukcji, a jej wysokość to 23 metry. Z wieży przy dobrej pogodzie można podziwiać zapierające dech w piersiach panoramy na pasma Beskidu Wyspowego, Beskidu Sądeckiego, Pieniny, Gorce oraz Tatry.

Ciekawostką jest fakt, że montaż metalowej konstrukcji był możliwy przy użyciu specjalistycznego śmigłowca Airbus H 125 (AS 350).

Inwestycja była możliwa do zrealizowania przy współpracy kilku podmiotów. Województwo Małopolskie przekazało na ten cel 300 tys. zł. Po 25 procent pozostałych kosztów zapewniły Powiat Limanowski, Gmina Dobra, Gmina Kamienica i Gmina Słopnice. Całkowity koszt realizacji tego zadania wyniósł niemal 1 mln zł. Projekt budowlany przygotowała firma Consar, a wykonawcą inwestycji była spółka Ekobudstal sp. z o.o. z Chorzowa.

Nowy Sącz. Mieszkaniec grzmi o Parku Strzeleckim: takie rzeczy nie mogą się tutaj dziać!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Jesienny spacer na Mogielicę? Królowa Beskidu Wyspowego zachwyca - Gazeta Krakowska

Wróć na limanowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto