Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Limanowa. Limanowska Słaza po raz 46. Tym razem w formule on-line [WYNIKI]

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
Stanisław Ptaszek z Pasierbca to najlepszy Gawędziarz wśród dorosłych
Stanisław Ptaszek z Pasierbca to najlepszy Gawędziarz wśród dorosłych Gmina Limanowa
Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza” to jedno z najważniejszych wydarzeń folklorystycznych w południowej Małopolsce, które „gra, tańczy i śpiewa” nieprzerwanie od 1975 roku. W tym niestety z uwagi na panującą w kraju i na świecie pandemię koronawirusa, 46. edycja festiwalu odbyła się w formule on-line.

FLESZ - Zima wyjątkowo ciepła i bez śniegu

Limanowska Słaza to inspirowane życiem na wsi i zwyczajami mieszkańców festiwal z ponad 45-letnią tradycją, którego głównym celem jest kultywowanie, propagowanie, utrwalenie i zachowanie dla potomnych unikalnego dziedzictwa kultury Lachów, Zagórzan oraz Białych Górali. Jak podkreślają organizatorzy, wydarzenie kultywuje, propaguje, utrwala, chroni od zapomnienia i zatracenia niezwykle bogate dziedzictwo kultury Lachów, Zagórzan oraz Białych Górali. To prezentacja unikalnych i autentycznych wartości wyrażonych w muzyce, tańcach, gwarze, obrzędach i zwyczajach ludowych. W tym roku z racji epidemii koronawirusa, podobnie jak inne wydarzenia, nie mógł się on odbyć w dotychczasowej formule.

- Podjęliśmy mnóstwo starań, aby festiwal mógł odbyć się w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze, aby każdy uczestnik czuł się niezagrożony i aby umożliwić szeroki odbiór festiwalu wśród widzów. Niestety pogarszająca się sytuacja epidemiczna w naszym kraju i obowiązujące na terenie naszego powiatu obostrzenia sprawiły, że musieliśmy nasz festiwal w całości przenieść do świata wirtualnego – zaznacza Magdalena Szczygieł-Smaga, p.o. Limanowskiego Domu Kultury.

Organizatorzy podjęli również inna istotną zmianę. Ze względów bezpieczeństwa zrezygnowano z popularnej dotychczas kategorii Zespołu Regionalnego i Grupy Regionalnej. Tegoroczna formuła polegała na tym, że uczestnicy festiwalu przesyłały swoje występy utrwalone na filmie, a nagrania oceniła Komisja artystyczna w składzie: dr Bożena Lewandowska, Jadwiga Adamczyk, Michalina Wojtas, Benedykt Kafel i dr Artur Czesak. W 69 prezentacjach wzięło udział 189 osób (12 muzyk, 12 instrumentalistów, 14 śpiewaków solistów, 17 grup śpiewaczych, 11 gawędziarzy i 3 mistrzów z uczniami).

Kto triumfował podczas 46. Limanowskiej Słazy?

W kategorii Muzyki ludowe (dorośli) przyznano trzy równorzędne I miejsca. To: Starowiejski Hyr ze Starej Wsi, Słopnicki Zbyrcok ze Słopnic i Limanowianie  z Limanowej. Wśród dzieci najlepsze były Zasadnioki z Zasadnego. W kategorii Instrumentaliści ludowi (dorośli) trzy równorzędne I miejsca otrzymali Wojciech Kaleta z Mszany Dolnej (złóbcoki), Aleksandra Wąchała z Lubomierza (skrzypce) i Sara Kuczaik z Łętowego (skrzypce). Wśród młodzieży triumfowali Jakub Kuczaj z Lubomierza (skrzypce) i Szymon Citak z Kamienicy (skrzypce), zaś I miejsce w kat. dziecięcej przypadło dla  Tomasza Sopaty z Zasadnego (fujarka).

Śpiew solowy (dorośli) - I miejsca otrzymują: Piotr Pławecki ze Starej Wsi i Maria Zaręba ze Zbludzy, zaś wśród dzieci dwa równorzędne I miejsca dla Tomasza Szczepaniaka z Kamienicy i Karoliny Augustyn z Zasadnego. W kategorii Grupy śpiewacze dwa I miejsca otrzymali: grupa śpiewacza Starowiejski Hyr ze Starej Wsi i Kasinianie-Zagórzanie z Kasiny Wielkiej (dorośli), zaś z młodzieżowców najwyżej oceniono grupę śpiewaczą Pnioki z Sadku.
Stanisław Ptaszek z Pasierbca i Monika Cepielik z Kamienicy to najlepsi Gawędziarze wśród dorosłych, zaś Szymon Dębski ze Słopnic i Jan Podgórny ze Słopnic wśród dzieci. W kategorii Mistrz i uczeń triumfowali Tomasz Król z uczniem Patrykiem Królem z Limanowej (trąbka).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na limanowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto