MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

XXV Dożynki Województwa Małopolskiego w Korzennej. Gmina organizatorem największego święta wsi. Wójt nie kryje radości

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Tak wyglądały dożynki 2022 w gminie Korzenna. Święto wsi przyciąga tam tłumy. Od lewej wójt Leszek Skowron
Tak wyglądały dożynki 2022 w gminie Korzenna. Święto wsi przyciąga tam tłumy. Od lewej wójt Leszek Skowron Gmina Korzenna archiwum
Gmina Korzenna - najbardziej rolnicza gmina na naszym terenie w tym roku będzie gospodarzem Dożynek Województwa Małopolskiego. Na przygotowanie wydarzenia Korzenna może otrzymać nawet 200 tys. zł. Wójt nie kryje zadowolenia, bo to dla gminy duże wyróżnienie. W sierpniu przyjedzie tam wielu gości z terenu całego województwa by wspólnie dziękować za plony.

Wojewódzkie dożynki w Korzennej

Tegoroczne XXV Dożynki Województwa Małopolskiego odbędą się w Korzennej, tak zadecydowali radni podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego.

- Cieszę się z tego, bo nasza gmina od dawna kultywuje dożynkowe tradycje - komentuje Leszek Skowron, wójt Gminy Korzenna.

Głosowanie w sprawie powierzenia wspomnianej gminie organizacji dożynek wojewódzkich było jednym z pierwszych punktów porządku obrad. Za przyjęciem uchwały było 35 radnych, czyli wszyscy uczestnicy głosowania. Tym samym wniosek gminy Korzenna został uwzględniony.

W opinii wójta gmina Korzenna to z pewnością bardzo dobre miejsce na organizację tego typu wydarzenia. Dożynkowe świętowanie organizowane jest w gminie nieprzerwane od 2007 roku, a wieńce przegotowują zawsze wszystkie sołectw. Równocześnie jest to największa impreza masowa na terenie gminy, która przyciąga także gości z innych gmin.

- Rolnictwem trudni się duża część naszych mieszkańców i nasza gmina wydaje się naturalną lokalizacją dla wojewódzkich obchodów święta plonów - mówi wójt.

Jak wynika z przyjętej przez Sejmik Województwa Małopolskiego uchwały gmina w związku z organizacją tego wydarzenia może otrzymać z budżetu województwa nawet 200 tys. zł. Szczegółowe zasady dofinansowania określi odrębne porozumienie pomiędzy województwem a gminą. Z dotychczasowej praktyki wynika, że pozyskane wsparcie powinno być m.in. przeznaczone na organizację konkursu wieńca dożynkowego i nagrody z tym związane, a także na pokrycie kosztów wyjazdu zwycięskiej delegacji wieńcowej do Warszawy na dożynki ogólnopolskie.

W ubiegłym roku wydarzenie to odbywało się w gminie Zielonki. Podczas uroczystości jurorzy oceniali wieńce - najpiękniejszymi okrzyknięto dwa: jeden wieniec współczesny zrobiony przez KGW Przeciszów, drugi tradycyjny, który zaprezentowała grupa z Poręby Radlnej. To ich tradycyjny wieniec reprezentował Małopolskę na krajowych, dożynkach prezydenckich.

FLESZ - Sukces Polski. Będą dopłaty dla polskich rolników

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto