Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Panele fotowoltaiczne na wodzie w Łapinie (gm. Kolbudy). Rada gminy poparła projekt Grupy Energa

Anna Gawrońska
mat. prasowe Grupa Energa
Energa OZE planuje realizację innowacyjnego projektu pływających paneli fotowoltaicznych na wodzie. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce. Projekt został zaprezentowany podczas sesji Rady Gminy Kolbudy.

Pływające panele fotowoltaiczne na wodzie mają być zamontowane na zbiorniku wodnym w Łapinie, w gminie Kolbudy. To kolejna innowacja w Grupie Energa w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Po pomyślnym pilotażu tego projektu, prowadzonym w ubiegłym roku, Energa OZE przystępuje do realizacji inwestycji na większą skalę.

Podczas sesji Rady Gminy Kolbudy, przedstawiciele spółki Energa OZE zaprezentowali projekt instalacji fotowoltaicznej na wodzie. Projekt zakłada instalację paneli fotowoltaicznych o mocy do 0,5 MW na zbiorniku wodnym przy eksploatowanej obecnie przez Energę OZE Elektrowni Wodnej Łapino. Powierzchnia paneli ma wynieść do 0,5 ha, czyli ok. 1,25 proc. całkowitej powierzchni zbiornika.

Podczas spotkania przedstawiono szczegóły tego innowacyjnego projektu OZE. Omówiono korzyści związane z budową i eksploatacją farmy PV na wodzie w stosunku do farmy na lądzie.

Realizacja projektu instalacji fotowoltaicznej na zbiorniku w Łapinie jest przedsięwzięciem o charakterze innowacyjnym w skali kraju. Jak zapewnią przedstawiciele Grupy Energa, dzięki tej inwestycji, zyska region i gmina. Korzyścią z eksploatacji farmy ma być nowa energia z OZE i poprawa wolumenu z odnawialnych źródeł w miksie wytwarzania w Grupie Energa.

Zastępca dyrektora Biura Innowacji i Rozwoju Energa OZE Ireneusz Rogala, który prowadził prezentację projektu, zwracał uwagę na potencjalne profity dla mieszkańców z tytułu realizacji inwestycji w gminie. Kolbudy będą bowiem pierwszą gminą w Polsce, w której powstanie instalacja fotowoltaiczna na zbiorniku wodnym.

- Wcześniej przeprowadziliśmy rozmowy z inwestorem chcąc zabezpieczyć nasze interesy, aby farma nie obniżyła walorów środowiskowych, krajobrazowych czy turystycznych - mówi wójt Andrzej Chruścicki.

- Jezioro w Łapinie cieszy się dużym powodzeniem wśród amatorów pływania kajakiem czy rowerem wodnym i chodziło nam o to, aby jedna inwestycja nie zablokowała tego rodzaju atrakcji. Z naszych uzgodnień wynika, że sama farma będzie zlokalizowana przy samej tamie na obszarze nie przekraczającym 0,5 ha, więc zajmie tylko maleńką część tego dużego zbiornika. Myślę, że prezentacja podczas sesji rozwiała większość wątpliwości jakie mieli mieszkańcy. Farma fotowoltaiczna nie jest instalacją, która negatywnie wpływa na środowisko. Pokazujmy, że jesteśmy otwarci na nowatorskie, ekologiczne rozwiązania. Cały świat chce dziś czerpać energię ze słońca. Trwają poszukiwania optymalnych rozwiązań. Gmina Kolbudy może dołożyć do tego swoją małą cegiełkę.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto