Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stryszów nie chce mieć w przyszłości problemów z suszą. Buduje swój wodociąg

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Budowa zbiorników na wodę w Stryszowie
Budowa zbiorników na wodę w Stryszowie Gmina Stryszów
Zakończono budowę zbiorników wody pitnej w Stroniu k. Stryszowa. To pozwoli na zabezpieczenie regularnych dostaw do mieszkańców tej wsi. Gmina Stryszów szykuje się też do budowy sieci wodociągowej.

Gmina Stryszów rozpoczęła prace związane z budową zbiorników wodnych

Nowy obiekt w Stroniu to dwa zbiorniki wodociągowe o pojemności 150 m sześc. każdy z budynkiem komory zasuw.

Ich przeznaczeniem będzie magazynowanie wody pitnej oraz dostarczenie jej do sieci w przypadku dużego poboru wody.

Projekt ma na celu zabezpieczenie mieszkańców gminy przed niedoborami wody z sieci oraz poprawienie jakości dostarczanej wody - informuje Szymon Duman, wójt Stryszowa.

Kwota przeznaczona na wykonanie tych zadań wynosi ponad 3,8 miliona złotych. Samorząd dostał te pieniądze w ramach programu Polski Ład.

Gmina podpisała też umowę z firmą F z Grzechyni na unowocześnienie wodociągów Zadaniem jest nie tylko budowa zbiorników wody potnej, ale również wybudowanie 600 metrów rurociągu do stacji uzdatniania wody i remont samej stacji.

Nowe zbiorniki na wodę pitną o pojemności 300.000 litrów stały się faktem. Teraz czas na modernizację ujęcia wody i nowy rurociąg. Dzięki temu rozwiązaniu możemy z optymizmem patrzeć na długo oczekiwaną rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej w Leśnicy - dodaje wójt Stryszowa.

Susza poważnym problemem

Wysokie temperatury minionego lata, pokazały jak wielkim problemem w tym regionie jest susza. Polska jest krajem ubogim w wodę, statystycznie jesteśmy na końcu w Europie. Dało się to odczuć także w części powiatu wadowickiego, w tym w gminie Stryszów. Zdaniem fachowców, dodatkowe zwiększone parowanie wody pogłębia problem suszy, dlatego tak kluczowa jest wielowymiarowa retencja wody.

Wody Polskie opracowały projekt Planu Przeciwdziałania Skutkom Suszy. Analiza całkowitego zagrożenia suszą wykazała, iż 55,64 proc. powierzchni kraju znajduje się w zasięgu poważnego zagrożenia suszą. Tereny o najwyższym, ekstremalnym poziomie zagrożenia, obejmują blisko 5 procent kraju.

Ocenione jako silnie zagrożone suszą tereny obejmują część Pomorza Zachodniego, Wielkopolskę, Kujawy, Nizinę Śląską, Wyżynę Małopolską i Lubelską, Wysoczyznę Łódzką, Mazowsze, Wyżynę Lubelską, Polesie i Podlasie. Umiarkowanym zagrożeniem suszy cechują się tereny Sudetów i Karpat wraz z Roztoczem, tereny w pasie pobrzeża - zlewnie Słupi i Parsęty, a także pojezierne górne części zlewni Drawy, Brdy, Gwdy, Wdy. W obszarze dorzecza Odry zasięg terenów ekstremalnego i silnego zagrożenia suszą stanowi 71,45 proc., a w obszarze dorzecza Wisły jest to 54,32 proc..

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto