Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: szlak turystyczny w torze saneczkowym, hotel dla nietoperzy i taras widokowy. Tak zmieni się Cygański Las

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Teren dawnej skoczni w Cygańskim Lesie zostanie uporządkowany
Teren dawnej skoczni w Cygańskim Lesie zostanie uporządkowany Paweł Sowa/ Wydział Prasowy UM BB
Cygański Las w Bielsku-Białej ma być jeszcze atrakcyjniejszy. Dlatego zostanie odtworzony dawny tor saneczkowy, po którym turyści będą wychodzili szlakiem w kierunku Koziej Góry, w opuszczony budynku technicznym znajdzie się hotel dla nietoperzy, a na jego dachu będzie strefa wypoczynkowa z tarasem widokowym. Prace już trwają.

Cygański Las znajduje się w południowej części Bielska-Białej. Obejmuje obszarem Mikuszowice Śląskie, Olszówkę Górną i Dolną, a nawet częściowo Bystrą. To jedno z ulubionych miejsc bielszczan i turystów, którzy zaglądają do Bielska-Białej m.in. po to, by pospacerować właśnie po Cygańskim Lesie, czy też wybrać się na Kozią Górę startując z tego miejsca.

Korzystając z unijnej dotacji miasto Bielsko-Biała realizuje projekt dotyczący rewitalizacji miejskich systemów nadbrzeżnych oraz utworzenia Centrum Edukacji Ekologicznej. Projekt obejmuje kilkanaście lokalizacji w całym mieście i stawia nacisk na edukację, dlatego w kilku miejscach powstaną m.in. tzw. klasy w krajobrazie z tablicami edukacyjnymi oraz Ogrody Beskidzkie z grządkami roślin występujących na danym terenie i elementami sensorycznymi – przeznaczone na ekologiczne zajęcia terenowe dla dzieci.

Cygański Las również został objęty tym projektem. W tym malowniczym miejscu od kilku tygodni trwają prace związane m.in, z zagospodarowaniem terenu toru saneczkowego - pomysł jest taki, by odtworzyć słynny niegdyś w regionie kamienny tor. Ale nie po to, aby znów pełni funkcję sportową, tylko turystyczną - zgodnie z projektem tor ma być szlakiem turystycznym z tablicami edukacyjnymi. W opuszczonym budynku technicznym, jaki znajduje się przy torze i od lat straszy turystów wędrujących na Kozią Górkę zostanie urządzony hotel dla nietoperzy, a na dachu znajdzie strefa wypoczynkowa z tarasem widokowym. Przebudowa obiektu właśnie trwa.

Zmiany zajdą także w części parkowej Cygańskiego Lasu - od pętli autobusowej przy ul. Olszówka/Pocztowa, między kortami tenisowymi a ul. Olszówka, do wejścia do lasu w stronę Błoni. Powstaną tam nowe ścieżki, a nawierzchnie na całym terenie zostaną ujednolicone. Zostaną wymienione ławki, oświetlenie oraz kosze na śmieci, a w suchym strumieniu zostaną wykonane nasadzenia. Będą też tablice edukacyjne i budki dla ptaków.

Rozpoczęły się też prace związane z wyznaczeniem 5-kilometrowej ścieżki edukacyjno-ekologicznej i stworzeniem ogrodu sensorycznego z uporządkowaniem terenu po dawnej skoczni narciarskiej, jaka znajdowała się w Cygańskim Lesie. W tym rejonie pojawią się nowe nasadzenia, tablice edukacyjne, budki dla zwierząt, a także altany rekreacyjne. W Ratuszu zapowiadają, że odbudowana zostanie też drewniana altana na szczycie Koziej Góry.

Urzędnicy zapewniają, że prace są prowadzone bez szkody dla środowiska - na teren Cygańskiego Lasu nie wjeżdża typowy ciężki sprzęt, stare krawężniki usuwane są pojedynczo, a stara podbudowa wybierana jest małą koparką, przy której stoi osoba kontrolująca czy łyżka koparki nie zahacza o korzenie.

W Ratuszu wskazują, że nowe ścieżki powstają bez krawężników, z zastosowaniem tzw. geokraty, która jest układana w miejscach wydeptanych przez turystów - jest montowana w taki sposób, by nie ingerować w to, co pod ziemią – wszystko po to, aby ochronić korzenie drzew znajdujące się pod ścieżkami.

Co ważne, mimo prowadzonych prac Cygański Las nie został zamknięty dla turystów, którzy mogą poruszać się po jego terenie wyznaczonymi trasami.

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto