Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienica chce zatrzymać dla siebie Szczawę

Iwona Kamieńska
Mieszkańcy malowniczo położonej Szczawy chcą starać się dla niej o status uzdrowiska
Mieszkańcy malowniczo położonej Szczawy chcą starać się dla niej o status uzdrowiska Fot. paweł talar
Rada gminna Kamienicy odrzuciła wniosek ośmiuset mieszkańców o zorganizowanie referendum w sprawie podziału gminy i utworzenia na bazie sołectwa Szczawa samodzielnej jednostki administracyjnej. Przeciw było 11 z 15 radnych, dwóch wstrzymało się od głosu.

Inicjatorzy "rozwodu" Szczawy z Kamienicą nie zamierzają się poddać. Zapowiadają odwołanie do sądu, aby ten unieważnił uchwałę i orzekł przeprowadzenie referendum. Pod wnioskiem złożonym w grudniu zeszłego roku podpisało się 800 z 1500 uprawnionych do głosowania mieszkańców Szczawy. W dokumencie, jak twierdzi wójt Kamienicy Władysław Sadowski, dopatrzono się jednak różnych formalnych uchybień.

- Były niezgodności z zapisami ustawy o referendach - wyjaśnia Sadowski. - Nieściśle sformułowano na przykład pytanie referendalne, a informacje o grupie inicjatywnej znajdowały się na odwrocie listy z podpisami, choć powinny być na tej samej stronie.

Wójt deklaruje, że chciałby zorganizować "okrągły stół", aby próbować przekonać mieszkańców. Szczawy, że lepiej żyć w jednej dużej gminie, niż w małej. - Podejmiemy w najbliższym czasie próby mediacji - zapowiada.

Szczawianie mają żal, że radni zlekceważyli ich wolę. Przekonują, że ich miejscowość lepiej poradzi sobie jako samodzielna gmina. Chcą wywalczyć dla niej status uzdrowiska. Ich zdaniem, wójt i popierający go radni szukali na siłę argumentów za odrzuceniem wniosku o referendum.

Przed środową sesją Władysław Sadowski z delegacją radnych złożył wizytę w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, aby zasięgnąć opinii prawnej, czy dokument został prawidłowo sporządzony. - Wiążącej opinii nie wydawaliśmy w tej sprawie - wyjaśnia Mirosław Chrapusta, dyrektor Wydziału Nadzoru Prawnego i Kontroli MUW w Krakowie. - Rozmowy z delegacją samorządu Kamienicy miały luźny charakter.

Zastrzeżenia wójta i radnych do wniosku ze Szczawy są dyskusyjne, raczej mało istotne. Wcześniej jego wydział wydał oficjalną opinię dotyczącą możliwości podziału gminy Kamienica. - Uznaliśmy po analizie, że nie ma przeszkód formalnych, aby zrealizować inicjatywę mieszkańców Szczawy - mówi dyr. Chrapusta.

Gorczańska wieś o samodzielność walczy od kilku lat. Dwukrotnie składano w urzędzie gminy wniosek o konsultacje społeczne, które były do niedawna warunkiem skutecznych starań o podział gminy. Radni Kamienicy obydwa wnioski zlekceważyli. Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym dała nową szansę szczawianom. Zgodnie z nią na wniosek 10 proc. mieszkańców gmina ma obowiązek przeprowadzenia referendum.

Najlepszy Piłkarz i Trener Małopolski 2011. Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Sprawdź magazyn Gazety Krakowskiej! Bulwersujące zdarzenia, niezwykli ludzie, mądre opinie

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Nowego Sącza. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na limanowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto