MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

III Piknik Patriotyczny w Kaczorach, „Pokolenia dla Niepodległej” (FOTORELACJA)

Wojciech Gawor
Wojciech Gawor
Od piątku do niedzieli (17 – 19 maja), w Ośrodku Salezjańskim w Kaczorach pod Ostródą, świętowano 40 – lecie powstania Federacji Młodzieży Walczącej. Spotkanie patriotyczne zorganizował Ośrodek Salezjański w Kaczorach, Gmina Ostróda i Klub Gazety Polskiej w Ostródzie.

Spotkanie patriotyczne zorganizował Ośrodek Salezjański w Kaczorach, Gmina Ostróda i Klub Gazety Polskiej w Ostródzie. Do Kaczor zjechali się zaangażowani w dobro Polski miłośnicy historii kraju i weterani walki o niepodległość. Koncertował bard wolności, Paweł Piekarczyk. Tadeusz Płużański wraz ze współautorami, opowiadał o swoim nowym filmie o Rotmistrzu Pileckim, który uczestnicy pikniku, mogli zobaczyć na specjalnym pokazie. Dużym zainteresowaniem cieszyło się bogate stoisko z literaturą historyczno-patriotyczną.

Piknik Patriotyczny w Kaczorach, „Pokolenia dla Niepodległej”
Wojciech Gawor

Federacja Młodzieży Walczącej

Tegoroczny Piknik Patriotyczny poświęcono 40 – leciu powstania Federacji Młodzieży Walczącej. Na pamiątkę tej rocznicy, posadzono symboliczny dąb. A w niedzielę rozegrano mecz piłkarski FMW kontra reszta świata, zakończony remisem 3–3.

Piknik Patriotyczny w Kaczorach, „Pokolenia dla Niepodległej”
Wojciech Gawor

Federacja Młodzieży Walczącej powołana została w 29 czerwca 1984 roku na warszawskim Grochowie i skupiała młodzież licealną i studentów zaangażowanych w działalność niepodległościową. Z czasem powstały komórki FMW w całym kraju. Działalność organizacji skupiała się druku i kolportażu biuletynów informacyjnych.

„Kryptonim »Klasztor« – Dopaść Pileckiego”

Redaktor Tadeusz Płużański, syn współpracownika Witolda Pileckiego, zaprezentował nowy film dokumentalny pt. „Kryptonim »Klasztor« – Dopaść Pileckiego”, w reżyserii Jarosława Mańki, przedstawiający szerzej nieznane kulisy wielowątkowej operacji wywiadu komunistycznej bezpieki o kryptonimie „Klasztor”, która doprowadziła do aresztowania Witolda Pileckiego i jego najbliższych współpracowników.

Film opowiada o ostatnim, półtorarocznym okresie życia Witolda Pileckiego i jego ochotniczej misji do Polski – od powrotu z włoskiej Ankony (w porozumieniu z gen. Władysławem Andersem) w grudniu 1945 r., aż do aresztowania w Warszawie w maju 1947 r. Twórcy pokazali wyrafinowaną grę bezpieki: funkcjonariuszy i tajnych współpracowników komunistycznych służb specjalnych. Celem operacji „Klasztor” było nie tylko ujęcie grupy Pileckiego, ale także zastawienie pułapki, przeprowadzenie prowokacji, która miała „udowodnić”, że „ochotnik do Auschwitz” chciał likwidować czołowych funkcjonariuszy kierownictwa Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

Panie z Koła gospodyń Wiejskich z Warlit Wielkich zapewniły świetne jedzenie, pogoda dopisała. Organizatorzy i uczestnicy już szykują się na kolejne spotkanie w przyszłym roku.

Piknik Patriotyczny w Kaczorach, „Pokolenia dla Niepodległej”
Wojciech Gawor
od 12 lat
Wideo

Urszula i Krzysztof Cugowski. Koncert Fajansowe sny 2024 we Włocławku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostroda.naszemiasto.pl Nasze Miasto