Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żmiąca. Helena Tokarz odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Helena Tokarz podczas uroczystości, która odbyła się w Żmiącej
Helena Tokarz podczas uroczystości, która odbyła się w Żmiącej Facebook Ryszard Pagacz Wicewojewoda Małopolski/ prezydent.pl
Helena Tokarz ze Żmiącej została odznaczona medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości przyznanym przez prezydenta Andrzeja Dudę. Podczas uroczystości, które odbyły się w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żmiącej medale otrzymało również trzynastu działaczy – w większości NSZZ „Solidarność”. Wydarzenia miało uroczysty charakter.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Medale przyznawane były osobom zasłużonym w działalności na rzecz społeczności lokalnej i przemian demokratycznych w Polsce. Wśród nich była również Helena Tokarz, która w czasie wojny zasłużyła się poprzez swoja działalność w podziemiu.

Przeszła również przesłuchania i była torturowana. Bohaterka jednak nie dała się złamać, za co otrzymała wyrok 10 lat pozbawiania wolności. Po 3 latach odbycia wyroku, w 1956 władze Polski Ludowej ogłosiły amnestię dla więźniów politycznych, która objęła również Helenę Tokarz i jej brata Kazimierza. Wróciła na Kowalówkę do Żmiącej. Tam mieszka i żyje do dziś.

Oprócz Heleny Tokarz 8 lipca odznaczeni zostali również:

  • Jacek Rogowski - działacz NSZZ „Solidarność”, internowany w stanie wojennym, były wicewojewoda nowosądecki, działacz Klubu Inteligencji Katolickiej, działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.
  • Eugeniusz Baran - działacz NSZZ „Solidarność”, internowany w stanie wojennym, działał na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.
  • Grażyna Święs - działaczka NSZZ „Solidarność”, działał na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.
  • Krzysztof Michalik - działacz NSZZ „Solidarność”,  internowany i więziony, samorządowiec, były wicestarosta powiatu nowosądeckiego, działał na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.
  • Jerzy Wituszyński - działacz samorządowy i „Solidarności”, były przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza, działacz Klubu Inteligencji Katolickiej,  działał na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.
  • Marian Ryba - działacz NSZZ „Solidarność”, samorządowiec, były członek Zarządu powiatu nowosądeckiego, działał na rzecz przemian demokratycznych w Polsce
  • Ryszard Pawłowski - działacz NSZZ „Solidarność”, internowany i więziony, działał na rzecz przemian demokratycznych w Polsce
  • Zbigniew Bocheński - działacz NSZZ „Solidarność”, więziony, działał na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.
  • Piotr Stach - działacz samorządowy, wójt Gminy Laskowa, działał na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.
  • Mieczysław Uryga - Społecznik, wieloletni samorządowiec. Od 13 lat związany jest z samorządem powiatowym, gdzie zdobywał doświadczenie jako Radny III i IV kadencji, następnie Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego oraz Wicestarosta Limanowski. W listopadzie 2018 roku objął urząd Starosty Limanowskiego.
  • Andrzej Ślęzak – Działacz samorządowy, opiekun miejsc pamięci narodowej, zaangażowany w poszukiwanie miejsca spoczynku śp. Ognia.
  • Paweł Szczygieł – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na limanowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto