Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sądeccy studenci medycyny będą mieć swoje prosektorum. Umowa na projekt podpisana

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Umowa na projekt prosektorium dla studentów medycyny podpisana
Umowa na projekt prosektorium dla studentów medycyny podpisana ANS/ Janusz Bobrek
Jeszcze w tym roku sądeccy studenci medycyny będą mogli korzystać z własnego prosektorium. Powstanie ono przy ul. Kościuszki, a na jego potrzeby zaadaptowany zostanie parterowy budynek należący do uczelni. Pracownia architektoniczna BOŃCZA STUDIO Bożena de Bończa Tomaszewska z Siercza pod Wieliczką wykona dokumentację projektową przebudowy i rozbudowy Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Koszt wiadomo, że inwestycja będzie kosztować 612 514 zł brutto.

Uruchomienie kierunku lekarskiego to jedno z najważniejszych osiągnięć w 25-letniej historii Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Od tego roku akademickiego studenci kształcą się tutaj na przyszłych lekarzy.

Jak przyznaje rektor uczelni, pozwolenia na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim to zwieńczenie kilku lat pracy.- Rośniemy w siłę i nasz potencjał jest ogromny - mówi dr hab. Mariusz Cygnar, prof. ANS, rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu

Aby program studiów był w pełni realizowany, konieczne jest prosektorium. Już wiadomo, że takie w Nowym Sączu powstanie. Jak się okazuje nastąpi to wcześniej niż zakładano. Będzie gotowe do końca bieżącego roku.

Umowa na „Wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy i rozbudowy budynku dydaktycznego Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu” została już podpisana.

- Rozpoczęliśmy kolejny etap ambitnego projektu rozwoju Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu, który obejmuje budowę nowego budynku o powierzchni około 3500 m2. W ciągu sześciu miesięcy ma być gotowy projekt budowlany wraz z kosztorysem oraz pozwoleniem na budowę – zaznacza JM Rektor Mariusz Cygnar.

W ramach rozbudowy powstaną nowoczesne pracownie, w tym pomieszczenia mikroskopowe z salami szkoleniowymi, specjalistyczne sale dydaktyczno-ćwiczeniowe oraz do opieki pielęgniarskiej zapewniające wysoką wierność symulacji procedur medycznych, sala porodowa, pomieszczenia dla noworodków i wcześniaków, kompleksowo wyposażony blok operacyjny z przyległymi salami, pracownia ultrasonografii (USG), a także sala audytoryjna na 220 osób, którą będzie można podzielić na dwie mniejsze sale dzięki ruchomej ścianie, oraz dodatkowe sale dydaktyczne.

- Postaramy się spełnić wszystkie oczekiwania Uczelni w stosunku do projektu. Specjalizujemy się w projektach pasywnych i niskoenergetycznych, stąd projektowany obiekt będzie niskoenergetyczny z fotowoltaiką i pompą ciepła. Na pewno wpłynie to korzystnie na obniżenia kosztów eksploatacji – informuje Bożena de Bończa Tomaszewska.

Niezależnie od tej inwestycji Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu zdecydowała o przyśpieszeniu przygotowania i wyposażenia prosektorium w istniejącym budynku na terenie Kampusu Dydaktyczno-Sportowego przy ul. Kościuszki 2.

- Po rozmowach z Kanclerzem i Prorektorem zdecydowaliśmy, że takie rozwiązanie będzie bardziej korzystne dla studentów i samej Uczelni. Dzięki niemu obiekt ma zostać oddany do użytku jeszcze do końca tego roku, zwiększając tym samym dostępność kluczowych zasobów dydaktycznych dla studentów – dodaje Cygnar. W połowie marca został ogłoszony przetarg na prace budowlane: „Adaptację istniejącego budynku Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu na cele obiektu dydaktycznego, w tym dział patomorfologii”.

W roku akademickim 2023/2024 kierunek lekarski w Nowym Sączu studiuje 48 osób. Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu prowadzi również studia na kierunkach: ratownictwo medyczne (studia I stopnia), dietetyka (I stopień), pielęgniarstwo (studia I i II stopnia), a w planach ma również poszerzenie swojej oferty o nowe kierunki: położnictwo oraz dietetykę i ratownictwo medyczne II stopnia.

Dodatkowo w sąsiednim Wydziale Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie realizowane są studia magisterskie na kierunku fizjoterapia. Aktualnie Uczelnia czeka na opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która podejmie decyzję o możliwości dalszego kształcenia na kierunku Lekarskim w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Sądeccy studenci medycyny będą mieć swoje prosektorum. Umowa na projekt podpisana - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto