Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieże i punkty widokowe w Małopolsce, z których można podziwiać Tatry oraz piękne krajobrazy. To trzeba zobaczyć nie tylko na zdjęciach

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Punkty i wieże widokowe w Beskidach
Punkty i wieże widokowe w Beskidach Janusz Bobrek, Damian Radziak, AZ
Beskid Sądecki jest piękny o każdej porze roku. Wieże i punkty widokowe wyrastają jak grzyby po deszczu i są turystycznymi hitami. Radziejowa, Eliaszówka, platforma widokowa na Jaworzynie Krynickiej, wieża widokowa w Krynicy, zamek w Rytrze, wieża na Malniku to tylko kilka z wartych odwiedzenia miejsc widokowych. Można z nich podziwiać np. panoramy Tatr. Warto przekonać się na własne oczy! Zobacz nasze propozycje.

Wieże widokowe w Beskidzie Sądeckim i Wyspowym

Na terenie Małopolski w ciągu ostatnich 3-4 lat stawianie wież widokowych na szczytach wzniesień stało się bardzo popularne. Zdecydowanie wpłynęły one na wzrost ruchu turystycznego, bo kuszeni pięknymi widokami chętnie wybierali się w te miejsca.

Spacer w chmurach, koronach drzew bądź nad drzewami. Takie opisy kuszą turystów, którzy chętnie odwiedzają małopolskie punkty widokowe. Idea powstawania drewnianych czy metalowych konstrukcji na najważniejszych wzniesieniach Beskidów narodziła się kilka lat temu. Prawdziwym hitem jest niewątpliwie wieża i ścieżka w koronach drzew w Krynicy-Zdroju, ale wstęp na nią jest płatny. Pozostałe konstrukcje, na popularnych górskich szlakach, są dostępne dla każdego.

Na beskidzkich szlakach spotkamy nie tylko drewniane wieże. Na szczycie Jaworze w Beskidzie Niskim stoi stalowo-kratowa konstrukcja o wysokości ok. 20 metrów z czterema tarasami widokowymi. Z wieży rozpościerają się widoki na Beskid Niski i Beskid Sądecki. W Muszynie na terenie ogrodów sensorycznych stoi zaś murowana 11-metrowa wieża, a z jej wierzchołka można podziwiać panoramę uzdrowiska w Dolinie Popradu. Z wielu punktów można podziwiać Tatry. Również Beskid Wyspowy jest warty odwiedzenia, tam powstała wieża na Modyni zwanej Górą Zakochanych.

Góra Zakochanych z wieżą widokową

Turyści doczekali się nowej wieży. W latach 80-tych drewnianą konstrukcję zniszczył huragan. Dzięki staraniom wójta gminy Łącko-Jana Dziedziny oraz wsparciu pozostałych, dla których góra Modyń stanowi punkt styczny, udało się pozyskać środki na budowę obiektu. Punkt położony jest na terenie aż pięciu miejscowości, dlatego wycieczkę można rozpocząć w jednej z nich.

Naszą wyprawę zaczynamy w miejscowości Młyńczyska w gminie Łukowica. Samo wejście na szczyt położony 1029 m n.p.m. zajmuje mniej niż godzinę. Droga prowadzi przez las i łąki, wydeptanych ścieżek jest mnóstwo - można wybrać, które podejście będzie dla nas najlepsze. Z drewnianej wieży widoki są obłędne, rozpościerają się na szczyty Beskidów, Pienin i Tatr.

Na szczycie góry od lat odbywają się piesze wycieczki w ramach spotkań "Odkryj Beskid Wyspowy", które organizuje Czesław Szynalik. To właśnie podczas kilku z nich doszło do zaręczyn, wiele par wyznawało sobie tam miłość. Stąd wśród mieszkańców oraz turystów utrwaliła się potoczna nazwa "Góra Zakochanych".

Wieża widokowa na Wiatrówkach w Moszczenicy wyrosła ponad korony drzew. Niesamowicie wygląda z lotu ptaka!!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na limanowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto