Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co będzie ze ściekami?

Roman Bednarek
W Nowym Dworze trwa odbiór techniczny nowoczesnej oczyszczalni ścieków
W Nowym Dworze trwa odbiór techniczny nowoczesnej oczyszczalni ścieków Roman Bednarek
Gminy różnie radzą sobie ze ściekami, jedne mają gminne oczyszczalnie, inne idą w kierunku przydomowych oczyszczalni ścieków. Wójt Makowa twierdzi, że utrzymanie kanalizacji pogrąży gminę finansowo.

Jedne gminy, jak np. gmina Lipce Reymontowskie czy Bolimów, od dawna mają gminne oczyszczalnie ścieków. Inne dopiero o nich myślą, a jeszcze inne idą w kierunku przydomowych oczyszczalni ścieków.

- Naszą oczyszczalnię musieliśmy rozbudować i zmodernizować, ponieważ rozwój sieci kanalizacyjnej spowodował, że nie była w stanie przerobić wszystkich ścieków - mówi Jerzy Czerwiński, wójt Lipiec Reymontowskich.
W samych Lipcach do skanalizowania zostały już tylko trzy ulice. Samorząd planuje przyłączyć do kanalizacji część pobliskiej Mszadli i Sicisk. - Ale dopiero w przyszłości, jeżeli będzie nabór wniosków na dotacje unijne - zastrzega wójt.

Część gminy, gdzie nigdy nie dotrze kanalizacja, została wyposażona w przydomowe oczyszczalnie ścieków. W ubiegłym roku gmina zakończyła projekt budowy 79 takich oczyszczalni, współfinansowany przez Unię.

W centralną oczyszczalnię ścieków i kanalizację nie zamierza inwestować gmina Maków.
- U nas to się nie opłaca. Koszty utrzymania takiej infrastruktury mogłyby pogrążyć finanse gminy - twierdzi wójt Jerzy Stankiewicz.
W Lipcach koszty sięgają 100 tys. zł rocznie. - Część tej kwoty pokrywają opłaty wnoszone przez użytkowników kanalizacji. Jeżeli rozszerzymy sieć, zwiększy się też kwota wpływająca do kasy - zastrzega wójt.

Maków postanowił budować przydomowe oczyszczalnie ścieków. Gmina złożyła wniosek na dofinansowanie tej inwestycji przez Unię, opiewający na ponad 2 mln zł. Dotacja miałaby pokryć 75 proc. jej kosztów, resztę wyłożą mieszkańcy. Jeśli wniosek przejdzie, powstanie 159 oczyszczalni.

W gminie Nowy Kawęczyn trwa odbiór nowoczesnej oczyszczalni, zbudowanej w Nowym Dworze. Gmina objęła już kanalizacją Nowy Dwór i część Nowego Dworu Parceli.
- Złożyliśmy wniosek na 4 mln złotych i mamy nadzieję, że na przełomie sierpnia i września podpiszemy umowę na realizację kolejnej inwestycji, którą rozpoczniemy w 2012 roku - mówi wójt Włodzimierz Ciok.

W przyszłości gmina zamierza z pomocą funduszy unijnych skanalizować między innymi miejscowości położone wzdłuż trasy do Rawy Mazowieckiej. Ostatecznie ma powstać 120 km sieci kanalizacyjnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto