Małopolska walczy z wysoką wodą. Wezbrane rzeki, podtopione domy, ewakuacja 200 osób [RELACJA, ZDJĘCIA]

AH, pb, psz, AC
Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej stały się faktem. W ciągu ostatniej doby nad Małopolską przeszły ulewy, które spowodowały nagły wzrost poziomu wód w rzekach i podtopiły wiele domów. W związku z ulewami zamknięta została zakopianka w Białym Dunajcu.

Aktualizacja, godz. 8.09
Na terenie województwa Małopolskiego w wyniku intensywnych opadów deszczu w wielu miejscach doszło do uszkodzenia nawierzchni dróg, zamulenia przepustów i rowów melioracyjnych. Szczególnie nasilenie zdarzeń miało miejsce na terenie powiatów: limanowskiego, nowotarskiego i tatrzańskiego. We wszystkich najbardziej narażonych regionach sytuacja już się ustabilizowała. Opady deszczu zanikają.

Wciąż występują miejscowe utrudnienia na drogach. W Lubomierzu i Kamienicy wciąż nieprzejezdna jest droga wojewódzka numer 968. Uszkodzone zostały także drogi gminne w Zasadnym i Szczawie. W większości regionów stan pogotowia przeciwpowodziowego ma zostać utrzymany do godz. 21 w piątek.

Aktualizacja, godz. 20.45
Na terenie województwa Małopolskiego w wyniku intensywnych opadów deszczu w wielu miejscach doszło do uszkodzenia nawierzchni dróg, zamulenia przepustów i rowów melioracyjnych. Szczególnie nasilenie zdarzeń miało miejsce na terenie powiatów: limanowskiego, nowotarskiego i tatrzańskiego. Opady deszczu na większości terenu województwa Małopolskiego w chwili obecnej powoli maleją lub zanikają, co powoduje spadek poziomu wód w większości rzek. Sytuacja hydro – meteorologiczna ulega stabilizacji.

Utrudnienia w ruchu drogowym występują w:
powiecie limanowskim w miejscowościach:

 • Koszary – nieprzejezdna droga powiatowa;
 • Lubomierz – nieprzejezdna droga wojewódzka nr 968;
 • Zasadne – nieprzejezdna droga gminna;
 • Szczawa – nieprzejezdna droga gminna;
 • Kamienica – podmyty most, nieprzejezdna droga wojewódzka nr 968;

oraz w powiecie tatrzańskim:

 • Zakopane - ul. Oswalda Balzera – nieprzejezdna

PSP przeprowadziła około 271 interwencji (stan na godz. 20.00)
Aktualizacja, godz. 20.40
Tragiczna sytuacja sytuacja w Ochotnicy Górnej na Podhalu. Woda zalała tam drogi, zerwała mosty, zniszczyła przepusty i prywatne domy górali. Straty z pewnością wyniosą kilkadziesiąt milionów złotych.
Katastrofalna sytuacja w Ochotnicy Górnej. Woda zniszczyła drogi i domy [ZDJĘCIA]

Aktualizacja, godz. 15:07

Podtopienia, podwórek, zalane piwnice, połamane drzewa, zatkane przepusty, podtopione drogi i zerwane dachy. Takie zdarzenia miały miejsce w środę i czwartek w podkrakowskich powiatach krakowskim, myślenickim, proszowickim, wielickim i miechowskim.

Przekroczone stany alarmowe rzek, zalane drogi i piwnice. Nocą było groźnie pod Krakowem [ZDJĘCIA]

Aktualizacja, godz. 14:52

W wielu sądeckich rzekach zostały już przekroczone stany ostrzegawcze, a nawet alarmowe. Sądeczanie z niepokojem patrzą m.in. na Dunajec. W Gołkowicach (gm. Stary Sącz) na Dunajcu przekroczenie wynosi 46 centymetrów i poziom wody sięgnął tam już 366 centymetrów. W gminie Łącko częściowo nieprzejezdna jest droga Jazowsko-Łazy Brzyńskie.

Stany ostrzegawcze na Dunajcu, Białej i Popradzie. Jak Sądecczyzna radzi sobie z wielką wodą?

Aktualizacja, godz. 13:40

W związku z ominięciem przez wodę opaski brzegowej na Dunajcu w Harklowej (gmina Nowy Targ) wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwołał w miejscowej remizie posiedzenie Sztabu Kryzysowego.

– Intensywne opady deszczu spowodowały szereg zagrożeń i podtopień na terenie województwa małopolskiego. Musimy mieć świadomość, że ta trudna sytuacja, może się spotęgować. Jestem w stałym kontakcie z premierem i ministrem spraw wewnętrznych i administracji – powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Aktualizacja, godz. 13:30

Stanisław Golonka, wójt gminy Łososina Dolna wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gminy. Intensywne opady deszczu spowodowały przekroczenie stanów ostrzegawczych na rzece Łososina w miejscowości Jakubkowice.

Pogotowie przeciwpowodziowe w Łososinie Dolnej

Aktualizacja, godz 13:14

Służby gminy Poronin i strażacy walczą, by utrzymać przejezdność drogi do miejscowości Małe Ciche. Woda zniszczyła jeden z przyczółków mostu i uszkodziła część drogi. Budynek mieszkalny znalazł się na niebezpiecznej skarpie.

Małe Ciche. Woda porwała część drogi. Zagraża teraz budynkowi [ZDJĘCIA]

Aktualizacja, godz. 12:55

Trwa szacowanie strat po ulewie, która nawiedziła mieszkańców powiatu limanowskiego. Najbardziej ucierpieli ci, którzy mieszkają w sąsiedztwie górskich potoków. Woda z impetem zaczęła się wylewać i zamienić w rwące rzeki. Tak było w Lubomierzu (gm. Mszana Dolna).

**

Lubomierz. Mieszkańcy próbowali bronić się przed wodą. Dzisiaj szacują straty [ZDJĘCIA]

**

Aktualizacja, godz. 12:07

Opady deszczu uspokajają się na Podhalu. Deszcz nadal pada, ale nie już tak intensywnie jak ostatnie nocy. Strażacy w wielu miejscowościach wypompowują wody z zalanych budynków, a górale z niepokojem obserwują stan rzek i potoków.

Całe Podhale obserwuje rzeki. Woda opada, ale zagrożenie nadal jest [ZDJĘCIA]

Aktualizacja, godz. 11.30

W związku z utrzymującymi się opadami deszczu m.in. w zlewni Dunajca nadal będzie wzrastał poziom wody w sądeckich rzekach. Spodziewane są przekroczenia stanów alarmowych.

Przekroczone stany alarmowe na Dunajcu i Kamienicy. Najwyższy stopień zagrożenia

Aktualizacja, godz. 10:39

W wyniku intensywnych opadów deszczu wiele górskich potoków zamieniło się w rwące rzeki. Miejscami woda wystąpiła z koryt, przez co szlaki zostały podtopione. Część z nich Tatrzański Park Narodowy musiał zamknąć dla ruchu.

Tatry. Szlaki zamieniły się w rwące potoku. TPN ostrzega [ZDJĘCIA]

Aktualizacja, godz. 10:33

Całonocne opady deszczu sprawiły, że podniósł się stan wód na rzekach i potokach Gorlickiego. Strażacy trzykrotnie interweniowali, ale na szczęście, tylko w niegroźnych przypadkach.

Gorlickie. Woda w rzekach i potokach powoli opada. Strażacy interweniowali przy zalanych piwnicach

Aktualizacja, godz 10.32

Intensywne opady deszczu na Sądecczyźnie. Strażacy mają pełne ręce roboty. Strażacy interweniowali 14 razy w związku z wodą zalewająca domostwa i wezbranymi rzekami.

Intensywne opady deszczu na Sądecczyźnie. Strażacy mają pełne ręce roboty

Aktualizacja, godz. 10:30
Niebezpieczna sytuacja pojawiła się w Skawinie nocą. Woda w Radziszowie na Skawince przekroczyła stan ostrzegawczy, który wynosi 310 cm, a potem stan alarmowy, czyli 400 cm. Wysoka woda była też na starorzeczu w Skawinie. Tereny rekreacyjne były zagrożone. Sytuacje monitorowało OSP Skawina1.

Aktualizacja, godz 10.25

Tatrzański Park Narodowy informuje, że z powodu intensywnych opadów deszczu zamkniętych jest wiele szlaków. Droga Oswalda Balzera z Zakopanego do Morskiego Oka, przez Cyrhlę jest zamknięta na wysokości mostu na potoku Sucha Woda, ze względu na wysoki stan wód.

Aktualizacja, godz. 10:10

Ponad 250 interwencji zanotowali już strażacy z powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego. Wszystkie związane były z intensywnymi opadami deszczu. - Ludzie cały czas do nas dzwonią. Zalane są domy i pola. Pracy jest bardzo dużo - mówi Piotr Krygowski ze Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu.

Podhale. Już ponad 250 interwencji. Wezwań po ulewie cały czas przybywa [ZDJĘCIA]

Aktualizacja, godz. 10:06
Duże zniszczenia po ulewie w powiecie limanowskim. To tam strażacy odnotowali najwięcej interwencji.

Aktualizacja, godz. 10:05
Ogromne zniszczenia po ulewie w Tatrach. Nie ma dojścia do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. Woda zalała i zniszczyła wiele tatrzańskich szlaków.

Aktualizacja, godz. 10:04
Jedno z trzech ujęć wody dla Zakopanego zostało zamknięte. Miejskie służby ostrzegają, że mieszkańcy i turyści mogą spodziewać się zmniejszonego ciśnienia wody w kranach

Aktualizacja, godz. 10:03
Policja zamknęła drogę z Zakopanego do Łysej Polany - informuje radio RMF. Woda podmyła tam mostek, a na drogę osunęła się ziemia.

Aktualizacja, godz. 9:54
Po silnych opadach deszczu pogotowie przeciwpowodziowe dla całego powiatu bocheńskiego ogłosił w środę po godz. 21 starosta Ludwik Węgrzyn. Sytuacja powoli się jednak stabilizuje. Od środowego popołudnia straż pożarna w Bochni odnotowała 32 interwencje związane z opadami deszczu.

**

Powiat bocheński. Pogotowie przeciwpowodziowe w całym regionie

**

Aktualizacja, godz. 9:32
Na skutek intensywnych opadów deszczu zapadła się część drogi wiodącej z Zakopanego na Łysą Polanę i dalej do Morskiego Oka. Służby zamknęły przejazd tą drogą.

**

Zamknięta droga w stronę Morskiego Oka. Zapadł się asfalt

**

Aktualizacja, godz. 9:31
Zobaczcie zdjęcia z Białego Dunajca

Aktualizacja, godz. 9:30

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje, że od wczoraj w związku z usuwaniem skutków silnego wiatru, opadami deszczu i podtopieniami straż pożarna w całym kraju interweniowała 1600 razy. Najpoważniejsza sytuacja jest w Małopolsce, gdzie strażacy wyjeżdżali 414 razy.

W związku z tą sytuacją Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji, jest w stałym kontakcie z wojewodami z zagrożonych regionów. Osoby poszkodowane otrzymają niezbędną pomoc. W pierwszej kolejności samorządy ocenią sytuację i prześlą informacje do wojewodów. Później trafią one do MSWiA, które podejmuje decyzję o ewentualnym uruchomieniu pomocy finansowej.

Ze względu na warunki atmosferyczne prewencyjnie ewakuowano pięć obozów harcerskich, na których łącznie przebywało 427 osób. Uszkodzonych zostało 21 budynków mieszkalnych.

Wczoraj w działaniach uczestniczyło ponad 8,5 tys. strażaków zawodowych i ochotników. W czwartek od rana z tych samych powodów zanotowano 176 interwencji przy których pracowało 1054 strażaków.

Aktualizacja, godz. 9:00

Na skutek intensywnych opadów deszczu odnotowano wzrosty poziomu wody we wszystkich zlewniach karpackich dopływów Wisły. Wzrosty te miały miejsce w strefie stanów średnich i wysokich, z przekroczeniami stanów ostrzegawczych, a punktowo alarmowych. Najintensywniejszy przebieg zjawisko miało na obszarze województw śląskiego oraz małopolskiego. Najwięcej interwencji służb było w powiecie limanowskim i nowotarskim. W tych powiatach około tysiąca mieszkańców wciąż nie ma prądu. Dla większości sytuacja ma zostać rozwiązana do godz. 12.

Najintensywniejszy przebieg zjawiska wystąpił w nocy oraz nad ranem głównie w zlewniach Skawy, Raby oraz górnego i środkowego Dunajca.

W Harklowej gm. Nowy Targ odnotowano przesiąki gruntu. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana, służby działają, układane są worki z piaskiem. Na miejsce jedzie wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Nieprzejezdne odcinki dróg:
- m. Dobra (gm. Dobra, pow. limanowski) droga krajowa nr 28,
- m. Jurgów (gm. Bobowa, pow. tatrzański) droga krajowa nr 49 (ruch przywrócono o godz. 06:00 dnia 19.07.2018 r.),
- m. Witowice Dolne (gm. Bukowina Tatrzańska, pow. nowosądecki) droga krajowa nr 75, (ruch przywrócono o godz. 06:00 dnia 19.07.2018 r.)
- m. Lubomierz ( g. Mszana Dolna, pow. limanowski) droga wojewódzka nr 986.

Stan alarmu przeciwpowodziowego obowiązuje:
- powiat limanowski od godz. 21:30 dnia 18.07.2018 r.
- gmina Krościenko n/D. od godz. 01.00 dnia 19.07.2018 r.

Aktualna sytuacja pogodowa
W dzień zachmurzenie duże lub całkowite. Opady deszczu, na południu i wschodzie województwa okresami o natężeniu umiarkowanym. Miejscami burze. Prognozowana suma opadów do 40 mm. Temperatura maksymalna od 20°C do 23°C, na Podhalu i w rejonach podgórskich od 17°C do 19°C, na szczytach Beskidów od 13°C do 16°C, w partiach szczytowych Tatr około 11°C. W nocy zachmurzenie i opady deszczu. Prognozowana suma opadów na południu województwa do 15 mm.

Aktualizacja, godz. 8:30
Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - ruch na zakopiance w Białym Dunajcu został przywrócony.

Aktualizacja, godz. 8:25
Stany alarmowe obowiązują w następujących miejscach:

 • Radziszów, rzeka Skawinka
 • Czchów, rzeka Dunajec
 • Gołkowice, rzeka Dunajec
 • Nowy Targ Kowaniec, rzeka Dunajec
 • Nowy Targ, rzeka Czarny Dunajec
 • Trybsz, rzeka Białka
 • Niedzica, rzeka Niedziczanka
 • Sromowce Wyżne, rzeka Dunajec
 • Krościenko, rzeka Dunajec

Aktualizacja, godz. 7:30
W związku z ulewami strażacy w całej Polsce interweniowali ponad 1600 razy.

Aktualizacja, godz. 7:15
Stany alarmowe obowiązują w następujących miejscach:

 • Radziszów, rzeka Skawinka
 • Czchów, rzeka Dunajec
 • Gołkowice, rzeka Dunajec
 • Rabka, rzeka Raba
 • Nowy Targ Kowaniec, rzeka Dunajec
 • Nowy Targ, rzeka Czarny Dunajec
 • Trybsz, rzeka Białka
 • Niedzica, rzeka Niedziczanka
 • Sromowce Wyżne, rzeka Dunajec
 • Krościenko, rzeka Dunajec

Aktualizacja, godz. 7:05
500 interwencji strażackich, ewakuacja 200 osób, zniszczone drogi i podtopione dziesiątki domów - to bilans strat po ulewach w Małopolsce - informuje o poranku radio RMF. Stan alarmowy na rzekach obowiązuje obecnie w 9 miejscach.

Przez całą noc strażacy walczyli, by woda nie zniszczyła tymczasowego mostu na rzece Biały Dunajec na zakopiance. Z uwagi na bardzo wysoki stan wody, przeprawa została zamknięta dla ruchu w środę wieczorem.

**CZYTAJ TAKŻE:

https://gazetakrakowska.pl/podhale-tak-wygladala-nocna-walka-o-utrzymanie-mostu-w-bialym-dunajcu-zdjecia/ar/13350744

**

W związku z ulewami zamknięta została także droga Czarna Góra-Trybsz oraz Mszana-Zabrzeż. Utrudnienia są również na wielu drogach lokalnych - woda podmyła jezdnie.AKTUALIZACJA 00:45
Sytuacja z poziomem rzek stabilizuje się. Strażacy i inne służby cały czas jednak walczą z żywiołem. Pojawiają się kolejne informacje o podmytych drogach i innych szkodach wyrządzonych przez wodę.AKTUALIZACJA GODZ. 23:20
W związku z intensywnymi opadami deszczu w Małopolsce – wojewoda Piotr Ćwik zwołał w środę wieczorem Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego.

- Przed trwającymi opadami poziomy wody w rzekach były niskie, ale opady są intensywne i ziemia szybko nasiąka. Analizujemy wszystkie aspekty – nie tylko bieżące interwencje, ale też takie aspekty jak monitorowanie osuwisk czy pracę wodociągów. Oprócz tego, że pada w Małopolsce, pada również w sąsiednich województwach, co też musimy brać pod uwagę. Uspokajająca jest informacja, że zbiorniki mają wysoką rezerwę.

Trzymamy rękę na pulsie – służby są w pełnej gotowości i mają wzmocnioną obsadę osobową. Podtopienia są w takich sytuacjach czymś naturalnym, ale sytuacja jest pod kontrolą. Apeluję jednak do mieszkańców o zachowanie rozwagi i ostrożność – zaznaczył Piotr Ćwik.

Z uwagi na sytuację pogodową Pogotowia przeciwpowodziowe zostały ogłoszone w gm. Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Trzciana i w powiecie limanowpkim

AKTUALIZACJA GODZ. 21.47
Jak informuje policja, z powodu dużych opadów deszczu zamknięty został tymczasowy most w Białym Dunajcu. Woda w rzece gwałtownie wezbrała, a dodatkowo na konstrukcji oparły się konary powalonych drzew. Istnieje ryzyko zawalenia mostu, w związku z czym przejazd nim został zamknięty.

Objazd wyznaczony przez Policję: Z Nowego Targu oraz z Zakopanego przez Szaflary, Maruszynę, Bańską Niżną, Bańskę Wyżną, Ząb oraz Suche do Poronina i w odwrotnym kierunku do Nowego Targu.

AKTUALIZACJA, GODZ. 21.40
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zdecydował o ogłoszeniu III stopnia zagrożenia hydrologicznego dla województwa małopolskiego i śląskiego. W praktyce oznacza to możliwość drastycznego podniesienia się poziomu wody w rzekach i intensywnych opadów deszczu.

Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej stają się faktem. W całej Małopolsce cały czas pada deszcz. Przybywa wody w rzekach, miejscami występują też lokalne podtopienia.Jak informuje Radio Kraków, strażacy wyruszyli już na pierwsze interwencje. W tej chwili działania prowadzone są w ponad stu miejscach - głownie w powiatach krakowskim, limanowskim i bocheńskim. Problemem są nie tylko podtopienia czy zalane piwnice, ale też połamane gałęzie czy inne zniszczenia powodowane przez wodę.

Intensywne opady przerwały także wypoczynek harcerzy. Ponad 120 harcerzy musiało opuścić swój obóz ze względu na zagrożenie. Aktualnie nic im nie zagraża.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ulewy w Małopolsce. Strażacy ewakuowali obóz harcerski koło Makowa Podhalańskiego

Trudna sytuacja występuje w Czarnej Górze w gminie Bukowina Tatrzańska. Woda zalała tam niema całą wieś. Podtopienia są także w Poroninie, Białym Dunajcu, Kościelisku, Leśnicy i innych miejscowościach Podhala.

CZYTAJ WIĘCEJ: Spisz. Woda zalewa Czarną Górę. Wdarła się do góralskich domów [ZDJĘCIA]

Prognozy na najbliższe godziny nie napawają optymizmem. Według informacji z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w województwie małopolskim w powiatach: chrzanowskim, oświęcimskim, wadowickim, suskim, nowotarskim i tatrzańskim do godziny 8 w czwartek może spaść od 45 do 60 litrów na metr kwadratowy, w rejonach podgórskich i w górach nawet do 70 l/mkw. W trakcie opadów możliwe są burze z porywami wiatru do 65 kilometrów na godzinę.

ZOBACZ KONIECZNIE:

ZOBACZ WIDEO: Ulewne deszcze i burze w Małopolsce

Autorzy: Janusz Bobrek, TVN24

Wideo

Materiał oryginalny: Małopolska walczy z wysoką wodą. Wezbrane rzeki, podtopione domy, ewakuacja 200 osób [RELACJA, ZDJĘCIA] - Małopolskie Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3