Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienickie Zapusty po góralsku w Gminnym Ośrodku Kultury [ZDJĘCIA]

Iwona Kuzak
13 lutego o godz. 18.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Kamienicy odbyły się tradycyjne Zapusty po góralsku połączone z warsztatami pasterskimi Gorców i Beskidu.

Każdy kto był obecny chociaż raz w kamienickiej krainie, mógł doświadczyć prawdziwej gościny ze strony jej mieszkańców. Doskonałym tego przykładem były właśnie zorganizowane Kamienickie Zapusty po góralsku. Dla mieszkańców Kamienicy gościnność to również tradycja, a powiedzenie “Bóg w dom, gość w dom” słychać tutaj już w progu każdego domu. Podczas Zapustów już gołym okiem można było zobaczyć jak ważnym tematem dla mieszkańców gminy Kamienica jest tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie oraz folklor. Tradycje i kulturę góralską widać, słychać i czuć tutaj na każdym kroku.

Zorganizowane Zapusty rozpoczęły się od uhonorowania tytułem Gaździny i Gazdy osób zasłużonych dla Gminy Kamienica. Prezydium kapituły nadającej ten zacny tytuł w składzie: Eugeniusz Rutka - przewodniczący Rady Gminy Kamienica, Mieczysław Marek - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kamienicy, a zarazem Prezes Związku Podhalan/Oddział Kamienica, Mieczysław Majchrzak - wiceprezes kamienickiego oddziału Związku Podhalan oraz Elżbieta Citak - sekretarz kapituły odznaczenia przyznało niżej wymienionym osobom, a byli to:

  • - Urszula Nowogórska - Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego
  • - Bożena Gierczyk i Irena Hyrc - członkinie Zarządu Związku Podhalan/Oddział w Kamienicy
  • - bryg. Janusz Kurzeja - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej
  • - Józef Zbozień - właściciel karczmy MŁYN w Kamienicy
  • - Jakub Drabik - członek Kapeli Regionalnej GORCE
  • - Marian Wójtowicz – radny powiatu limanowskiego.

Następnie nastąpiła pierwsza część zapustowego spotkania, która miała charakter warsztatowy i dotyczyła tematu z zakresu kultury pasterskiej i dziedzictwa przyrodniczego. W „Ginący świat w Gorcach i Beskidach” doskonale wprowadził wszystkich zebranych Jarosław Buczek z wyboru baca, a z pasji artysta, muzykant i działacz regionalny. Wieloletni Prezes Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan w Ochotnicy Górnej. Współpracujący z wieloma organizacjami w celu ochrony kultury tradycji, historii oraz bioróżnorodności KARPAT.

Kolejno swoje przysłowiowe pięć minut miały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Zasadnego, które w doskonały sposób i z humorem przedstawiły scenkę obyczajową dotyczącą dawnej obróbki wełny w tym m.in.: skubanie, gręplowanie, przędzenie oraz robienie na drutach.

Następnie odbyła się prezentacja instrumentów pasterskich podczas, której członkowie Kapeli Regionalnego Zespołu Gorce w Kamienicy - Paweł Miśkowicz i Marian Dudzik zaprezentowali zebranym muzykę na instrumentach pasterskich. Pan Paweł zagrał na piszczałce, zaś pan Marian na okarynie.

Zapustowe spotkanie w kamienickim GOKu zakończył występ grupy śpiewaczej Zespołu Regionalnego „Gorce” z Kamienicy, który został założony w 1967 roku. Grupa śpiewacza zaprezentowała się w składzie: Anna Drabik, Karolina Drabik, Elżbieta Citak, Maria Dudzik i Irena Hyrc.

Dodatkowo podczas zorganizowanego ostatkowego spotkania, każdy przybyły mógł skosztować prawdziwych produktów pasterskich takich jak: sery, oscypki czy korboce, które zostały przygotowane specjalnie na tę uroczystość przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kamienicy Górnej.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na limanowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto