Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IX Festiwal Henrykowski zaskakuje różnorodnością repertuaru. Zobacz, co jeszcze się wydarzy

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W niedzielę 20.08.2023, godz. 19 w sali koncertowej Centrum Kultury ,,Zamek" w Kożuchowie zabrzmi muzyka filmowa Krzesimira Dębskiego.
W niedzielę 20.08.2023, godz. 19 w sali koncertowej Centrum Kultury ,,Zamek" w Kożuchowie zabrzmi muzyka filmowa Krzesimira Dębskiego. Jarosław Wnorowski
W niedzielę, 13 sierpnia w Kożuchowie zaczął się IX Festiwal Henrykowski. - Ideą Festiwalu Henrykowskiego jest stworzenie jednego z najbardziej rozpoznawalnych festiwali muzyki kameralnej i organowej w województwie lubuskim oraz propagowanie dziedzictwa i zasobów kulturowych Kożuchowa - podkreśla Michał Mogiła, prezes Stowarzyszenia Artystów Zdolni do Wszystkiego.

Trochę historii

Pierwszy Festiwal Henrykowski odbył się w 2015 r. Nazwa festiwalu nawiązuje do historii miasta. Imię Henryk, dziedziczyli po sobie średniowieczni książęta śląscy z linii Piastów Głogowskich, którzy byli zaangażowani w rozwój Kożuchowa.

Atutem i marką kulturalną Kożuchowa jest znakomity instrument znajdujący się w kościele parafialnym – organy zbudowane przez Ludwika Hartiga w latach 1839-1840. Takich instrumentów w województwie jest kilkanaście, jednak ten znajdujący się w Kożuchowie jest szczególny i należy do jednego z największych dzieł budownictwa organowego na Ziemi Lubuskiej - mówi Michał Mogiła.

Mezzosopran na scenie

We wtorek, 15 sierpnia, godz. 19 w Zamku Książąt Piastowskich, w sali koncertowej Centrum Kultury ,,Zamek" w Kożuchowie, zaśpiewa Magdalena Kulig - mezzosporan, której towarzyszyć będzie Iwona Sukienik - fortepian. Słowo o muzyce wygłosi Grzegorz Bugaj. W programie znajdą się dzieła: G.F.Handela, F.Chopina i G.Mahlera. Wstęp wolny.

Magdalena Kulig jest absolwentką wydziału wokalnego w klasie śpiewu E. Czermak Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Ukończyła także historię na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Występowała w wielu filharmoniach na licznych festiwalach, koncertach i recitalach wokalnych w kraju i za granicą, m.in. Elbphilharmonie w Hamburgu, w Laeiszhalle w Hamburgu, Filharmonii Krakowskiej, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Festiwalu Wratislavia Cantans, Festiwalu Musica Sacromontana, Wieczorach Tumskich we Wrocławiu, Międzynarodowym Festiwalu EuroSilesia, Oper im Berg Festival Salzburg, Opern und Konzerttage Ruhpolding, Kammeroper Schloss Rheinsberg International Festival zur Forderung junger Opernsanger oraz Schleswig-Holstein Musik Festival. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, m.in. III nagrody w kategorii oratoryjno-pieśniarskiej w VIII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Dusznikach-Zdroju (2006), nagrody specjalnej w IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. H. Halskiej we Wrocławiu (2007), laureatką sekcji barokowej konkursu wokalnego w Bolonii Secondo Concorso Internazionale e Stage di Approfondimento per Giovani Cantanti Lirici Citta di Bologna (2008), a także zdobywczynią III miejsca w Tiit Kuusik International Lied Competition w Estonii (2011).

Iwona Sukienik to dyplomowana pianistka i nauczycielka. Absolwentka wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (klasa prof. dr hab. Pawła Zawadzkiego), ukończyła kierunek dziennikarstwa muzycznego w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu oraz kierunek Communication Design – Projektowanie Komunikacji Wizerunku Organizacji/Instrytucji w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Kilkakrotnie wyróżniana jako pianistka podczas imprez organizowanych przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, wśród swoich podopiecznych ma laureatów konkursów regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Koordynatorka imprez, koncertów, warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pracowała m.in. pod okiem Edwarda Wolanina, Karola Radziwonowicza, Grzegorza Kurzyńskiego, Celiny Hellerowej, Olgi Rusiny, Igora Longato, Valrego Szackiego oraz Anastasa Slavcheva. Koncertuje jako solistka i kameralistka w Polsce i za granicą. Dyrektor artystyczna międzynarodowego festiwalu muzycznego Brzmienie Fest.

Muzyka filmowa na deser

W niedzielę, 20 sierpnia, o godz. 19 w sali koncertowej Centrum Kultury "Zamek" w Kożuchowie zabrzmi muzyka filmowa Krzesimira Dębskiego. Towarzyszyć mu będą: Jadwiga Macewicz - wokal, Mariusz Wawrzyńczyk - wokal, Przemysław Szczotko - wokal, Kamila Susłowicz - Żmijak - skrzypce, Beata Gołemberska - skrzypce, Ewa Schuhmacher - altówka, Bożena Kotwińska - wiolonczela, Karolina Maszk-Mogiła - flet i Grzegorz Bugaj - słowo o muzyce.
Wstęp płatny - 80 zł do kupienia w Centrum Kultury "Zamek" w Kożuchowie. Rezerwacje telefoniczne: 68 355 35 36.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto