Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niebawem rusza tegoroczny kurs kreatywnego pisania, organizowany przez Miasto Kraków

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Jednym z wykładowców kursu kreatywnego pisania organizowanego przez Miasto Kraków będzie ceniony pisarz Jakub Żulczyk, autor m.in. "Ślepnąc od świateł" i "Czarnego słońca"
Jednym z wykładowców kursu kreatywnego pisania organizowanego przez Miasto Kraków będzie ceniony pisarz Jakub Żulczyk, autor m.in. "Ślepnąc od świateł" i "Czarnego słońca" Zuza Krajewska
Jak przeprowadzić udany wywiad? Czym powinien charakteryzować się dobry reportaż? Jak buduje się w powieści fabułę i konstruuje postaci bohaterów? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące dziennikarstwa i literatury poznają uczestnicy tegorocznego kursu kreatywnego pisania, organizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Miasto Kraków. Wykłady będą prowadzić znani dziennikarze i pisarze.

WIDEO: Tragedia w Bukowinie

W pierwszej połowie roku Kraków Miasto Literatury UNESCO wraca z kolejnymi propozycjami na spędzenie kilku pisarskich weekendów. To świetna okazja do poznawania od podstaw i eksplorowania różnych gatunków literackich oraz uczenia się od znanych pisarzy i dziennikarzy.

- Najbliższe pół roku będzie świetną okazją do nauki zarówno dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w pisaniu, jak i dla autorów i autorek szukających możliwości rozwoju swojego literackiego warsztatu. Pierwszy semestr tegorocznego kursu kreatywnego pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO to propozycja dla wszystkich, dla których pisanie – ale i rozmawianie z ludźmi – jest źródłem twórczej satysfakcji, niezależnie od stopnia zaawansowania – zachęca Mieszko Hajkowski z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Pierwsze zajęcia w tym półroczu rozpoczną się 29 lutego. Dziennikarka i reporterka Karolina Sulej opowie, jak wygląda praktyczna strona pracy nad przeprowadzaniem wywiadu. Prowadząca zdradzi tajniki dziennikarskiego warsztatu oraz omówi kwestie etyczne związane z autoryzacją i odpowiedzialnością za bohatera. Wytłumaczy, jak szukać tematów i rozmówców, a także jak pytać, żeby nie urazić.

Od 7 marca do 18 kwietnia dziennikarze „Tygodnika Powszechnego” – Marcin Żyła, Katarzyna Kubisiowska i Anna Goc – wprowadzą początkujących reporterów w świat najtrudniejszego gatunku z pogranicza literatury i dziennikarstwa. Podczas kursu reportażu dla początkujących uczestnicy nauczą się między innymi wyszukiwania i rzetelnego przedstawiania ważnych tematów.

Marcin Żyła opowie, jakie sprawy są interesujące dla gazet i czytelników. Gdzie ich szukać i jak wykorzystywać ich potencjał?
Uczestnicy dowiedzą się także, na czym polega praca korespondenta w terenie. Nie ma dobrego reportażu bez wyrazistych postaci występujących w tekście. Anna Goc wyjaśni, jak znaleźć głównego bohatera, który będzie w stanie udźwignąć opowieść, w jaki sposób go portretować i jak z nim rozmawiać nawet na najtrudniejsze tematy. Intensywny trening językowy poprowadzi Katarzyna Kubisiowska – dzięki niemu przyszli reporterzy będą swobodniej opowiadali własne historie.

- Weekendy między 9 maja a 27 czerwca będą poświęcone udoskonalaniu warsztatu reporterskiego w ramach kursu reportażu dla zaawansowanych. Sobotnie i niedzielne spotkania staną się okazją do napisania własnych tekstów pod okiem dziennikarzy z „Tygodnika Powszechnego”. Uczestnicy dowiedzą się, jak zdobywać źródła i jak rozmawiać z informatorami oraz bohaterami, będą także pracować nad zebranymi już materiałami – tłumaczy Mieszko Hajkowski.

W kwietniu przeniesiemy się ze świata dziennikarstwa do sfery powieści. Najpierw z przyszłymi pisarzami spotka się Inga Iwasiów. Jak operować językiem, żeby tekst był ciekawy? Jak przykuć uwagę czytelnika? Jak „ufikcyjnić” rzeczywistość? Jak stworzyć wiarygodnego bohatera, który udźwignie historię? Odpowiedzi na te pytania poznamy 4 kwietnia podczas warsztatów z pisania opowiadań.

Z kolei 14 czerwca odbędzie się spotkanie z Jakubem Żulczykiem. Podczas zajęć kursanci nauczą się, jak stworzyć literacki świat i jak sprawić, że czytelnicy będą chcieli w nim pozostać. Odpowiedzą sobie także na pytanie, co i w jakim celu chcemy opowiadać. Popularny pisarz postara się przekonać uczestników kursu, że w opowiadaniu i powieści liczy się tylko historia. To, kim jest główny bohater, kim są bohaterowie drugoplanowi, a także jakie są między nimi relacje i co z nich wynika.

Wszystkie informacje i zapisy na kurs pod adresem internetowym: http://pisz.miastoliteratury.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Niebawem rusza tegoroczny kurs kreatywnego pisania, organizowany przez Miasto Kraków - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto