Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gratka dla turystów. Aż 59 zabytków do zwiedzenia w tym kilka na Limanowszczyźnie, ale trzeba się pospieszyć

Remigiusz Szurek
Remigiusz Szurek
Do końca września br. można odwiedzać m.in. zabytkowy Dwór w Świdniku
Do końca września br. można odwiedzać m.in. zabytkowy Dwór w Świdniku Facebook Dwór Świdnik
Aż 59 drewnianych unikalnych obiektów zostało tego lata udostępnionych gościom w ramach Otwartego Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Mowa głównie o kościołach czy cerkwiach, ale także obiektach świeckich – dworze drewnianym w Świdniku, spichlerzu dworskim w Ryglicach i Muzeum Biograficznym Władysława Orkana "Orkanówka" w Porębie Wielkiej. Jest w czym wybierać również na Ziemi Limanowskiej!

Dlaczego tak dużo kobiet nie pracuje?

od 16 lat

Na liście nie brak oczywiście akcentów z powiatu limanowskiego. Jest to osiem pozycji. Jakie to zabytki? To Dwór w Świdniku, Muzeum Biograficzne Władysława Orkana "Orkanówka" w Porębie Wielkiej oraz świątynie: Kościół pw. Narodzenia Naświętszej Marii Panny w Jodłowniku, Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej, Kościół pw. Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej, Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Łukowicy, Kościół pw. św. Antoniego Opata Pustelnika w Męcinie oraz Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i św. Barbary w Szyku.

Jak informuje portal drewniana.malopolska.pl większość z 59 zabytków będzie można odwiedzić jedynie do 30 września (czwartek – sobota w godz. od 9 do 18; niedziele od 12 do 17; przerwa obiadowa od 13 do 13.30), zatem warto się pośpieszyć. Co innego obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Te są czynne przez cały rok (środa-sobota od 9 do 18 oraz w niedziele od 12 do 17 z przerwą obiadową od 13 do 13.30).

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce tworzy aż 255 najcenniejszych i najciekawszych zabytkowych obiektów. Na Szlaku nie brak malowniczych kościołów, wyjątkowych cerkwi, smukłych dzwonnic czy staropolskich dworów. Są to najcenniejsze zabytki tzw. ludowej kultury materialnej.

Sam SAD powstał w 2001 roku z inicjatywy Województwa Małopolskiego. W latach 2001-2003 wszystkie obiekty znajdujące się na liście zostały oznakowane tablicami, a dojazd do nich znakami drogowymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na limanowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto