Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

40. rocznica drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Wizyta, która była kamieniem milowym dla demokratycznych przemian

OPRAC.: Krzysztof Kawas
Jan Paweł II i metropolita krakowski kardynał Franciszek Macharski jadą ulicą Krakowa w papamobile pozdrawiając zebranych wzdłuż ulicy wiernych. 22 VI 1983 r. Sygnatura: IPNBU-7-14-8-1
Jan Paweł II i metropolita krakowski kardynał Franciszek Macharski jadą ulicą Krakowa w papamobile pozdrawiając zebranych wzdłuż ulicy wiernych. 22 VI 1983 r. Sygnatura: IPNBU-7-14-8-1 Fotografie z Archiwum MSW PRL (IPN BU 024)
40 lat temu papież Jan Paweł II po raz drugi przybył do Polski z pielgrzymką, podczas której odwiedził Warszawę, Niepokalanów, Częstochowę, Jasną Górę, Poznań, Katowice, Wrocław, Górę Św. Anny i Kraków. Druga wizyta Jana Pawła II w Ojczyźnie rozpoczęła się 16 czerwca od uroczystości powitania na Okęciu. Ojciec Święty przyjechał do Polski z hasłem: „Pokój Tobie, Polsko! Ojczyzno moja!”.

Jan Paweł II w czasie drugiej pielgrzymki wszędzie był przyjmowany z dużym entuzjazmem przez niezliczone tłumy wiernych. W spotkaniach z papieżem wzięło udział około 7 mln Polaków, najwięcej na krakowskich Błoniach – blisko 2,5 mln osób. Nastrój wszędzie był podniosły i uroczysty, a nabożeństwa odbywały się w spokojnej i religijnej atmosferze, przerywanej przede wszystkim przez oklaski dla Ojca Świętego.

Druga pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny miała bardzo istotny wpływ na polską rzeczywistość społeczno-polityczną, szczególnie w zakresie podtrzymania oporu wobec dyktatury komunistycznej i wlania w serca Polaków nadziei na lepsze jutro. Ojciec Święty miał początkowo przybyć do Polski w 1982 r. Z uwagi na wprowadzenie stanu wojennego i przewlekanie przez władze negocjacji dotyczących warunków przyjazdu papieża, wizyta została przełożona na następny rok. Rozmowy na temat pielgrzymki podjęto ponownie jesienią.

Kluczowe znaczenie dla uzgodnienia stanowisk obu stron miało spotkanie arcybiskupa Józefa Glempa z Wojciechem Jaruzelskim 8 listopada 1982 r. Ustalono wtedy wstępną datę przyjazdu Jana Pawła II do Ojczyzny (później zmienioną o dwa dni) i najważniejsze warunki wizyty, które były przedmiotem dalszych intensywnych rozmów prowadzonych w Komisji Wspólnej przedstawicieli Rządu PRL i Episkopatu Polski. W czasie spotkań tego gremium – mających ze względu na postawę strony partyjnej charakter żmudnego rozwiązywania kwestii spornych – ustalono miejsca, które Ojciec Święty odwiedzi.

Jednym z najważniejszych punktów spornych w negocjacjach było spotkanie Jana Pawła II z Lechem Wałęsą. Wojciech Jaruzelski kilkakrotnie starał się przekonać arcybiskupa Glempa, by nakłonił lidera „Solidarności” do rezygnacji z rozmowy z papieżem; presje w tej sprawie wywierano także na kościelnych negocjatorów. O ile prymas w zasadzie zgodził się na prośbę władz, o tyle ani Ojciec Święty, ani większość biskupów nie mieli zamiaru podporządkować się „życzeniu” przedstawicieli partyjnych. Zgodnie ze wskazaniem kard. Franciszka Macharskiego: „Nie dyskutujmy, czy Ojcu Świętemu mamy sugerować, czy nie. Gdyby Ojciec Święty go nie przyjął, odbierałby wiarygodność nawet sobie”. Z tego też powodu do spotkania papieża z liderem „Solidarności” doszło i miało ono dla opozycji istotne znaczenie.

Wizyta Jana Pawła II w Polsce w 1983 r., która zakończyła się 23 czerwca, pociągnęła za sobą doniosłe skutki. Z jednej strony przekaz duszpasterski Jana Pawła II i jego nauczanie umocniły polską wspólnotę. Wzrosła również pozycja i autorytet Kościoła oraz została podtrzymana nadzieja społeczeństwa na lepsze jutro. Pielgrzymka zaostrzyła jednak antykościelne działania władz komunistycznych, zaniepokojonych ,,rozwydrzeniem się kleru” – jak to ujmował minister spraw wewnętrznych Mirosław Milewski.

W naszej galerii zamieszczamy zdjęcia z wizyty Jana Pawła II w Krakowie, gdzie Ojciec Święty przebywał od 21 do 23 czerwca 1983 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na limanowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto