Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Beskid Wyspowy. Będzie wieża widokowa na Górze Zakochanych

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Ze szczytu rozciągają się fantastyczne panoramy, wieża która tam powstanie pozwoli na jeszcze lepszą obserwację- mówi Czesław Szynalik
Ze szczytu rozciągają się fantastyczne panoramy, wieża która tam powstanie pozwoli na jeszcze lepszą obserwację- mówi Czesław Szynalik odkryj beskid wyspowy
Na Górze Modyń, nazywanej coraz częściej Górą Zakochanych, powstanie wieża widokowa. Krajobrazy, które można podziwiać ze szczytu Modynia są wspaniałe, dlatego turyści chętnie wybierają się tam na spacery. - Podczas górskiej wędrówki można tam spotkać swoją drugą połówkę - zapewnia Czesław Szynalik z grupy Odkryj Beskid Wyspowy.

FLESZ - Gotowanie dla relaksu. To nowa pasja Polaków

Przed laty na Modyni stała drewniana konstrukcja, jednak materiał z jakiego została wykonana nie był odporny na wpływy temperatur i zmiany pogody. Wieża widokowa została zniszczona przez huragan w latach 80. minionego wieku. Gmina Łącko kilka lat starała się o uzyskanie pozwoleń oraz zdobycie środków na budowę nowej wieży widokowej w tym atrakcyjnym turystycznie miejscu.

Górą Zakochanych nazwali Górę Modyń uczestnicy wycieczek pod hasłem: Odkryj Beskid Wyspowy. Z nazwą związana jest bardzo ciekawa i romantyczna historia, wiele par wyznawało sobie tam miłość. Były nawet zaręczyny podczas pieszych wypraw, które organizuje Czesław Szynalik, pomysłodawca akcji Odkryj Beskid Wyspowy.

- Podczas jednej z wypraw doszło aż do pięciu zaręczyn. Dlatego nazywamy Modyń Górą Zakochanych. Już się ta nazwa przyjęła, bo to miejsce miłości, można tam spotkać swoją drugą połówkę - zapewnia z uśmiechem Czesław Szynalik i zachęca do udziału w pieszych wędrówka na Górę Zakochanych. -Spotkanie na Modyni gwarantuje szczęście i miłość na lata - przekonuje.

Góra Modyń stanowi punkt styczny trzech gmin: Łącka, Łukowicy i Kamienicy. Punkt położony jest ponad 1000 metrów na poziomem morza, na terenie aż pięciu miejscowości. Na szczycie powstanie drewniana wieża, z której widok będzie rozpościerał się na szczyty Beskidów, Pienin i Tatr. Jak na razie, można podziwiać stamtąd szerokie panoramy. Jeszcze w tym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na budowę drewnianej konstrukcji, której budowa została rozłożona na dwa lata. Powinna być gotowa w 2021 roku.

Budowa wieży to inicjatywa gminy Łącko, która od czterech lat starała się o pozyskanie dofinansowań i pozwoleń. Właściciele lasów w Woli Piskulinej i Woli Kosnowej zgodzili się na budowę wieży na ich terenie. Dotację uzyskano w ramach programu „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” na lata 2014-2020 w ramach naborów przeprowadzonych przez Lokalną Grupę Działania Brama Beskidu.

- Tak udało się zdobyć ponad 253 tys.zł. Szacowany koszt budowy to ok. 600 tys, ale dopiero przetarg pokaże ile ta inwestycja pochłonie pieniędzy - zaznacza Paweł Dybiec, zastępca wójta gminy Łącko.

- Zwróciliśmy się również do samorządu gmin Kamienica i Łukowica, oni również zadeklarowali, że dołożą pieniądze w ramach wkładu własnego do budowy wieży - mówi zastępca wójta.

Projekt architektonicznie będzie nawiązywał do istniejącej już wieży na Koziarzu. Wieża będzie wyposażona w kamerę, dzięki której będzie można obserwować co dzieje się wokół, oraz podziwiać widoki. Przewidziano też budowę małej altanki przeznaczonej do odpoczynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Beskid Wyspowy. Będzie wieża widokowa na Górze Zakochanych - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto