Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkryj Beskid Wyspowy. Po Mogielicy ścieżką Strzelców Podhalańskich [ZDJĘCIA]

Marek Długopolski
odkryjbeskidwyspowy.pl
- Tym razem pogoda była bardzo łaskawa – tak o niedzielnej wyprawie na Mogielicę mówili wszyscy, którzy pokonali najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego (1170 m n.p.m.). 25 sierpnia na malowniczej polanie Stumorgowej spotkało się ponad 1000 odkrywców Beskidu Wyspowego.

Najwytrwalsi wędrowcy przemierzyli ścieżkę historyczno-edukacyjną I Pułku Strzelców Podhalańskich AK im. kpt. Juliana Krzewickiego – ze Słopnic Górnych na Mogielicę, a później do Jurkowa.

Miss i Strongmen

Agnieszka Więcek ze Słopnic trafiła do zaszczytnego grona Miss Mogielicy. Jej też przypadł prestiżowy tytuł najmilszej uczestniczki złazu. W konkursie Strongman 2019 równych sobie nie miał Paweł Talarczyk z Podłopienia. I on również został wybrany najmilszym uczestnikiem wyprawy.

Do grona najmłodszych „pogromców” najwyższego szczytu „wyspiarskiej” krainy dołączyli dwumiesięczna Zuzanna Ranosz z Dobrej, a wyróżniono również 4,5-miesięcznego Mikołaja Trzupka z Gliwic oraz 5,5 miesięczną Karolinę Wojcieszak ze Słopnic. Najstarszą zdobywczynią „pani nad wyspami” została 88-letnia Maria Kowalczyk ze Słopnic.

Wiele koło Kościerzyny to miejscowość, z której pochodził Ignacy Michał Florek, turysta, który przybył na spotkanie z najdalszego miejsca Polski. Najdalsze krańce świata reprezentowała Danuta Kwak z Chicago (USA). Adamowi Sołtysowi, wójtowi gminy Słopnice, na Mogielicy towarzyszyli zaś goście z zaprzyjaźnionej ze Słopnicami partnerskiej słowackiej gminy Chlebnice ze starostą Antonem Stasem.

W konkursie wiedzy o Beskidzie Wyspowym i gminie Słopnice wiedzą popisali się Maria Miłek z Dobrej, Ala Brzeń z Rabki—Zdroju oraz Maria Stożek z Kasinki Małej. Wszystkim zaś pięknie muzycznie towarzyszył „Zbyrcok” ze Słopnic. O duchowe odkrywanie tajemnic Beskidu Wyspowego zatroszczył się ks. Stanisław Wojcieszak.

Tajemnicze ścieżki

Czy te same ścieżki wydeptywali zbójnicy, legioniści i partyzanci? Gdzie znajdował się obóz „Wilka”, a gdzie zrzutowisko AK „Sójka 401”? Czy na polanę Stumorgową opadły alianckie spadochrony? Jakie jeszcze tajemnice skrywają lasy Mogielicy, najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego? Tego wszystkiego mogli dowiedzieć się wszyscy, którzy 25 sierpnia wyruszyli na spotkanie z przygodą. Był to równocześnie już XXI Złaz Turystyczny „Mogielica”.

- Będzie to również niezwykła wędrówka w czasie, piękna lekcja historii, ale także chwila zadumy - tak pięknie o tej wyprawie mówił Adam Sołtys, wójt gminy Słopnice, a także gospodarz kolejnego spotkania z wakacyjnego cyklu „Odkryj Beskid Wyspowy”.

Na królową Beskidu Wyspowego (1170 m n.p.m.) piechurów wiodła ścieżka historyczno-edukacyjna I Pułku Strzelców Podhalańskich AK im. kpt. Juliana Krzewickiego. Ma ona 21 km, a oznaczona jest biało-czerwonym kwadratem z symbolem Polski Walczącej. Ten niezwykły szlak nosi imię „Filipa”, ostatniego komendanta Obwodu AK Limanowa, kpt. Juliana Krzewickiego.
Na trasie znajduje się 12 punktów. - To leśniczówki, miejsca kontaktowe partyzantów, obozowiska, zrzutowisko, miejsce katastrofy niemieckiego bombowca - przypominają jej organizatorzy. Wytyczono ją w masywach Cichonia (929 m n.p.m.), Dzielca (753 m n.p.m.) i Mogielicy (1170 m n.p.m.).

Na Zbójnickim Stole

Czy Mogielica i Łopień byli parą? Skąd na królowej Beskidu Wyspowego wziął się Zbójnicki Stół? Kto na Zapowiednicy wykopał Marszałkową Studnię? O tym także można było dowiedzieć się podczas niedzielnej wędrówki.

Mogielica już w zamierzchłej przeszłości była znana i rozpoznawalna. Wystarczy tylko wspomnieć, że w XV-wiecznych opisach dóbr królewskich przedstawiana jest jako góra „widna z Krakowa”. Skąd wzięła się jej dość niezwykła nazwa? - Niegdyś miejsce ostatniego spoczynku mieli na niej znajdować samobójcy, a także bandyci - przypomina Czesław Szynalik, pomysłodawca akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”.

Mogielica ma jeszcze jedną, równie tajemniczą i intrygująca nazwę: Zapowiednica. - Zawsze przed gwałtownym załamaniem pogody gromadzą się nad nią ciężkie, burzowe chmury - wyjaśniają mieszkańcy. I od razu dodają, że może je rozpędzić tylko niezwykłe brzmienie dzwonu, który znajduje się w niewielkiej kapliczce na osiedlu Piechoty w Słopnicach.

Mieszkańcy zwą ją może mniej dostojnie, ale za to bardziej swojsko: Kopą. - Oczywiście, to przez wygląd - twierdzą. I nikomu nie przeszkadza, że jest wielka, potężna i nieco garbata.

Na jej stokach od niepamiętnych czasów schronienia szukali także zbójnicy. Złoto i cenne rzeczy mieli dzielić na wielkim kamieniu, dzisiaj zwanym „Zbójnickim Stołem”. Skarby, których nie przehulali, ukryli w Marszałkowej Studni na polanie Poręba - twierdzą jedni. Inni jako miejsce, w którym należy szukać zbójeckich łupów, wskazują polanę Brzostek pod Przysłopkiem.

Kilka lat temu szczyt Mogielicy przyozdobiła solidna wieża widokowa, wybudowana staraniem gmin Słopnice, Dobra i Kamienica. Trzeba się na nią wspiąć, by w pełni docenić królewski majestat Mogielicy, rozległość szczytu i wspaniałe panoramy.
- To najpiękniejsza z „wysp”. I widać z niej całą Małopolskę - podkreśla Adam Sołtys, wójt gminy Słopnice. Nic więc dziwnego, że już od niepamiętnych czasów wszyscy twierdzą, że w Beskidzie Wyspowym jest tylko jedna królowa. I jest to Mogielica!

***

Spotkanie zostało dofinansowane ze środków Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Małopolska Gościnna 2019”

Odkryj Beskid Wyspowy 2019

2 czerwca URBANIA GÓRA

9 czerwca LUBOGOSZCZ

16 czerwca ŚNIEŻNICA
[g]14219721[/g]

16 czerwca DOBRA - VII Galicyjski Piknik Kolejowy
[g]14229013[/g]

23 czerwca JASIEŃ

23 czerwca TOKARNIA - Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”

29 czerwca DOBRA - Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”

30 czerwca ŻEGOCINA - Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”

30 czerwca MODYŃ

6 lipca LUBOŃ WIELKI (wędrówka nocna)

7 lipca SAŁASZ

7 lipca WIŚNIOWA - Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”

14 lipca LUBOMIR

14 lipca TENCZYN - Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”

20 lipca ĆWILIN (wędrówka nocna)

21 lipca KAMIONNA

28 lipca KOSTRZA

4 sierpnia SZCZEBEL

4 sierpnia PISARZOWA - Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”

11 sierpnia ŁOPIEŃ

15 sierpnia POTACZKOWA

18 sierpnia ŁYŻKA

25 sierpnia MOGIELICA

1 września PATRYJA

8 września MIEJSKA GÓRA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odkryj Beskid Wyspowy. Po Mogielicy ścieżką Strzelców Podhalańskich [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto