Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reaktywacja starego dworca autobusowego w Tarnowie. Podróżni znowu mogą korzystać z ogrzewanej poczekalni i części peronów

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Z dawnego dworca korzystają na razie niektóre autobusy Małopolskich Linii Dowozowych, które rozpoczynają lub kończą kursy w Tarnowie. Podróżni mają do dyspozycji m.in. ogrzewaną poczekalnię
Z dawnego dworca korzystają na razie niektóre autobusy Małopolskich Linii Dowozowych, które rozpoczynają lub kończą kursy w Tarnowie. Podróżni mają do dyspozycji m.in. ogrzewaną poczekalnię Paweł Chwał
Po blisko trzech latach przerwy, w Tarnowie przywrócono dworzec autobusowy - w miejscu, w którym funkcjonował przez blisko pół wieku. Korzystają z niego na razie przede wszystkim autobusy Kolei Małopolskich, których siatka połączeń dynamicznie się rozszerza, obejmując kolejne gminy pod Tarnowem.

Pierwsze autobusy już zatrzymują się na byłym dworcu w Tarnowie

Dzięki umowie zawartej przez spółkę Koleje Małopolskie z prywatnym właścicielem obiektu, z dawnego dworca w Tarnowie mogą znowu korzystać autobusy realizujące kursy w ramach Małopolskich Linii Dowozowych. Obsługują one w sumie siedem linii, także na dalszych trasach – do Wysowej Zdroju i Nowego Sącza i wykonują miesięcznie ok. 1,9 tys. kursów.

- Udało się nam wynegocjować dzierżawę obiektu dworca z poczekalnią i dostępem do toalet, placu manewrowego oraz peronów, z których odjeżdżają autobusy. To spory sukces, bo Tarnów był bez dworca a przede wszystkim duże udogodnienie dla podróżnych, którzy nie muszą już czekać na swój kurs stojąc w mrozie czy deszczu, a dodatkowo bliskie sąsiedztwo stacji kolejowej ułatwia przesiadkę z autobusu na pociąg – zauważa Józef Gawron, wicemarszałek Małopolski.

Nie ma chętnych na odkupienie dworca z prywatnych rąk

W poniedziałek (15 stycznia) miała miejsce uroczysta reaktywacja dworca po kilkuletnim niebycie, z udziałem poseł Anny Pieczarki oraz samorządowców. Umowa najmu została zawarta do końca roku z opcją przedłużenia na kolejne lata. Na razie nie wchodzi w grę wykupienie tego terenu na własność przez marszałka, podobnie jak to stało się w przypadku dworców w Krakowie czy Nowym Sączu. Zdaniem Józefa Gawrona takie rozmowy powinny podjąć władze Tarnowa, a województwo mogłoby się ewentualnie dołożyć finansowo.

Miasto Tarnów nie jest jednak skłonne do takiej transakcji i planuje budowę własnego dworca, na działce po drugiej stronie torów, obok parkingu Park & Ride przy ul. Do Huty. Na razie jednak nie wiadomo, czy i kiedy inwestycja się rozpocznie, a jej lokalizacja nie jest tak atrakcyjna i dogodna dla podróżnych, jak reaktywowanego, dawnego dworca.

W Warsztacie Terapii Zajęciowej im Jana Pawła II produkują kredki terapeutyczne

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto