Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gubałówka, Kasprowy i Nosal

[email protected]
Na terenie Zakopanego mamy kilka niewielkich wyciągów usytuowanych na łagodnych stokach, na które trafiają całe rodziny i początkujący narciarze. Przykładem może być wzgórze Lipki (862 m n.p.m.

Na terenie Zakopanego mamy kilka niewielkich wyciągów usytuowanych na łagodnych stokach, na które trafiają całe rodziny i początkujący narciarze. Przykładem może być wzgórze Lipki (862 m n.p.m.) przy ulicy Kościeliskiej z dwoma bezpodporowymi wyciągami: pierwszy o długości 230 m i różnicy wysokości 20 m oraz drugi odpowiednio 250 i 22 m.

Gubałówka

Zdecydowanie ciekawsze są okolice Gubałówki, łatwo dostępne dla narciarzy dzięki kolei linowo-terenowej. Długość toru kolejki wynosi 1298 m, różnica wzniesień 299 m, a przepustowość 2000 os./h. Jednorazowo w wagoniku kolejki mieści się 120 osób, a czas przejazdu wynosi trzy i pół minuty. Na grzbiet Gubałówki można też wjechać kolejkami krzesełkowymi.
Najdłuższa kolejka krzesełkowa wiedzie na Butorowy Wierch (2-osobowe krzesełka, 1660/272 m, 880 os./h), z którego nie ma wytyczonej trasy ze względu na zabudowania na stoku. Niedaleko dolnej stacji kolejki jest mały wyciąg bezpodporowy Czajki (250/45 m) z łatwą, oświetloną trasą. Na południowym, osłoniętym od wiatru stoku Butorowego Wierchu, przy domu wypoczynkowym Salamandra, mamy dwa wyciągi: talerzykowy (400/73 m) i bezpodporowy (196/25 m) także z łatwymi, oświetlonymi trasami.

Możemy też wjechać dużym, niedawno zbudowanym, 6-osobowym wyciągiem krzesełkowym z Polany Szymoszkowej na Pająkówkę (1350/280 m) i zjechać trudną na początku i łatwą pod koniec trasą. Jej dolna część, czyli sama Polana Szymoszkowa, jest ratrakowana, oświetlona i naśnieżana, a na 3,5-minutowy zjazd tym odcinkiem pozwala mniejszy, 4-osobowy wyciąg krzesełkowy (370/58 m, 2000 os./h) oraz talerzykowy wyciąg za hotelem Kasprowy (200/45 m).

Najbardziej rozbudowaną infrastrukturę narciarską mają na Gubałówce okolice górnej stacji kolejki linowo-terenowej, z czterema wyciągami (150–250/25–84 m), z łatwymi, naśnieżanymi i oświetlonymi na południowym stoku trasami. Jedynie wzdłuż najdłuższego orczyka mamy fragment dość trudnej trasy ze szczytu Gubałówki do dolnej stacji kolejki linowo-terenowej. Zjazd ten ma długość 1600, różnicę wysokości ok. 300 m i kilka trudniejszych miejsc - przejeżdża się m.in. wąskim mostkiem nad torami kolejki. Niestety, ostatnio właściciele gruntów, po których poprowadzona jest trasa zjazdowa pomiędzy górną a dolną stacją gubałowskiej kolejki, nie zgadzają się na ich narciarskie użytkowanie. Powoduje to duże napięcia między nimi a narciarzami i osobami obsługującymi punkty handlowe na Gubałówce. Kolejka szynowo-linowa traci w zimie rację bytu, rośnie za to znaczenie pobliskiego wyciągu na Polanie Szymoszkowej.

Na wschodnim zboczu Gubałówki znajduje się duży podwójny wyciąg orczykowy Kotelnica (750/145 m, 1200 os./h) z łatwą trasą pod wyciągiem, z przewężeniem między drzewami pod koniec zjazdu. Szczyt Gubałówki to także nagromadzenie punktów gastronomicznych i innych atrakcji, skutecznie drążących kieszenie turystów.

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) to najwyżej położona w Polsce góra dostępna dla narciarzy. Wiodą z niej najdłuższe i najlepiej przygotowane trasy zjazdowe. Podstawowe znaczenie ma możliwość dojazdu na szczyt. Z Kuźnic na Kasprowy wjechać można dwuodcinkową kolejką linową o łącznej długości 4291 m, różnicy wzniesień 932 m i – niestety - skromnej przepustowości 180 os./h. Poza tym do Kasprowego dojechać można z Wyżniej Polany Goryczkowej 2-osobowym wyciągiem krzesełkowym (1736/603 m, 730 os./h). Znacznie większą przepustowość ma czterokrzesełkowy wyciąg z Hali Gąsienicowej (1156/352 m, 2500 os./h).

Z Kasprowego możemy zjechać czarnymi, stromymi, posiadającymi homologację FIS trasami do Hali Gąsienicowej (nachylenie do 70 proc., 1530/350 m) lub do Hali Goryczkowej (nachylenie do 56 proc., 2100/610 m). W obu przypadkach trafiamy do dolnych stacji wyciągów krzesełkowych, którymi możemy wjechać z powrotem na Kasprowy lub kontynuować zjazd czerwonymi nartostradami do Kuźnic. Łączna długość zjazdu wyniesie wtedy 4 km (przez Goryczkową) lub 6 km (przez Gąsienicową i Karczmisko), a różnica wzniesień to niemal kilometr.

Nosal

Stoki Nosala (1206 m n.p.m.) stanowią jeden z najintensywniej użytkowanych terenów narciarskich w Polsce. Na niewielkim terenie zmieszczono aż 9 wyciągów i 1 kolejkę krzesełkową (598/230 m, 360 os./h). Ze szczytu Nosala prowadzi jedna z najtrudniejszych w Polsce tras zjazdowych - jest to stok slalomowy, poprowadzony przecinką leśną, równoległą do wyciągu. Rozległy stok w dolnej części południowego zbocza Nosala zajmuje jeszcze 8 wyciągów talerzykowych i bezpodporowych (145-260/30-35 m) z bardzo łatwymi trasami. Najlepsze warunki (ratrak, naśnieżanie, oświetlenie) są na środkowej części stoku, powyżej parkingu.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto