Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sądecczyzna. Święcenia pokarmów przed kościołami, limity w świątyniach i msze św. online.Jak będą wyglądały Wielki Tydzień i Wielkanoc 2021?

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Tak było w 2019 roku, kiedy święcenia pokarmów odbywały się normalnie.
Tak było w 2019 roku, kiedy święcenia pokarmów odbywały się normalnie. Damian Radziak
Katolicy czekają na najważniejsze święta, które również w tym roku odbędą się pod znakiem pandemii koronawirusa. Andrzej Jeż, biskup tarnowski wydał komunikat dotyczący obchodów Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy w diecezji tarnowskiej. Jak będą wyglądały te święta?

FLESZ - Sypią się mandaty za łamanie obostrzeń

To już drugie święta wielkanocne, których obchody przeprowadzane są w zwiększonym reżimie sanitarnym. W ubiegłym roku był ścisły lockdown, zakazy przemieszczania się oraz uczestnictwo we mszy świętej tylko poprzez transmisję w Internecie czy telewizji. Święcenie pokarmów odbywało się w domu i powinna była to zrobić głowa rodziny. Nie można było odwiedzać bliskich na święta, Polacy musieli pozostać w domach.

Kościoły otwarte na Wielkanoc. Jednak nie wszyscy wejdą do środka

Minął już ponad rok z pandemią. Przed nami kolejne święta i kolejne obostrzenia. Wierzący muszą dostosować się do zarządzeń biskupa tarnowskiego, który nadal zachęca do włączenia w duchową modlitwę poprzez transmisję online i przypomina o obowiązującej dyspensie tzn., że nikt nie będzie miał grzechu ciężkiego, kiedy nie będzie uczestniczył w mszy. W kościołach może przebywać jedna osoba na 20 mkw. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa, a także zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. Nie wszyscy będą mogli uczestniczyć w liturgii. Chętnych jest znacznie więcej, niż dopuszczają to limity.

- Proszę wiernych świeckich, aby podejmując decyzję o uczestnictwie w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia wzięli pod uwagę, że może się to wiązać z pozostawaniem na zewnątrz kościoła, z powodu nałożonych limitów osób, które mogą w nim przebywać jednocześnie. Zachęcam więc do łączenia się duchowo z tymi celebracjami za pośrednictwem różnego rodzaju transmisji – napisał w komunikacie bp Andrzej Jeż.

Księża także apelują do wiernych, aby stosowali się do rozporządzeń, policjanci prowadzą kontrole w kościołach jeśli otrzymają takie zgłoszenie. W minioną niedzielę funkcjonariusze skontrolowali jedną świątynie w Nowym Sączu, jednak nie stwierdzili tam łamania limitów -informuje podkom. Justyna Basiaga, rzeczniczka sądeckiej policji. Również na Limanowszczyźnie policjanci prowadzą takie kontrole, po telefonicznym zgłoszeniu funkcjonariusze sprawdzali kościół w Przyszowej. -Nie ujawnili żadnych wykroczeń. Nie stosowano środków prawnych- informuje limanowska komenda. Za niestosowanie się do obostrzeń grożą wysokie kary pieniężne a nawet zamknięcie kościoła.

W Wielki Piątek nie będzie tradycyjnej adoracji krzyża.

-Tylko przewodniczący może dokonać oddania czci przez pocałunek. Pozostali adorują Krzyż przez podejście i przyklęknięcie lub skłon, z zachowaniem odpowiedniej odległości między uczestnikami. Należy pouczyć wiernych, by nie całowali Krzyża- informuje biskup Jeż.

Podczas celebracja jeśli msza jest transmitowana, to z myślą o osobach łączących się z domów, celebrans na zakończenie adoracji powinien podnieść krzyż i tak go trzymać przez pewien czas w milczeniu, aby wierni mogli oddać duchowo cześć krzyżowi.

-Należy pozostawić krzyż i świece w prezbiterium, aby wierni mogli adorować krzyż z właściwej odległości- brzmi część komunikatu biskupa.

Święcenie pokarmów

Błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę można zorganizować na placu przykościelnym, lub w innym stosownym miejscu na zewnątrz budynku. W tym przypadku nie obowiązuje limit uczestników zgromadzenia, a jedynie przepisy dotyczące zachowania dystansu oraz zasłaniania ust i nosa. Należy przy tym zadbać o odpowiednie nagłośnienie, zachowanie właściwej powagi tego obrzędu i atmosferę modlitwy oraz zachęcić do nawiedzenia Grobu Pańskiego. W kościołach na terenie diecezji tarnowskiej święcenia odbywają się praktycznie co godzinę i zwiększono ich liczbę, tak aby każdy mógł w nim bezpiecznie uczestniczyć.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na limanowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto