Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zduńska Wola na XXI Samorządowym Forum Kapitału i Finansów. Mówiono m.in. o ekologicznych rozwiązaniach ZDJĘCIA

OPRAC.:
Jolanta Jeziorska
Jolanta Jeziorska
Prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora reprezentował miasto na  XXI Samorządowym Forum Kapitału i Finansów w Katowicach. Był prelegentem panelu dotyczącego transformacji energetycznej
Prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora reprezentował miasto na XXI Samorządowym Forum Kapitału i Finansów w Katowicach. Był prelegentem panelu dotyczącego transformacji energetycznej mat. UM Zduńska Wola
Ekologiczne rozwiązania wprowadzane w Zduńskiej Woli przedstawiał prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora na XXI Samorządowym Forum Kapitału i Finansów. Wydarzenie odbywało się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora uczestniczył w XXI Samorządowym Forum Kapitału i Finansów, które odbywało się 11 i 12 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Przedstawiał między innymi ekologiczne rozwiązania stosowane w Zduńskiej Woli.
Prezydent Pokora był prelegentem podczas panelu dotyczącego transformacji energetycznej „Zeroemisyjność i OZE kluczem do sukcesu transformacji energetycznej?”. Tematy, które poruszano to zeroemisyjne transport i budynki użyteczności publicznej, a także wykorzystanie fotowoltaiki i pomp ciepła w budynkach użyteczności publicznej i do zasilania infrastruktury miejskiej.

Zielona energia to nie tylko inwestycje samorządu, ale także miejskich spółek. W czystą energię inwestuje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Zduńskiej Woli. Spółka zainwestowała w panele fotowoltaiczne przy oczyszczalni oraz ujęciu wody. Wcześniej w oczyszczalni została także uruchomiona biogazowania, co powoduje, że jest niemal samowystarczalna, jeśli chodzi o produkcję prądu na własne potrzeby.
Miasto stale inwestuje także w wymianę starych pieców węglowych na ekologiczne źródło ciepła i dopłaty dla mieszkańców w ramach programu „Stop Smog”. W Zduńskiej Woli miejski program dopłat wymiany tak zwanych kopciuchów, czyli starego typu pieców węglowych działa już od 2018 roku. W 2023 roku samorząd przeznacza milion złotych na dotacje dla mieszkańców. Maksymalna kwota dofinansowani to 5,5 tys. zł, co oznacza, że dotację może dostać 180 wnioskodawców. W ciągu czterech lat programu „Stop Smog” z dopłat skorzystało 625 gospodarstw domowych. Obecnie większość wnioskodawców wybiera pompy ciepła, jako nowe źródło ogrzewania - informuje zduńskowolski magistrat.

Zduńska Wola ma się czym pochwalić, jeśli chodzi o doświadczenia z instalacjami fotowoltaicznymi. To między innymi wykorzystanie urządzeń produkujących energię ze słońca. Obecnie w mieście takie instalacje pracują w trzech szkołach podstawowych. Docelowo projekt zakłada wyposażenie w nie wszystkich szkół podstawowych i przedszkoli oraz basenu.
Miasto stale inwestuje także w wymianę starych pieców węglowych na ekologiczne źródło ciepła i dopłaty dla mieszkańców w ramach programu „Stop Smog”. W Zduńskiej Woli miejski program dopłat wymiany tak zwanych kopciuchów, czyli starego typu pieców węglowych działa już od 2018 roku. W 2023 roku samorząd przeznacza milion złotych na dotacje dla mieszkańców. Maksymalna kwota dofinansowani to 5,5 tys. zł, co oznacza, że dotację może dostać 180 wnioskodawców. W ciągu czterech lat programu „Stop Smog” z dopłat skorzystało 625 gospodarstw domowych. Obecnie większość wnioskodawców wybiera pompy ciepła, jako nowe źródło ogrzewania.

Samorządowe Forum Kapitału i Finansów łączy najbardziej wpływowych przedstawicieli administracji samorządowej i publicznej ze światem biznesu i finansów. Na Forum goszczą samorządowcy, a także naukowcy i eksperci branżowi. Wydarzenie organizowane od 20 lat jest największą i najważniejszą profesjonalną konferencję dla władz samorządowych w Polsce. Na Forum dyskutuje się o problemach wykorzystania zasobów i aktywów, którymi samorząd dysponuje, do jak najskuteczniejszego realizowania polityk, strategii i zadań o charakterze lokalnym

Podczas spotkania na Forum w Katowicach poruszano także tematy dotyczące nowej perspektywy unijnych funduszy i szans dla samorządu oraz zagrożeń, jakim jest niepewność finansowa spowodowana wysoką inflacją. Sporo miejsca poświęcono także ochronie środowiska. Omawiano między innymi dobre praktyki w zakresie likwidacji zabetonowanych rynków oraz zieloną transformację miast, jako jedno z istotnych działań na rzecz osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto