Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Posłuchaj, jak brzmi… koronawirus! Naukowcy przełożyli jego budowę na muzykę

Sebastian Gabryel
Sebastian Gabryel
Każdemu aminokwasowi COVID-19 została przypisana nuta, w rezultacie jego budowa ułożyła się w prawdziwą partyturę. Zawarta w niej melodia została odtworzona przy użyciu koto – tradycyjnego japońskiego instrumentu o delikatnym brzmieniu. Jego struny wydają charakterystyczne wibracje, co nawiązuje do drżenia białek wirusa.
Każdemu aminokwasowi COVID-19 została przypisana nuta, w rezultacie jego budowa ułożyła się w prawdziwą partyturę. Zawarta w niej melodia została odtworzona przy użyciu koto – tradycyjnego japońskiego instrumentu o delikatnym brzmieniu. Jego struny wydają charakterystyczne wibracje, co nawiązuje do drżenia białek wirusa. materiały MIT
Koronawirus? To brzmi nieźle! I choć takie stwierdzenie zakrawa o czarny humor, to jest w nim sporo prawdy – naukowcy z Massachusetts Institute of Technology postanowili przełożyć strukturę groźnego koronawirusa na zapis nutowy. Efekty eksperymentu są co najmniej interesujące…

By sprawdzić, czy koronawirus to również muzyka, zespół ekspertów przy Massachusetts Institute of Technology pod wodzą Markusa Buehlera zastosował specjalną technikę określaną „sonifikacją”, a także algorytmy najnowocześniejszej sztucznej inteligencji. Każdemu aminokwasowi COVID-19 została przypisana nuta, w rezultacie jego budowa ułożyła się w prawdziwą partyturę. Zawarta w niej melodia została odtworzona przy użyciu koto – tradycyjnego japońskiego instrumentu o delikatnym brzmieniu. Jego struny wydają charakterystyczne wibracje, co nawiązuje do drżenia białek wirusa.

– To wielowarstwowa, algorytmiczna kompozycja, która zawiera wibracyjne spektrum całego białka (reprezentowana przez dźwięki i elementy rytmiczne), sekwencję składania się aminokwasów, tworzących nagłe skoki w budowie, a także wplecione melodie, pokazujące kompleksową, przecinającą się i hierarchiczną geometrię białka – opisują niemal dwugodzinny utwór specjaliści z MIT. Choć pomysł, na jaki wpadli amerykańscy specjaliści może wydawać się dość absurdalny, to cały projekt ma jednak o wiele głębsze dno.

„Muzyczny koronawirus” pomoże wynaleźć lek?

Okazuje się, że projekt może przyczynić się do opracowania nowych leków, które będą pomocne w walce z panującą pandemią. – Potrzebowalibyśmy mikroskopu o bardzo dużej mocy, aby zobaczyć równoważny szczegół na obrazie i nigdy nie moglibyśmy zobaczyć wszystkiego naraz. Dźwięk pozwala nam zaś na łatwy dostęp do informacji przechowywanych w białku – tłumaczy Markus Buehler. Precyzyjne, choć całkowicie muzyczne przedstawienie struktury koronawirusa będzie przedmiotem dalszych badań polegających na poszukiwaniu pustych miejsc, do których można byłoby przyczepić przeciwciała – dzięki nim dalsze namnażanie się wirusa byłoby niemożliwe.

Zobacz też:

Od 16 kwietnia 2020 roku rząd wprowadza obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Jak prawidłowo nosić maseczkę? Wyjaśnia to Główny Inspektorat Sanitarny.

Przejdź do galerii i sprawdź --->

Jak poprawnie nosić maseczkę? Poradnik krok po kroku! Od 16 ...

Koronawirusem można się zarazić nie tylko drogą kropelkową. Utrzymuje się on też na powierzchniach. Jak długo? Sprawdź, ile czasu koronawirus przeżywa na plastiku, metalu, papierze, szkle i w powietrzu.

Przejdź do galerii i sprawdź --->

Jak długo koronawirus utrzymuje się na powierzchniach i w po...

Epidemia koronawirusa trzyma nas w domach. Wielu z nas ma problem ze zrobieniem zakupów. Twórcy aplikacji zado.pl znaleźli rozwiązanie. Stworzyli mapę, na której za darmo można znaleźć i dodawać lokalne sklepy, które oferują dostawę zakupów do domu. Na mapie pojawiły się sklepy z Poznania. 

Przejdź do galerii i poznaj poznańskie sklepy z dostawą --->

Właściciele sklepów sami mogą dodawać swoje dane do mapy.

Wspierajmy lokalny biznes! Z tych małych poznańskich sklepów...

Sprawdź też:

małopolskie
  • Zakażonych388 009
    + 2 540
  • Zmarło8 431
    + 7

5. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Posłuchaj, jak brzmi… koronawirus! Naukowcy przełożyli jego budowę na muzykę - Poznań Nasze Miasto

Wróć na limanowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto