Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podstawówka im. Tupaca. Szkołę zamknięto, a potem dochodziło tam do gwałtów i morderstw

red
Podstawówka im. Tupaca. Szkołę zamknięto, a potem dochodziło tam do gwałtów i morderstw
Podstawówka im. Tupaca. Szkołę zamknięto, a potem dochodziło tam do gwałtów i morderstw Mapy Google
W latach 60. poprzedniego stulecia przy ul. Złotej 72 powstał budynek, w którym utworzono szkołę podstawową nr 239 im. Tupaca Amaru. Historia tego obiektu i losy budynku tworzą niesamowitą opowieść, która do dzisiaj jest często przywoływana przez wielu warszawiaków.

Szkoła imienia Tupaca - duński inwestor nie dał rady
Gmach szkolny został wybudowany jako jedna ze słynnych "1000-latek", stworzonych z okazji tysiąclecia państwa polskiego. Szkoła została zamknięta w 2003 roku, a uczniów przeniesiono do podstawówki nr 26 przy ul. Miedzianej.

Później budynek był nieużytkiem, a przez wiele lat toczyła się sprawa w sądzie pomiędzy właścicielem nieruchomości a miastem. Dlaczego zrezygnowano z prowadzenia szkoły w tym miejscu? Powód jest prosty. Zbyt duża powierzchnia w stosunku do małej liczby uczniów.

Zobacz też: „Listy miłosne” za wycieraczką. Marcin walczy z mistrzami parkowania na Woli

Po tym jak budynek opuścili uczniowie, poszukiwano nowych nabywców. Jednym z nich był duński deweloper, który miał w planach wyburzyć przestarzały architektonicznie budynek. W jego miejsce miał powstać nowoczesny biurowiec, ale zagraniczny inwestor miał problemy ze sfinansowaniem projektu. Miasto skierowało przeciwko niemu sprawę do sądu, co sprawiło, że budynek stał się opuszczonym nieużytkiem.

Szkoła imienia Tupaca - w budynku dochodziło do morderstw
Budynek, w którym przez kilkadziesiąt lat funkcjonowała szkoła podstawowa nr 239 poznali nie tylko warszawiacy. W jednej z klas szkoły kręcono kilka scen do znanego serialu "Czterdziestolatek". Później obiekt mógł służyć co najwyżej do kręcenia klimatycznych scen, których tłem były ruiny, bo właśnie takimi budynek się stał.

Dawny gmach szkoły stał się schronieniem dla bezdomnych i osób z marginesu społecznego. Dochodziło tam do wielu nieprzyjemnych incydentów, a ostatecznie teren stał się stałym punktem odwiedzin policyjnych patroli. Po wielu incydentach na terenie obiektu – rozbojach, zgwałceniu, pożarze i dwóch morderstwach, wejścia do budynku zamurowano.

Według oficjalnych danych, na boisku szkolnym i ogrodzonym terenie wokół szkoły, działalność prowadzi komercyjny parking. Od strony ul. Złotej powstał niewielki salon z automatami do gry. Patronem nieistniejącej już szkoły nie był oczywiście znany amerykański raper Tupac Shakur, a Tupac Amaru, ostatni, dziewiętnasty król i przywódca Inków.



Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto