Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolski Szlak Winny: z lampką wina po Małopolsce

Katarzyna Kojzar
12-hektarowa winnica Srebrna Góra, położona w Krakowie, u stóp klasztoru ojców kamedułów na Bielanach jest drugą co do wielkości w kraju. W tym roku jesienią odbędzie się tam kolejne winobranie. Plony zapowiadają się niezłe
12-hektarowa winnica Srebrna Góra, położona w Krakowie, u stóp klasztoru ojców kamedułów na Bielanach jest drugą co do wielkości w kraju. W tym roku jesienią odbędzie się tam kolejne winobranie. Plony zapowiadają się niezłe Wojciech Matusik
W regionie jest już ponad 100 winnic. Większość prowadzą pasjonaci, nie liczący na szybki zarobek. Produkowane u nas wino smakuje coraz lepiej. Dlatego warto zostać prawdziwym enoturystą.

Małopolska staje się regionem winiarskim. W województwie jest już ponad 100 winnic. 15 z nich tworzy Małopolski Szlak Winny - trasę turystyczną, która powstała prawie rok temu w ramach projektu "Małopolska Gościnna" przy wsparciu finansowym samorządu wojewódzkiego. - To wyjątkowa trasa kulinarna - zachwala Paweł Tokarczyk z Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która zainicjowała powstanie Małopolskiego Szlaku Winnego.

Początkowo zwiedzić można było 10 winnic. Trasę zainaugurowano w listopadzie ubiegłego roku, szeregiem spotkań, prelekcji i degustacji. Powstał katalog opisujący poszczególne winnice i inne atrakcje w okolicy. Dzięki temu, jak twierdzą twórcy, coraz bardziej rozwija się enoturystyka, czyli turystyka winiarska. Moda na wino przybiera na sile.

Gratka dla enoturystów

W 2014 roku do szlaku dołączyło kolejnych 5 winnic. - Przy selekcji miejsc, które wpisujemy do Małopolskiego Szlaku Winnego, wybieramy te, które są najlepiej przygotowane do przyjmowania turystów. Oferują atrakcje, pyszne jedzenie, a czasami nawet noclegi - mówi Paweł Tokarczyk.

Zapowiada, że trasa będzie się powiększać i rozwijać, przybędą kolejne winnice, które otworzą swoje bramy dla turystów. Projekt jest nowy, potrzeba czasu, żeby regionalni winiarze sprostali oczekiwaniom enoturystów. - Do tej pory, jeżeli mówiło się o polskich winach, wspominano jedynie okolice Zielonej Góry - podkreśla Tokarczyk. - Tymczasem nie dość, że mamy ponad 100 winnic w Małopolsce, to jeszcze możemy pochwalić się drugą co do wielkości w kraju. To 12-hektarowa winnica Srebrna Góra, położona w Krakowie, u stóp klasztoru ojców kamedułów na Bielanach.

Marek Górski, właściciel winnicy Krokoszówka Górska w Smardzowicach, przyznaje, że Małopolska wciąż nie jest polskim Bordeaux. - Większość winnic to małe, paroarowe uprawy. Cały czas uczymy się, jak uprawiać winorośl, dlatego porównanie z Francją jest dalekie - zastrzega.

Coraz lepsze wina

Specjaliści i smakosze podkreślają jednak, że polskie wino jest coraz lepsze. - Powoli zaczynamy dochodzić do europejskiego poziomu - zapewnia Monika Bielka--Vescowi, sommelierka i prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Kobiety i Wino. - To pokazuje chociażby nagroda w międzynarodowym konkursie Galicja Vitis, który odbył się w czerwcu w Łańcucie. Było tam 277 win z 15 krajów, z czego aż 20 polskich trunków zdobyło medale. To ogromny sukces.

Wśród nagrodzonych znalazły się wina z trzech winnic leżących na małopolskim szlaku. Paweł Tokarczyk zapewnia, że Polska nie musi się wstydzić swoich trunków. - Mamy dobre wina musujące i różowe, które mogą bez problemu konkurować z zagranicznymi - zachwala.

Monika Bielka-Vescowi dodaje, że świetnie radzimy sobie z winami słodkimi, ale wciąż musimy się nauczyć wytwarzania tych bardziej wytrawnych. - Polska się zmienia, także pod względem wina - zauważa winiarz, Marek Górski. - Zostaliśmy zakwalifikowani jako kraj winiarski drugiej strefy, czyli taki, w którym panują chłodniejsze warunki klimatyczne. Możemy produkować wino niezależnie od rocznika, nawet jeżeli jest słabszy, a w krajach pierwszej strefy jest to zakazane.
Płatna nazwa szczepu

Polacy produkowali wino od wieków. Kiedyś było to u nas powszechne. Sytuację zmieniła ostatnia wojna i komunistyczne rządy w Polsce. - Mamy ogromną tradycję, ale zgubiliśmy ją przez lata. Musimy teraz odbudować, bo straciliśmy jakieś dwa pokolenia ludzi, którzy mieli wiedzę o winach - mówi Monika Bielka-Vescowi.

Podkreśla, że nasi lokalni winiarze coraz częściej wyjeżdżają za granicę, żeby nauczyć się odpowiedniej uprawy winorośli. - Pojawiają się nawet specjalne kierunki na uniwersytetach - dodaje.

Winiarze narzekają na problemy, jakie stawia przed nimi polskie prawo. - Nie możemy napisać nazwy szczepu ani rocznika na etykiecie, jeśli za to dodatkowo nie zapłacimy - mówi Marek Górski. - Nie każdy decyduje się na taki wydatek.

Potwierdza to Monika Bielka-Vescovi. - Regionalne wina są trudno dostępne. Nie dostaniemy ich w dużych marketach. Większość lokalnych producentów sprzedaje swoje wyroby jedynie we własnych winnicach, przez co mało osób je kupuje. Chociaż coraz częściej w sklepach specjalistycznych znajdziemy półkę z rodzimymi winami - opowiada sommelierka.

Trzy litry na głowę

Polacy wciąż piją stosunkowo mało wina. - Jesteśmy w szarym ogonie. Pijemy rocznie około trzech litrów na głowę - ubolewa Marek Górski.

Małopolski Szlak Winny ma zachęcić do sięgania po ten trunek, a w szczególności do próbowania regionalnych wyrobów i wspierania lokalnych producentów. Już po raz drugi zorganizowano akcję Dni Otwartych Małopolskich Winnic. Tegoroczną edycję otworzyła Krokoszówka Górska. W ten weekend można zwiedzać Winnicę Zadora w Szczepanowicach oraz winnice - Demeter, Kuźnia i Sucha Góra. Będzie można spacerować między winoroślami, dowiedzieć się, jak produkowany jest trunek, który później będziemy degustować.

W tym sezonie planowane są jeszcze dwa dni otwarte. Ci, którzy poczuli chęć poznania lokalnych win, mogą 6 września wybrać się do Winnicy Chodorowa koło Grybowa. Ostatnią szansą w tym roku na zostanie enoturystą będzie sobota 13 września i wizyta w Winnicy Smykań w gospodarstwie agroturystycznym w Koziarni.

Tam zakończony zostanie sezon winiarski.

Nasze winnice:

- Winnica Srebrna Góra (Kraków)
- Winnica Zadora (Szczepanowice)
- Winnica Krokoszówka Górska (Smardzowice)
- Winnica Witanowice (Witanowice k. Wadowic)
- Winnica Nad Dworskim Potokiem (Łazy k. Bochni)
- Winnica Kresy (Rzeplin k. Skały)
- Winnica Comte (Klucze)
- Winnica Uroczysko (Janowice k. Zakliczyna)
- Winnica Zawisza (Wesołów k. Zakliczyna)
- Winnica Smykań (Pogorzany k. Szczyrzyca)
- Winnica Amonit (Cianowice)
- Winnica Szawapier (Stryszawa)
- Winnica Nad Dobrą Wodą (Garlica Murowana)
- Winnica Demeter (Gromnik)
- Winnica Kuźnia (Gromnik)

**

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

**

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto