Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straszyn: W sobotę Ekofestiwal w Mediatece

Danuta Strzelecka
Fot. Mediateka
Były wycieczki i warsztaty dla uczniów. W sobotę będzie Ekofestiwal dla wszystkich. W dwugodzinnym programie jest m.in. wielkoformatowe malowanie podwodnego świata Raduni, quiz ekologiczny, warsztaty szydełkowania SZAL (ona) Radunia.

Jutro, 14 października, w Mediatece w Straszynie coś w sam raz dla miłośników ekologii - Ekofestiwal.
- Zapraszamy do nas zarówno dużych, jak i małych - mówi Izabela Papała, z Mediateki w Straszynie. - Będzie to spotkanie podsumowujące projekt grantowy ENERIS „Pracowita rzeka Radunia. Nasza własna elektrownia wodna.” W programie jest wiele atrakcji.

Ekofestiwal rozpocznie się o godz. 11, a zakończy o godz. 13. W dwugodzinnym programie jest m.in. wielkoformatowe malowanie podwodnego świata Raduni, quiz ekologiczny, warsztaty szydełkowania SZAL (ona) Radunia. Chętni będą mogli wymienić książki lub posłuchać opowieści o Alfonsie Hoffmannie, pionierze polskiej hydroenergetyki . Kto w tym czasie zgłodnieje będzie mógł się posilić energetyzującymi goframi lub ekojedzonkiem z Cafe Stacja. Podczas Ekofestiwalu zostanie także rozstrzygnięty konkurs w trzech w kategoriach: plastycznej, filmowej, literackiej.

Wycieczki i warsztaty

Ekofestiwal kończy projekt „Pracowita rzeka Radunia. Nasza własna elektrownia wodna”, który od 25 września realizuje Mediateka. Przypomnijmy, w lipcu br. spośród zgłoszeń nadesłanych w ramach II edycji programu grantowego ENERIS „Pomysły chroniące środowisko” najlepszym w Pruszczu Gdańskim okazał się pomysł Mediateki w Straszynie. Dzięki zdobytym funduszom młodzież ze szkół w Straszynie, Borkowie i Rotmance wzięła udział w projekcie promującym ekologiczne wytwarzanie prądu.

- Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wycieczkach po elektrowniach wodnych w Straszynie, Bielkowie, Łapinie oraz Rutkach - mówi Izabela Papała. - Odbyły się też warsztaty filmowe podczas których młodzież na przykładzie krótkich filmów z wycieczki uczyła się montażu filmu. Z kolei podczas warsztatu technicznego na przykładzie modelu małej elektrowni wodnej uczniowie mieli okazję przekonać się „jak to działa?”. Warsztaty te, poprowadził czytelnik Mediateki, pan Zenon Tomacki, który wie wszystko na temat wytwarzania prądu przez wodę.

Relacje z wycieczek i warsztatów na bieżąco ukazywały się na stronie facebookowej Mediateki. Podczas projektu uczniowie przygotowywali prace na konkurs, którego rozwiązanie już jutro, w trakcie Ekofestiwalu.

- Pomysł na projekt grantowy zrodził się naturalnie w związku ze znajdującymi się w okolicach rzeki Raduni starymi, w wielu przypadkach zabytkowymi, elektrowniami wodnymi - mówi Grażyna Goszczyńska z Mediateki w Straszynie, koordynatorka projektu. - Naszym założeniem było połączenie dwóch celów - podniesienie świadomości młodzieży szkolnej na temat alternatywnych źródeł pozyskiwania energii oraz promowanie lokalnej historii oraz walorów turystycznych naszego regionu wśród mieszkańców.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto