Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kasina Wielka. Kręcono tam sceny do kontrowersyjnego filmu. Duży budżet. Sołtys chwali

Remigiusz Szurek
Remigiusz Szurek
M.in. na zabytkowej stacji kolejowej w Kasinie Wielkiej w poniedziałek kręcono sceny do filmu "Przedpole” (wcześniej stosowano tytuł "Biała Odwaga") w reżyserii Marcina Koszałki. To głośny obraz opowiadający o kolaboracji niektórych górali z Niemcami w trakcie II wojny światowej (akcja Goralenvolk).

Film z planowanym budżetem w wysokości ok. 12 mln zł, który od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej otrzymał blisko 6 mln zł wsparcia, budzi kontrowersje. Jego powstaniu sprzeciwiał się choćby Związek Podhalan. Inaczej patrzą na to mieszkańcy Kasiny.

– Cieszymy się z wyboru naszej miejscowości, bo każde takie wydarzenie rozsławia Kasinę. To już zresztą nie pierwsze takie zdjęcia do filmu na naszym terenie – przyznaje w rozmowie z "Gazetą Krakowską" sołtys wsi Adam Wrzecionek.

Prócz ujęć w Kasinie, do których wykorzystano zabytkowy parowóz ze skansenu w Chabówce, ekipa filmowa działała też w miejscowości Dobra.

O całej akcji na swoim profilu na Facebooku poinformowali w poniedziałek druhowie z OSP Kasina Wielka.

"Kasina Wielka planem dla kolejnego filmu. Dzisiaj na trasie Kasina Wielka - Dobra kręcone są sceny do filmu. Nasza jednostka również przyczyniła się troszkę do tego projektu - naszym zadaniem jest zabezpieczenie w wodę pracującego na planie parowozu" – napisano.

Warto wiedzieć, że stacja PKP w Kasinie Wielkiej (gmina Mszana Dolna) już kilkukrotnie miała styczność z kinem. Najsłynniejszą produkcją wykorzystującą ujęcia z tego miejsca jest „Lista Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga z 1993 roku. Kręcono tu również sceny z takich filmów jak "Katyń" Andrzeja Wajdy czy "Szatan z siódmej klasy".

Kasina Wielka to najwyżej położona czynna stacja kolejowa w naszym kraju. Neorenesansowy budynek oddano do użytku jeszcze w 1884 roku. Linia nr 104 Chabówka – Nowy Sącz, przy której znajduje się budynek jest fragmentem Galicyjskiej Kolei Transwersalnej.

Marcin Koszałka to uznany w naszym kraju reżyser, operator i scenarzysta. W 2015 roku wyreżyserował "Czerwonego Pająka", w którym wystąpił Filip Pławiak, syn byłego starosty powiatu nowosądeckiego Marka Pławiaka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto