Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Limanowska Karta Mieszkańca niewiele warta? Miasto zapowiada zmiany

Remigiusz Szurek
Remigiusz Szurek
Archiwum: Klaudia Kulak; K. Trzupek; UM Limanowa
Karty mieszkańca w założeniu mają ułatwiać życie miejscowym, którzy dzięki nim mogą oczekiwać na wiele rabatów od firm, z których usług korzystają. Mowa o każdym mieszkańcu danego miasta. Tymczasem w Limanowej okazuje się, że karty owszem pomagają, ale głównie tym starszym użytkownikom. Dlaczego?

Już w trakcie ostatniej sesji Rady Miasta Limanowa radny Waldemar Śliwa przyznał, że limanowska karta mieszkańca budzi spore zainteresowanie wśród limanowian. Wiele osób pyta, co daje jej posiadanie i, jak zauważył Śliwa, sporą liczbą z tej grupy mają być ludzie młodzi.

Obecnie karta oferuje mieszkańcom zniżkę za postój w strefach płatnego parkowania (w strefie A jest to kwota 1,50 zł zamiast 2 zł za półgodzinny postój) oraz… do ulg przy opłatach za dzierżawę miejsca pod groby, wnoszonych w związku z pochówkiem na cmentarzu komunalnym w Limanowej. Mowa o 30 procentach zniżki. Portal internetowy Miasta Limanowa informuje, że dotąd wydano 335 kart.

Radny Śliwa zauważył, że nie są to zbyt atrakcyjne „kierunki” dla tych młodszych mieszkańców Limanowej i przedstawił pomysł, by kartę mieszkańca dało się połączyć z ofertą Pływalni Limanowskiej, która ma w swojej ofercie również takie atrakcje jak kręgielnia, bilard czy squash. Zadowolone miałyby być obydwie strony. Mieszkańcy, bo mieliby zniżkę na wejście, zaś pływalnia, bo mogłaby liczyć na większe wsparcie klientów.

W odpowiedzi na interpelację wiceburmistrz Wacław Zoń przyznał, że powiązanie karty z ofertą Pływalni Limanowskiej może być problematyczne. Wszystko przez to, że pływalnia jest prowadzona przez powiat.

– Będziemy jeszcze rozmawiać w tej sprawie z Zarządem Powiatu – zapowiedział jednak Zoń.

W rozmowie z „Gazetą Krakowską” zastępca burmistrza Limanowej zdradził, że czynione są starania o to, by karta stała się bardziej atrakcyjna dla jej posiadacza.

– Od 1 stycznia przyszłego roku ma dojść do sporych zmian. Pracujemy nad zniżkami przykładowo na seanse filmowe czy różnorakie wydarzenia w Limanowskim Domu Kultury. Sami zdajemy sobie oczywiście sprawę, że za mało jest tych, jak to mówimy, „cukierków”. Chcemy wyjść naprzeciw mieszkańcom. W perspektywie są również programy lojalnościowe, ale lepiej powiedzieć o tym więcej, gdy będziemy już znać więcej szczegółów – powiedział.

– Jestem posiadaczem tej karty raptem od kilku miesięcy i szczerze powiedziawszy jedynym jej plusem jest fakt tańszego parkowania w mieście. Poza tym nie dostrzegam żadnych zalet, jak to ma miejsce w innych miastach. Chciałbym np. iść do restauracji i zapłacić mniej za kolację, ale póki co jest to u nas niemożliwe. Czy to przypadek? Wolę sobie samemu nie odpowiadać na takie pytanie – gorzko komentuje Pan Marek (nazwisko do wiadomości redakcji), mieszkaniec Limanowej.

Jak to wygląda w Nowym Sączu?

W mieście nad Dunajcem tzw. Karta Nowosądeczanina oferuje już swoim posiadaczom wiele różnych atrakcji. Jak czytamy na łamach witryny mojakn.pl jej posiadaczami jest naprawdę wielu nowosądeczan, reprezentujących bardzo szeroki przedział wiekowy. To ponad 8,5 tysiąca dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 19 lat, niemal 18 tysięcy dorosłych w przedziale wiekowym od 20 do 54 lat oraz 12 716 seniorów 55 plus.

Partnerów karty, którzy oferują przeróżne rabaty nowosądeczanom, jest aż 118. I tak przykładowo pływalnia MOSiR oferuje dziesięć procent zniżki za wejście na basen, a jedna z siłowni daje aż 20 procent na zakup jednorazowego biletu wstępu lub 10 procent zniżki na zakup karnetu.

Jest też oferta od zakładu kominiarskiego (10 procent zniżki na każdą z usług); od centrum wizażu i stylizacji rzęs (aż 30 procent na pierwszą aplikację rzęs) czy centrum językowego (5 lub 10 proc). Dostępne są również obniżki m.in. od biura podróży, centrum zabaw dla dzieci, na montaż instalacji gazowej do samochodu czy od przeróżnych barów i restauracji.

Jak zdobyć Limanowską Kartę Mieszkańca?

Wszelkie informacje dostępne są na łamach portalu miastolimanowa.pl By ubiegać się o kartę należy złożyć odpowiedni wniosek oraz przedłożyć do wglądu: dokument tożsamości oraz pierwszą stronę PIT za rok poprzedni poświadczoną przez Urząd Skarbowy w Limanowej (zawierającą prezentatę – pieczęć urzędu lub w przypadku rozliczania zeznania PIT drogą elektroniczną – wydrukowaną pierwszą stronę PIT oraz wydrukowane Urzędowe Poświadczenie Odbioru).

„Wypełnione wnioski wraz z wymaganymi załącznikami można składać na Dzienniku Podawczym Urzędu Miasta Limanowa. Do wniosku należy dołączyć aktualne fotografie osób objętych wnioskiem” – informuje miastolimanowa.pl.

Przypomnijmy, że wnioski o wydanie Limanowskiej Karty Mieszkańca (LKM) można składać już od 4 marca 2020 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Limanowska Karta Mieszkańca niewiele warta? Miasto zapowiada zmiany - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto