Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorczańscy górale chcą mieć ciepłe baseny, sanatoria, hotele i konkurować z Bukowiną

Jerzy Wideł
fot. archiwum polskapresse
W przeciwieństwie do niezadowalających wyników wierceń wód termalnych w krynickim Czarnym Potoku, w Porębie Wielkiej występowanie wód termalnych geolodzy stwierdzili ponad 35 lat temu ponad wszelką wątpliwość. Teraz rozstrzygnięto przetarg na wykonanie badań w jednym z odwiertów, które definitywnie wyjaśnią, czy wody geotermalne w otworze wiertniczym mają wystarczającą wydajność i temperaturę, aby nadawały się do eksploatacji na dużą skalę.

- Przetarg wygrało Przedsiębiorstwo Poszukiwawcze Nafta w Krakowie - powiedział nam Janusz Potaczek, wójt gminy Niedźwiedź.

Przypomnijmy, że powstałą przed laty spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Gorczańskie Wody Geotermalne powołały samorządy gminy Mszana Dolna, Niedźwiedź, miasto Mszana Dolna i powiat limanowski. Bardzo liczą one na to, że wydajność odwiertu umożliwi budowę nie tylko kompleksu basenów kąpielowych, ale także budowę sanatorium, hoteli i zaplecza gastronomicznego.

Jednym słowem gminy gorczańskie i powiat limanowski pragną stworzyć coś na kształt term w Bukowinie Tatrzańskiej. Szanse są spore. Widoki na przyszły sukces biznesowy mają potwierdzić badania otworu oznaczonego roboczo Poręba Wielka IG - 1 wywierconego w 1975 roku.

W 2005 r. naukowcy z Polskiej Akademii Nauk na zlecenie samorządowej spółki Gorczańskie Wody Geotermalne wykonali studium pozyskania i zagospodarowania energii gorących źródeł z głębi ziemi do celów rekreacyjnych i ciepłowniczych.

Zespół pod kierunkiem doktora inżyniera Wiesława Bujakowskiego stwierdził między innymi, że we wspomnianym odwiercie z 1975 r. największy dopływ wody występuje na głębokości poniżej 1804 metrów do ponad 2002 m. Wydajność określono na 12 metrów sześciennych na godzinę. Odnotowano też temperaturę wody -42 stopnie celsjusza.

- W wyniku wykonanej analizy wody pobranej na potrzeby tych pomiarów została ona określona jako woda hipotermlana, chlorkowo - wodorowęglanowo - sodowa, wzbogacona bromkami, jodkami i borem - stwierdzają naukowcy z PAN.

Woda zawiera również niewielką ilość gazu, którego podstawowym składnikiem jest metan. Są w niej także śladowe ilości cynku i aluminium. - Miejmy nadzieję, że od pracowników krakowskiej Nafty pod koniec roku usłyszymy optymistyczne wnioski płynące z badań - mówi wójt Janusz Potaczek. - Przecież włożyliśmy w to przedsięwzięcie sporo pieniędzy - przypomina.

W sumie samorządy wyłożyły na początek ponad dwa miliony złotych. Teraz potrzeba na badania około 2.6 milionów. Inwestorzy liczą na dofinansowanie w wysokości połowy kosztów badań odwiertu. Spółka Gorczańskie Wody Geotermalne dysponuje już . 1.5 - hektarowym polem pod przyszłe termy. To mało Trwają rozmowy z prywatnymi właścicilami gruntów sąsiednich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na limanowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto