Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak może wyglądać schronisko na Jeżowej Wodzie w Beskidzie Wyspowym. Wybrano pięć finałowych projektów

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Jak podkreśla prezes Fundacji Ideanova obiekt będzie przysłonięty drzewami, jedynie ostatnia kondygnacja ma wystawać poza wierzchołki drzew, bo pełnić będzie funkcję m. in. tarasu widokowego
Jak podkreśla prezes Fundacji Ideanova obiekt będzie przysłonięty drzewami, jedynie ostatnia kondygnacja ma wystawać poza wierzchołki drzew, bo pełnić będzie funkcję m. in. tarasu widokowego Alicja Fałek
Aż 88 projektów z całego świata wpłynęło na konkurs architektoniczny ogłoszony przez Fundację Ideanova, którą założył Wiesław Cholewa. Spośród nich wybrano pięć, które przeszły do drugiego etapu. Jak będzie wyglądało schronisko turystyczne na Jeżowej Wodzie w Beskidzie Wyspowym dowiemy się pod koniec września.

Zobacz gdzie powstanie i jak może wyglądać schronisko turystyczne na Jeżowej Wodzie
Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nowoczesne schronisko na Jeżowej Wodzie

W 2021 roku w Przyszowej swoją działalność rozpoczął Ośrodek Wypoczynkowy Jeżowa Woda. To projekt biznesu społecznego, w który na całego zaangażował się Wiesław Cholewa, gdy z powodzeniem przeprowadził sukcesję i rozstał się ze światem biznesu komercyjnego. W 2018 r. znalazł się na liście 100 najbogatszych Forbsa, choć jak zauważa wówczas źle oszacowano majątek spółki Murapol i w kolejnych latach, jego nazwiska na liście już nie było.

- Ten ośrodek z palmiarnią i SPA, który rozbudowany zostanie jeszcze o hotel, apartamentowiec, restaurację i salę widowiskowo-kongresową to część dużego projektu, który mam nadzieję przyniesie lokalnej społeczności jedynie korzyści – zaznacza Wiesław Cholewa. - Zysk nie jest tu na pierwszym miejscu. Chcę, żeby to miejsce, któremu poświęcam większość swojego czasu, przyciągało ludzi. Ale tego nie da się zrobić oferując to, co mogą dostać wszędzie.

Stąd pomysł na budowę kieszonkowego arboretum (ogrodu dendrologicznego) w Przyszowej oraz schroniska turystycznego na górze Jeżowa Woda w Beskidzie Wyspowym, gdzie Cholewa kupił kilka lat temu ziemie. Nie będzie to jednak tradycyjny obiekt.

- Jeszcze we wrześniu przekażę fundacji w formie darowizny działki, bo oba wspomniane projekty będą realizowane przez fundację. To nie będą moje projekty biznesowe – podkreśla Cholewa. - To ma być obiekt na miarę XXII wieku - wyprzedzający swoje czasy, jak kiedyś wieża Eiffla, czy schronisko na Śnieżce. Stąd połączenie funkcji schroniska turystycznego z centrum turystyczno-społeczno-kulturalno-edukacyjnym.

Jak wyjaśnia nie będzie to hotel, bo na górę Jeżowa Woda jest ograniczony dojazd, niemożliwy do pokonania przez autobus. Z resztą fundacja otrzymała prawomocne Warunki Zabudowy dla budowy schroniska i jego projekt musi być z nimi zgodny.

Obiekt zajmie powierzchnię maksymalnie 250 m kw. i ma mieć sześć kondygnacji, w tym dwie podziemne. Znajdą się w nim wspólna ogólnodostępna kuchnia oraz węzeł sanitarny, na osobnych piętrach dormitorium męskie i żeńskie, pokoje w standardzie hotelu trzygwiazdkowego, restaurację i salę bankietową. Najwyższa kondygnacja według założeń ma wychodzić ponad korony drzew i być zarówno wieżą widokową (podziwiać z niej by można panoramę Beskidu Wyspowego i Sądeckiego a także Tatry), jak i mini obserwatorium astronomicznym.

Na łące będą wypasane krowy rasy polskiej, czyli czerwone
Na łące będą wypasane krowy rasy polskiej, czyli czerwone Alicja Fałek

Do tego w pobliżu schroniska fundacja Ideanova chce odtworzyć tradycje pasterskie i hodowane budując Zagrodę Limanowską z krowami rasy polskiej oraz serowanię.

- Chcemy w to zaangażować też mieszkańców. Już mam zapewnienia od kilku, że jeśli zapewniony zostanie im zbyt na mleko, to sami wrócą do hodowli czerwonych krów – podkreśla Cholewa.

Pięć projektów schroniska na Jeżowej Wodzie

W styczniu tego roku ogłoszony został przez Fundację Ideanova konkurs architektoniczny na projekt schroniska. Jury do II etapu wybrało pięć różniących się od siebie projektów, od bardziej tradycyjnych do futurystycznych.

- Regulamin konkursu przygotowaliśmy w sześciu językach i wysłaliśmy do kilku tysięcy organizacji i różnych instytucji zrzeszających architektów. Odzew był duży, bo otrzymaliśmy ponad 400 zgłoszeń, a ostatecznie wpłynęło 88 projektów – mówi Wiesław Cholewa, fundator i prezes Fundacji Ideanova. - Mieliśmy bardzo trudny wybór, bo projekty były ciekawe zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym. Udało się jednak wypracować porozumienie i wybrać pięć prac.

Jak podkreśla prezes Fundacji Ideanova obiekt będzie przysłonięty drzewami, jedynie ostatnia kondygnacja ma wystawać poza wierzchołki drzew, bo pełnić
Jak podkreśla prezes Fundacji Ideanova obiekt będzie przysłonięty drzewami, jedynie ostatnia kondygnacja ma wystawać poza wierzchołki drzew, bo pełnić będzie funkcję m. in. tarasu widokowego Alicja Fałek

Jury, w skład którego wchodzą wchodzą architekci, środowiska profesorskie (w tym astronomowie) i światowej sławy malarz Wojciech Siudmak, nie wiedzą kim są autorzy projektów, spośród których ostatecznie jeden zostanie zrealizowany. Jedynie po opisach mogą się domyślać, że dwa pochodzą z Polski, a pozostałe z zagranicy.

- Architekci otrzymali sporządzone przez nas uwagi i do 4 września mają czas na uzupełnienie swoich koncepcji projektowych. Następnie wybierzemy zwycięzcę, ale nie podamy tej informacji do publicznej wiadomości – zaznacza prezes Ideanova. - W połowie września chcemy bowiem upublicznić końcowe projekty i przeprowadzić głosowanie publiczności.

O tym, który z projektów będzie realizowany dowiemy się pod koniec września. Jego autor otrzyma 5 tys. euro. Wręczona zostanie też nagroda publiczności oraz maksymalnie 4 wyróżnienia – każda z tych nagród to tysiąc euro dla projektanta.

- Chcielibyśmy jeszcze w tym roku a najpóźniej wiosną przyszłego otrzymać pozwolenie na budowę schroniska, a prace zakończyć w 2025 roku – dodaje Cholewa. - To jednak uzależnione jest od tego, czy uda nam się pozyskać środki unijne. Będziemy się o nie starać z różnych programów.

Smok Grynbos zieje ogniem i głośno warczy! Zamek w Grybowie kusi niesamowitą atrakcją

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tak może wyglądać schronisko na Jeżowej Wodzie w Beskidzie Wyspowym. Wybrano pięć finałowych projektów - Gazeta Krakowska

Wróć na limanowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto