Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków doceniony przez turystów z krajów arabskich. W lipcu odwiedziło nas blisko 14 tys. turystów ze Wschodu

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Wideo
od 16 lat
Kraków od lat pozostaje sercem polskiej turystyki. Unikatowość stolicy Małopolski zaczynają dostrzegać turyści z Półwyspu Arabskiego, których coraz więcej można spotkać na ulicach miasta. W lipcu br. było to ok. 14 tys. osób.

Bogata siatka połączeń

Pierwszy samolot z Dubaju przyleciał do Krakowa w kwietniu 2018 roku, jednak dopiero po pandemii nastąpił prawdziwy rozkwit połączeń pomiędzy Małopolską a regionem Zatoki Perskiej. Od sierpnia 2023 roku linia lotnicza Fly Dubai oferuje na trasie Kraków-Dubaj aż trzy loty dziennie w poniedziałki, czwartki i soboty, natomiast w pozostałe dni tygodnia dostępne są dwa loty na dzień.

Dodatkowo linia Wizz Air umożliwia przelot do Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich w poniedziałki i piątki. Tylko w lipcu 2023 r. do stolicy Małopolski przyleciało blisko 14 tys. gości z krajów arabskich.

Dobra oferta noclegowa

Odwiedzający Kraków doceniają też wysoką jakość bazy noclegowej, dostępnej w korzystnej cenie. W mieście znajduje się ponad 180 hoteli, w tym 20 pięciogwiazdkowych. Warto wspomnieć o cieszących się niesłabnącą popularnością hotelach butikowych, które zachwycają urokliwymi wnętrzami.

Dziedzictwo i tradycje

Stare Miasto wraz z Zamkiem Królewskim na Wawelu zyskały uznanie turystów jako jedyna w swoim rodzaju skarbnica zabytków, dzieł sztuki i stylów architektonicznych. Na liście często odwiedzanych przez turystów miejsc w naszym mieście jest również Kazimierz, Podgórze i Nowa Huta.

Wielowątkowa historia miasta oraz przenikanie się kultur miały wyraźny wpływ na krakowskie tradycje i zwyczaje. Można je dostrzec na każdym kroku – choćby na Rynku Głównym, gdzie co godzinę rozlega się krakowski hejnał, odgrywany z wieży kościoła Mariackiego.

Na odegranie melodii u podnóży bazyliki Mariackiej zawsze wyczekują turyści. Trębacz po hejnale macha do słuchaczy, co zawsze spotyka się z serdeczną odpowiedzią zgromadzonych. Wiosną mieszkańcy świętują wówczas Emaus, czyli wielkanocny odpust, podczas którego można poznać bogactwo tradycyjnych wyrobów, co też przyciąga ciekawskich, a w czerwcu zaś ulice miasta przemierza niezwykle barwny Lajkonik. Obserwujący pochód Lajkonika nie uchylają się przed dwukrotnym uderzeniem ozdobnym drzewcem, a wręcz się o nie dopominają. Jeśli dodamy do tego kolorowe i muzyczne Wianki oraz Wielką Paradę Smoków, z całą pewnością możemy liczyć na zainteresowanie większej liczby turystów z zza granicy.

Zieleń w cenie

Turyści coraz bardziej doceniają też znaczenie parków i skwerów, które dodają uroku miastu, jednocześnie pozwalając wypocząć wśród szumu drzew. Krakowska zieleń to nie tylko Planty, ale także lasy porastające strome wzgórza, liczne parki oraz owiane legendami kopce, z których roztacza się wspaniały widok na panoramę miasta polskich królów.

To właśnie zachwycających widoków oraz oazy przyrody szukają turyści, pragnący odpocząć od ostrego słońca południa. Kraków, kolebka kultury i jedna z najbardziej zielonych stolic Europy, z pewnością oferuje to wszystko na wyciągnięcie dłoni.

Oto najlepsze miasta do życia w Polsce

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Kraków doceniony przez turystów z krajów arabskich. W lipcu odwiedziło nas blisko 14 tys. turystów ze Wschodu - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto