Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Segreguj w domu lub płać. Pięć (lub sześć) kubłów w każdym mieszkaniu

Zbigniew Bartuś
Segregacja w 3 kolorowych kubłach okazała się niewystarczająca
Segregacja w 3 kolorowych kubłach okazała się niewystarczająca fot. Krzysztof Kapica
W każdym mieszkaniu trzeba będzie znaleźć miejsce nawet na pięć kubłów na odpady: inny na szkło, inny na papier, inny na metale i plastik, kolejny na resztki z kuchni. Następny dojdzie, gdy gmina uzna, że mieszkańcy winni rozdzielać szkło na białe i kolorowe.

„Musiałbym być stuknięty, by trzymać pod zlewem pięć pojemników. Niech odpady segregują ci, co na nich zarabiają” - to najczęstsze komentarze Czytelników po naszej zeszłotygodniowej informacji o przepisach, które zaczęły wchodzić w życie od 1 lipca.

WIDEO: Śmieci po nowemu

Źródło: NTL Radomsko Sp. z o.o.

Rozporządzenie ministra środowiska każe ujednolicić sposób sortowania odpadów i kolory pojemników w całym kraju. Samorządy mają na to czas do końca tego roku, mieszkańcy - do roku 2022, ale w większości gmin nowy system ruszy szybciej. W Krakowie najprawdopodobniej wiosną 2019 r. - Do tego czasu obowiązują stare umowy z firmami odbierającymi odpady - wyjaśnia Piotr Odorczuk, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.

Dziś w stolicy Małopolski mieszkańcy bloków rozdzielają odpady do 3 pojemników - papier, metal, plastiki i tetrapaki do żółtego, butelki do zielonego, resztę śmieci osobno. Właściciele domów jednorodzinnych tylko do dwóch - w żółtym odpady do ponownego wykorzystania, osobno śmieci. Ale np. w Oświęcimiu właściciele domków wrzucają odpady do 6 worków (fioletowy - metale, żółty - plastiki i tetrapaki, niebieski - papier, biały - białe szkło, zielony - kolorowe szkło, osobny na śmieci). Niezależnie od tego gromadzą resztki zielone, z ogrodów. Podobnie jest już w 1400 gminach.

Resort środowiska wyjaśnia, że dokładniejsza segregacja w mieszkaniach jest konieczna, bo zgodnie z prawem unijnym w roku 2020 na wysypiska w Polsce nie będzie mogło trafiać więcej niż 50 proc. wytwarzanych w kraju odpadów. Dziś jest to 74 proc. W Krakowie - 66 proc. (niedawno było 80 proc.).

Kto jednak nie będzie sortował po nowemu, ten zapłaci za wywóz odpadów nawet kilka razy więcej.

Czytaj więcej na www.dziennikpolski24.pl

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto