Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienica. Odeszła Rozalia Rajnfus, twórczyni gorczańskich zespołów ludowych i ich sukcesów. Miała 87 lat [ZDJĘCIA]

Redakcja
Rozalia Rajnfus przemawia podczas jubileuszu 60-lecia zespołu Gorce w 2012 r.
Rozalia Rajnfus przemawia podczas jubileuszu 60-lecia zespołu Gorce w 2012 r. Stanisław Śmierciak
Zmarła Rozalia Rajnfus. Twórczyni zespołów ludowych Gorce, Gronicki i Małe Gorce. Choć pochodziła z Biegonic, dzisiaj dzielnicy Nowego Sącza, to całe dorosłe życie spędziła w gminie Kamienica. Za wielkie serce dla kultury uhonorowana była wieloma wysokimi odznaczeniami i nagrodami. Odeszła mając 87 lat. Jej pogrzeb odbędzie się w sobotę, 17 października 2020 r. w Kamienicy.

FLESZ - Cała Polska w strefie żółtej

W 1951 r., mająca 18 lat absolwentka Państwowego Liceum Pedagogicznego w Nowym Sączu, Rozalia Rajnfus, dostała "nakaz pracy" do Szkoły Podstawowej w Zbludzy, gdzie nie było drogi, elektryczności ani kościoła.

W 1952 r. skierowano ją do Otwocka koło Warszawy na 3-miesięczny kurs kierowników świetlic. Wróciła, ale już nie do Zbludzy, a do Kamienicy, z misją zorganizowania Gminnej Świetlicy dla młodzieży. Po kilku spotkaniach i potańcówkach (z udziałem młodych i ich rodziców) zrodził się pomysł założenia zespołu regionalnego. Tak powstały Gorce, choć wtedy tej nazwy zespół jeszcze nie przyjął.

Zespół szybko zyskał uznanie. Już w 1953 r. Wziął udział w Dożynkach Centralnych w Szczecinie, a rok później w Lublinie, Zaprezentował się w pochodzie 1-majowym w Krakowie i wystąpił, w jeszcze budującej się, Nowej Hucie. Niewiele później dał występ w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Uradowana sukcesami stworzonego przez siebie zespołu Rozalia Rajnfus wróciła do zawodu nauczycielskiego. Została nauczycielką w kamienickiej Szkole Podstawowej. Tam założyła dziecięcą grupę regionalną, którą nazwała Gronicki.Z ogromnymi sukcesami prowadziła ten zespół przez 34 lata, od 1954 r. do przejścia na emeryturę w 1988 r. Zespół Gronicki był laureatem wielu konkursów i zdobył wiele nagród, sławiąc swoją szkołę i Kamienicę w całej Polsce. Lokalnie Gronicki były kóźnią kadr dla zespołu Gorce.

Już jako emerytka, w 1998 r. wróciła do dorosłych Gorców zostając kierownikiem artystycznym tego zespołu. Wtedy też powstały „Młode Gorce”, by te duże miały narybek. I tak zaczął się drugi "złoty okres" Gorców. W 1999 r. na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu zespół zdobył „Złote Serce”, czyli główny laur i został zakwalifikowany na Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Tam gdzie zdobył nagrodę specjalną, zaś kapela „Srebny Zbyrcok”, czyli II miejsce.

W roku 2003 r.Rozalia Rajnfus przygotowała, z etnografem Magdaleną Kroh, wielkie widowisko pt. „Wesele Górali Gorczańskich” wystawione w sądeckim skansenie. Główne role grali członkowie zespołu Gorce. Tak się tym zadaniem przejęła, że podczas widowiska w skansenie dostała zawału serca. Na szczęście przeżyła.

W 2012 r., kiedy Gorce fetowały, z opóźnieniem, swoje 60-lecie. Rozalia Rajnfus uhonorowana została Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wcześniej, bo w 1985 r. udekorowana została Krzyżem kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Później, bo w 2015 r. otrzymała Krzyż Małopolski.

W tym tygodniu Rozalia Rainfus zmarła. Miała 87 lat. Msza św. pogrzebowa w intencji śp. Rozalii Rajnfus odprawiona zostanie w sobotę, 17 października 2020 r., o godz. 13 w kościele parafialnym w Kamienicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kamienica. Odeszła Rozalia Rajnfus, twórczyni gorczańskich zespołów ludowych i ich sukcesów. Miała 87 lat [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na limanowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto