Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Limanowa pamiętała o "Żołnierzach Wyklętych". Był Marsz Pamięci oraz uroczystości na cmentarzu

Alicja Fałek
Alicja Fałek
W uroczystościach poświęconych pamięci limanowskich "Żołnierzy Wyklętych" wzięły też udział ich rodziny
W uroczystościach poświęconych pamięci limanowskich "Żołnierzy Wyklętych" wzięły też udział ich rodziny UM Limanowa
W Limanowej 1 marca odbyły się Powiatowo-Miejskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Uroczystości rozpoczął "Marsz Pamięci", który przeszedł ulicami miasta.

Marsz Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" wyruszył z Sowlin do Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Tam odprawiona została uroczysta msza święta w intencji poległych "Żołnierzy Niezłomnych", o której oprawę zadbał Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej.

Następnie licznie zgromadzeni w świątyni uczestnicy nabożeństwa przeszli na cmentarz parafialny. W kolumnie szły poczty sztandarowe delegacji limanowskich służb oraz szkół, instytucji i stowarzyszeń, w tym 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Związku Strzeleckiego Strzelec, drużyny harcerskiej „Dzieci Gór” z ZSP nr 1 w Limanowej. W tłumie dostrzec można było przedstawicieli władz wojewódzkich oraz samorządowych zarówno z miasta, powiatu, jak i limanowskich gmin, a także poseł Urszulę Nowogórską. Nie zabrakło rodziny "Żołnierzy Wyklętych". Obecny był por. Tadeusz Dębski „Zając”, syn Wojciecha Dębskiego „Bicza”- żołnierza września 1939 r., dowódcy oddziału partyzanckiego „Opór” Batalionów Chłopskich.

Na cmentarzu parafialnym ks. ppłk. Waldemar Rawiński odmówił modlitwę za dusze poległych "Żołnierzy Wyklętych", w szczególności pochodzących z powiatu limanowskiego. Z kolei Apel Pamięci przeprowadził dowódca Związku Strzeleckiego „Strzelec” JS2402 Limanowa – brygadier Stanisław Dębski. Przy tablicy pamiątkowej pomordowanych "Żołnierzy Niezłomnych" przedstawiciele władz oraz przybyłe delegacje złożyły znicze.

Po uroczystości na cmentarzu młodzież zrzeszona w Związku Strzeleckim "Strzelec" oraz delegacje biorące udział w wydarzeniu, udały się do Limanowskiego Domu Kultury na ciepły posiłek przygotowany przez kuchnie LDK. Następnie na scenie miało miejsce wręczenie podziękowań dla lokalnych historyków: Karola Wojtasa, Damian Króla, Tomasza Twaroga, Jacka Króla i Krzysztofa Jasicy – za opiekę nad miejscami pamięci narodowej i cmentarzami limanowskimi oraz czynne angażowanie się i udział w uroczystościach patriotycznych i rocznicach historycznych ważnych dla miasta, regionu i kraju.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" zakończył wykład historyczny pt. „Podziemie zbrojne w Polsce w latach 1944-1956 na przykładzie wybranych postaci z Ziemi Limanowskiej”, który zaprezentował dr Marcin Chorązki – historyk Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie. Odbyła się także projekcja filmu dokumentalnego pt. „Witold” opisującego historię Rotmistrza Witolda Pileckiego, poprzedzona rozmową z autorem i reżyserem filmu – Tadeuszem Pawlickim.

Błaszczak: Wzmacniamy polską armię

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na limanowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto