Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Baseny geotermalne w Gorcach coraz bliżej

Arkadiusz Arendowski
Zaczopowany odwiert z lat 70-tych. W październiku ruszy rekonstrukcja
Zaczopowany odwiert z lat 70-tych. W październiku ruszy rekonstrukcja fot. Archiwum
Z początkiem października w Porębie Wielkiej (gmina Niedźwiedź) ruszą pierwsze próbne odwierty wód geotermalnych. Badania, które potrwają około dziewięciu mięsięcy, mają potwierdzić skład chemiczny odkrytego ponad czterdzieści lat temu źródła i sprawdzić jego wydajność. Przedstawiciele zainteresowanych samorządów liczą, że potem już tylko krok do uruchomienia basenów z ciepłą wodą.

Fakty24: Zobacz najświeższe informacje z Krakowa i Małopolski!

O wodach geotermalnych w Porębie Wielkiej stało głośno rok temu, kiedy samorządowa spółka Gorczańskie Wody Geotermalne otrzymała koncesję na badania w jednym z odwiertów w pobliżu Gorczańskiego Parku Narodowego.

Prace miały ruszyć już jesienią 2010 roku. Po złożeniu wniosku o dofinansowanie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, trzeba było jednak zawiesić przygotowania. - Okazało się, że dotacja może zostać przyznana tylko pod warunkiem wstrzymania wszelkich prac w terenie - informuje Marcin Radzięta, wiceprezes spółki GWG.

Teraz odwierty mają ruszyć pełną parą. - Wiemy już, że została nam przyznana dotacja w wysokości połowy kosztów. Pod koniec września podpiszemy stosowną umowę - mówi wiceprezes Radzięta. - Wykonawcę wyłoniliśmy już w przetargu. Czeka tylko na pozwolenie wejścia w teren.

W Porębie Wielkiej pierwsze odwierty przeprowadzono w latach 70-tych XX w. Szukano wtedy ropy i gazu, a natrafiono na wysokozmineralizowaną wodę o temperaturze ok. 45 stopni Celsjusza.

Obecne badania mają potwierdzić skład gorczańskich, ciepłych źródeł i ocenić ich wydajność. Wiercenia potrwają ok. 36 tygodni, wstępne wyniki spodziewane są po 1,5 miesiąca. Całkowity koszt badań to ponad 2,6 mln zł. - Od wyniku zależą nasze dalsze działania. Najbardziej zależy nam na budowie w tym miejscu centrum sanatoryjno-uzdrowiskowego - mówi Marcin Radzięta.

Żeby taki obiekt powstał, nie wystarczy hektarowa działka, na której jest stary odwiert. Tym bardziej, że graniczy ona bezpośrednio z Gorczańskim Parkiem Narodowym. - Staramy się o pozyskanie dodatkowych terenów. Dokupiliśmy już około 2,5 hektara polan, którymi interesowała się dyrekcja parku. Spróbujemy je wymienić za część gruntów należących do parku narodowego - dodaje Radzięta.

Małopolska Wybory 2011: Zobacz wszystkich kandydatów do Sejmu i Senatu

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Nowego Sącza. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na limanowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto