Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przybędzie lasów w Limanowej? Nadleśnictwo ogłosiło akcję skupu gruntów do zalesienia

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Nadleśnictwo Limanowa jest zainteresowane nabywaniem lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia od osób prywatnych.
Nadleśnictwo Limanowa jest zainteresowane nabywaniem lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia od osób prywatnych. Klaudia Kulak
Jest szansa, że limanowskie lasy będą mieć jeszcze większą powierzchnie. Tamtejsze nadleśnictwo szuka terenów, które mogłoby wykupić od prywatnych właścicieli, aby przeznaczyć je do zalesienia.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Obecnie lasy stanowią niemal 30 procent powierzchni kraju. Większość z nich, bo aż 77 procent zarządzana jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, jednak prawie 1,8 miliona hektara należy do osób prywatnych.

Do ogólnopolskiej akcji skupu gruntów organizowanej przez Lasy Państwowe wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska włączyło się również Nadleśnictwo Limanowa. Chodzi o to, aby w ciągu najbliższych 30 lat ilość lasów w Polsce powiększyła się.

- Chcielibyśmy, aby jak najwięcej gruntów było zalesionych. W naszych górskich terenach wiele gruntów leży odłogiem. Często zdarza się, że łąki samoistnie zarastają lasem. Uważamy, że byłoby bardzo dobrze, gdybyśmy mogli te grunty wykorzystać i zamienić w las - przyznaje w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Paweł Twaróg, Starszy Specjalista Służby Leśnej ds. gospodarki leśnej nadleśnictwa w Limanowej.

Zaznacza również, że nadleśnictwo posiada mnóstwo pojedynczych gruntów należących do prywatnych właścicieli. Działki są położone pomiędzy gruntami należącymi do nadleśnictwa i jest do nich bardzo utrudniony dojazd.

- Gdyby były w naszym zarządzie, można byłoby łatwiej nimi gospodarować. Te grunty mogłyby zostać odpowiednio zalesione - dodaje.

Kupno działek ma zostać opłacone z funduszy poszczególnych nadleśnictw. W przypadku braku takich środków zakup zostanie sfinansowany z funduszu leśnego i tak będzie w Limanowej - pieniądze na zakup przyznawane będą przez Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych z specjalnego funduszu właśnie na ten cel.

- Ceny gruntów natomiast zależą od wielu czynników. Mowa tutaj o jego dostępności, ale również o tym, co tam rośnie. Wszystkie wydane przez nas fundusze są jednak pod pełną kontrolą i potwierdzone przez rzeczoznawce - dodaje Twaróg

Jeśli nadleśnictwo nabywa teren do zalesienia, sadzi tam drzewa. Jeśli natomiast teren jest już zalesiony, wówczas nadleśnictwo sprawdza stan drzew.

- Głównym celem jest to, aby jak najwięcej lasów rosło i aby ten las był zdrowy. Wszystkie chore drzewa powinny zostać usunięte, aby nie stanowić zagrożenia dla innych. Chodzi o to, aby choroby, grzyby czy owady się nie przenosiły na inne drzewa.

Osoby zainteresowane mogą składać oferty zawierające: numer działki, obręb ewidencyjny, numer księgi wieczystej oraz oferowaną cenę zbycia. Nieruchomość powinna mieć uregulowany stan prawny, ustabilizowane w terenie granice oraz brak jakichkolwiek obciążeń hipotecznych.

- O ostatecznym przyjęciu złożonej oferty decyduje położenie działek względem gruntów Skarbu Państwa znajdujących się w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Nadleśnictwa Limanowa oraz oferowana cena nabycia. Nie może ona być wyższa od określonej w operacie szacunkowym wyceny nieruchomości gruntowej, sporządzonym przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego - wyjaśnia nadleśnictwo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na limanowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto