Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Limanowszczyzna: dla inwestycji gminy się zadłużają

Iwona Kamieńska, Arek Arendowski
Radni Limanowej zdecydowali się zadłużyć miasto, aby dokończyć budowę basenu
Radni Limanowej zdecydowali się zadłużyć miasto, aby dokończyć budowę basenu Fot. Stanisław Śmierciak
Zadłużenie limanowskich gmin rośnie z roku na rok. W niektórych sięga już połowy dochodów. Nie oznacza to jednak, że wiedzie im się źle. Po prostu inwestują. Polskie prawo dopuszcza, aby samorządy zadłużały się do poziomu 60 procent. Które gminy są najbliżej tego progu?

Cóż oznacza niebezpieczny poziom 60 procent? To nieciekawa perspektywa: zero inwestycji, tylko spłata kredytów, pożyczek i innych zobowiązań wraz z odsetkami, które wcale małe nie są. Gdy gmina przekroczy dopuszczalny próg procentowy, nie może zadłużyć się bardziej, a zatem skorzystać z unijnej dotacji, bo nie stać jej na wkład własny.

Tego mogą bać się na przykład mieszkańcy limanowskiej gminy Jodłownik, gdzie zadłużenie sięga już 50 procent dochodów. W samej Limanowej słupek długu - po ostatniej decyzji radnych o wzięciu 7-milionowego kredytu na dokończenie budowy basenu - poszybował powyżej 32 procent.

Zobacz także: Powiat limanowski: budowa tras dla narciarzy ruszy w połowie 2011 roku

Jednak w jednej, i drugiej gminie także śpią spokojnie, porównując się do Raby Wyżnej, gdzie zbliżono się do 57 procent. Tam faktycznie można zacząć się bać. - Nasz budżet to około 54 miliony złotych. Nawet z kredytem w maksymalnej kwocie jest luzu bądź ile, aby inwestować w przyszłej kadencji - uspokaja burmistrz Limanowej, Marek Czczótka.

Na podobnym poziomie zadłużona jest gmina Mszana Dolna. - Uważam, że to poziom bezpieczny. Jak tu nie brać kredytów i pożyczek, jeśli jest okazja zdobyć unijną dotację, jak choćby ostatnio na kolektory słoneczne dla ponad trzech i pół tysiąca gospodarstw w gminach Mszana, Niedźwiedź i Kamienica. Walczymy o dotację rzędu 85 procent. To oznacza, że dla ludzi koszty zakupu i instalacji solarów będą symboliczne - mówi wójt Mszany Dolnej, Tadeusz Patalita. Podobną motywację do zadłużania się w bankach ma wiele innych samorządów.

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Zobacz, jak wygląda prawda o kryminalnej Małopolsce

60 tysięcy złotych do wygrania. Sprawdź jak. Wejdź na www.szumowski.eu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na limanowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto