Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Limanowska Słaza 2012 [PROGRAM]

Stanisław Śmierciak
fot. stanisław śmierciak
Jak co roku w październiku folkloryści zawładnęli Limanową. Praktycy, którzy tańczą, śpiewają, muzykują albo gwarą opowiadają gadki, oraz teoretycy, czyli ci, którzy troszczą się o zachowanie wierności tradycji przez grupy folklorystyczne. Wszyscy wyznaczyli sobie w Limanowskim Domu Kultury pracowite czterodniowe spotkanie. Limanowska Słaza, jak nazywa się ten Festiwal Folklorystyczny, odbywa się już trzydziesty ósmy raz.

Zobacz także: Limanowska Słaza, czyli folklor ciągle żywy [ZDJĘCIA]

- Dla mieszkańców miasta i turystów najważniejsze i najatrakcyjniejsze są konkursowe koncerty - mówi Marian Wójtowicz, pedagog i samorządowiec, niemal całe życie związany z folklorem i zespołem Limanowianie.

Wczoraj po południu i wieczorem były pierwsze festiwalowe prezentacje. O uznanie widzów i jurorów zabiegały m.in. zespoły Olszowianki i Olszowianie, Turbacyki, Koninianki, Mali Rabianie, Szczyrzycanie, Pnioki. Kolejne grupy i soliści stają w konkursowe szranki dzisiaj i jutro. Niedziela należy do laureatów i gości specjalnych festiwalu.

W piątek koncert popołudniowy w godz. 16-18. Występują w tym bloku popisów m.in.: Limanowianie, Laskowioki i grupa Znad Smolnika. Od godz. 20 do 22 widzom zaprezentują się m.in. Przyszowianie, Jurkowianie, Śwarni łojce, Spod Kicek, Gorce.

W sobotę koncert jeden, ale długi. W godz. 15 do 19.30 popisywać się będą na scenie m.in. Dolina Słomki, Mali Męcinianie, Zasadnioki, Kasinianie-Zagórzanie, Koło Gospodyń Wiejskich z Makowicy.

W niedzielę o godz. 14 gala finałowa XXXVIII Festiwalu Folklorystycznego Limanowska Słaza. Ogłoszenie wyników, wręczenie regulaminowych nagród i wyróżnień. - Kiedy już poznamy laureatów, to serdecznie zapraszam wszystkich na tradycyjne wielkie folkowe show - mówi dyrektorka Limanowskiego Domu Kultury Stanisława Obrzut. - W koncercie wystąpi zespół Góralsi.

Kiedy na scenie będą popisywać się zespoły i soliści przed jurami i widzami, w foyer LDK zaplanowano wielki kiermasz sztuki ludowej, rękodzieła artystycznego i produktów regionalnych. Od twórców ludowych będzie można kupić m.in. rzeźby i obrazy. Kto zechce, wystroi się w góralską chustę, portki lachowskie albo lachowski ciosek - męską ozdobę do koszuli, która w paradnym stroju sądeckim pełni taką samą funkcję jak muszka u zakładających smoking. Będzie również stoisko z wydawnictwami o tematyce folklorystycznej.

Oprócz artystycznych prezentacji na festiwalowej scenie, w ciszy jednej z sal wykładowych domu kultury przygotowano Ogólnopolskie Seminarium Folklorystyczne. W tym roku poświęcone jest folklorowi Łemków.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na limanowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto