MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Konradowie odbyły się warsztaty teatralne dla harcerzy przygotowane przez Teatr Nie Teraz. Efekty pracy zaprezentowano w kościele

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
W Konradowie koło Głuchołaz odbyły się warsztaty teatralne dla młodzieży prowadzone przez artystów z Teatru Nie Teraz. Prezentacja finałowa miała miejsce w kościele pw. Chrystusa Króla w Konradowie
W Konradowie koło Głuchołaz odbyły się warsztaty teatralne dla młodzieży prowadzone przez artystów z Teatru Nie Teraz. Prezentacja finałowa miała miejsce w kościele pw. Chrystusa Króla w Konradowie Marcin Żukowski
Zrozumieć i pokazać innym sens cierpienia próbowali młodzi adepci teatru. W Konradowie pod Głuchołazami odbyły się warsztaty teatralne dla harcerzy. Efekt pracy zaprezentowano w miejscowym kościele. To nie pierwsza inicjatywa tego typu na południu Opolszczyzny.

Praca na scenie to nie jest łatwy chleb. Przekonali się o tym uczestnicy warsztatów teatralnych prowadzonych przez Teatr Nie Teraz z Maszkienic.

- Poznaliśmy, jak naprawdę ciężka jest praca aktora. Żeby móc pokazać dwudziestominutową scenę, trzeba wcześniej poświęcić bardzo dużo pracy – dzieliła się wrażeniami Waleria, harcerka ze Lwowa.

- Mimo, że jesteśmy harcerzami i harcerkami, i raczej nie mamy problemów z nawiązywaniem znajomości, to te warsztaty pokazały nam nową możliwość bliskości z drugim człowiekiem. Aktorzy muszą się bardzo dobrze znać, współpracować w różnych sferach, na różnych poziomach. To wszystko współgra ze sobą, jest istotne. Każdy element jest ważny na scenie – mówił po zakończeniu zajęć Jakub, harcerz z Opola.

Uczestnicy zajęć odkrywali sfery współdziałania wcześniej dla nich nieznane. Milena, harcerka z Głuchołaz, dodała, że na scenie bardzo ważne jest wzajemne zaufanie.

- Poza tym, że braliśmy udział w zajęciach teatralnych to również się zintegrowaliśmy. Mogliśmy poznać osoby z innych środowisk, ale też starych znajomych poznać z nowej strony – mówiła.

Motywem przewodnim zajęć było cierpienie i jego sens. Młodzi adepci teatru poznawali ten trudny temat z perspektywy katolickiej.

- Najważniejsze jest to, że spotkali się tutaj z czymś, czego na co dzień nie mają. Nawet nie dlatego nie mają, że tego nie ma, tylko dlatego, że to o czym mówię – a mówię o duchowości przede wszystkim – jest czymś, co uczyniono wstydliwym. Zepchnięto na któryś tam plan w aktywności współczesnego człowieka – wyjaśniał Tomasz Antoni Żak.

Podczas czterech dni pracy warsztatowej młodzi ludzie mieli okazję pracować również nad różnymi przydatnymi umiejętnościami panowania nad sobą.

- Warsztaty teatralne to była tylko nazwa, ale pod tym kryły się nie tylko zajęcia teatralne i aktorskie. Uczyliśmy się samokontroli, poznawaliśmy istotę sprawności fizycznej, budowaliśmy pewność siebie – tłumaczyła Milena.

W zajęciach uczestniczyli druhny i druhowie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej z Głuchołaz, Głubczyc, Opola i Kluczborka. Były tam również dwie harcerki ze Lwowa, zrzeszone w Harcerstwie Polskim na Ukrainie. Warsztaty odbyły się w terminie 24-27 listopada. Prezentacja finałowa miała miejsce w kościele pw. Chrystusa Króla w Konradowie.

To nie pierwsze takie wydarzenie na Opolszczyźnie.

W 2020 roku podobne warsztaty odbyły się w Opawicy koło Głubczyc, a rok temu – w Prudniku-Lesie. Wszystkie edycje ukończyło łącznie ponad 40 młodych ludzi z Opolszczyzny.

Inicjatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Opolski i podsudeckie środowisko ZHR. Tegoroczna edycja była dotowana przez Fundację Orlen.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glucholazy.naszemiasto.pl Nasze Miasto