Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Limanowa. Miasto walczy z osuwiskami. Ważny krok do przodu

Remigiusz Szurek
Remigiusz Szurek
Miasto Limanowa walczy z osuwiskami. Na efekty trzeba jednak trochę poczekać
Miasto Limanowa walczy z osuwiskami. Na efekty trzeba jednak trochę poczekać UM Limanowa
To dobre wieści dla mieszkańców Limanowej. Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy zatwierdził właśnie dokumentację geologiczno-inżynierską wykonaną przez firmę „GeoVis” dotyczącą zadania: stabilizacja osuwiska nr 129207 wraz z odbudową drogi – ul. Bystra w Limanowej.

To pierwszy etap mający na celu walkę z osuwiskiem w tym miejscu. Jak informuje Miasto dokumentacja została wykonana z udziałem dofinansowania z budżetu Województwa Małopolskiego w wysokości 43 tys. 920 zł, przy całkowitej wartości zadania wynoszącej 54 tys. 900 zł.

- Za nami pierwsza część przygotowania omawianego osuwiska do jego likwidacji. Cieszymy się z pozytywnego zaopiniowania dokumentacji. Następnym krokiem będzie wystąpienie do wojewody o dofinansowanie dokumentacji projektowo-budowlanej zabezpieczającej osuwisko. Liczymy oczywiście na pozytywną decyzję, by móc działać dalej – przyznaje w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Stanisław Gorczowski, kierownik Wydziału Inwestycji w UM Limanowa.

Warto dodać, że następnie wyłoniony zostanie wykonawca dokumentacji, a kolejno po tym ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie już tych właściwych robót związanych z zabezpieczeniem osuwiska i odbudową drogi.

- Na wszystko trzeba poczekać, wszystko musi odbyć się zgodnie z procedurami – dodaje nasz rozmówca informując, że w zbliżającym się roku powinny ruszyć już prace dotyczące osuwiska przy ul. Paderewskiego. Miasto dysponuje już dokumentacją budowlaną.

Prócz wspomnianych ulic Bystra i Paderewskiego osuwiska występują też na ul. Walecznych. Ich mieszkańcy już od wielu miesięcy muszą borykać się z utrudnieniami w ruchu. Jak mówił w listopadzie br. burmistrz Limanowej Władysław Bieda wszystko przeciąga się w czasie, ale tak stanowi prawo.

- Jest pewna procedura do postępowania z osuwiskami ustalona przez geologów i zawarta w regulaminie urzędu wojewódzkiego. Osuwiska są sprawą skomplikowaną. Po zgłoszeniu zwykle upływa pół roku, nieraz dziewięć miesięcy, zanim komisja przy urzędzie wojewódzkim wyda postanowienie, a za tym idą środki na badania geologiczne – informował Bieda.

Czas oczekiwania jest niezbędny do tego, by geolodzy wiedzieli czy dane osuwisko osunęło się i już nie będzie się osuwało czy ten proces będzie cały czas postępował.

- Dopiero po tym czasie gdy widać, że nie ma postępu to wtedy wydawane są decyzje i są przyznawane środki na badania geologiczne – przypomniał burmistrz Limanowej.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na limanowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto