Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbudują kolejną tężnię solankową w regionie. Wiadomo kiedy ruszy budowa

Remigiusz Szurek
Remigiusz Szurek
W Tymbarku powstanie tężnia solankowa. To nie pierwsza taka atrakcja w regionie
W Tymbarku powstanie tężnia solankowa. To nie pierwsza taka atrakcja w regionie fot. Klaudia Kulak archiwum; UG Tymbark
Tymbark. W parku im. Zofii Turskiej powstanie nie lada atrakcja turystyczna. Mowa o tężni solankowej. Realizację tej interesującej pod kątem turystycznym inwestycji zapowiedział wójt Tymbarku Paweł Ptaszek.

Kiedy miałaby rozpocząć się budowa tężni? Jak wynika ze słów wójta Ptaszka miałoby to nastąpić już w drugiej połowie września.

Jak przekazał wójt, kolejnym etapem prac będzie wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego na zagospodarowanie wejścia do parku od strony ulicy Armii Krajowej, co oznacza demontaż obecnie funkcjonującej w tym miejscu myjni samochodowej.

- Termin wykonania projektu przewidziany jest na styczeń 2024 roku. Projekt zostanie poddany konsultacjom społecznym – przekazał wójt.

Na budowę tężni gmina pozyskała dotację z Województwa Małopolskiego w wysokości 550 tys. zł.

- Będzie to świetna atrakcja dla turystów oraz fajna alternatywa spędzania wolnego czasu dla mieszkańców. Obiekt powinien zacząć funkcjonować już wiosną przyszłego roku. Na pewno skorzystam z niego osobiście – uśmiecha się wójt Tymbarku.

Przypomnijmy, że w naszym regionie nie brak podobnych atrakcji. W grudniu 2021 roku informowaliśmy o zakończeniu prac przy budowie tężni zlokalizowanej w Parku Strzeleckim w Nowym Sączu. Obiekt pozostaje pierwszym tego typu w mieście. Tężnie działają ponadto m.in. w Parku Miejskim w Gorlicach, uzdrowisku Wapienne (gmina Sękowa) czy w Parku Podworskim w Łukowicy (gmina Łukowica). Ostatnia z atrakcji powstała w 2019 roku i przyciąga na teren miejscowości wielu turystów.

Czym jest tężnia solankowa?

W Europie inhalacje z wykorzystaniem soli znane były od stuleci. Najstarsza europejska tężnia solna została odkryta w okolicy Inowrocławia, gdzie zachowały się m.in. naczynia służące do przenoszenia solanki. Moda na korzystanie z sanatoriów w tym tężni odrodziła się na nowo w XIX wieku.

Jak działa tężnia solankowa nazywana również inhalatornią solankową? Jak wynika z definicji, jest to budowla z drewna i gałęzi tarniny służąca do zwiększania stężenia soli w solance. Warto wiedzieć, że kuracja w tężni solankowej ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Poleca się ją głównie osobom mającym osłabiony układ odpornościowy, zmagającymi się z nawracającymi schorzeniami dróg oddechowych, chorobami autoimmunologicznymi czy cierpiącymi z powodu niedoboru mikroelementów.

Limanowa. Nowy most wygląda efektownie. Kiedy będzie można z niego korzystać?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zbudują kolejną tężnię solankową w regionie. Wiadomo kiedy ruszy budowa - Gazeta Krakowska

Wróć na limanowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto