Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard Gd. Część poradni specjalistycznych bez kontraktów

Maciej Jędrzyński
Maria Orlikowska - Płaczek w gabinecie, gdzie wykonuje się m.in. gastroskopię.
Maria Orlikowska - Płaczek w gabinecie, gdzie wykonuje się m.in. gastroskopię.
Od 1 lipca br. miejscowe placówki medyczne nie będą miały zakontraktowanych niektórych poradni specjalistycznych bądź badań diagnostycznych. To efekt rozstrzygnięć konkursów ogłoszonych przez pomorski oddział NFZ na najbliższe 3 lata, czyli do połowy 2016 roku.

Wielu pacjentów korzysta z poradni oraz badań w szpitalu powiatowym Kociewskie Centrum Zdrowia. Starogardzka placówka złożyła w sumie 12 ofert w konkursie NFZ na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i badania diagnostyczne. W rezultacie, na 10 złożonych ofert na poradnie specjalistyczne szpital otrzymał umowę na 8 z nich, a ponadto KCZ zostało wybrane w zakresie badań endoskopowych (gastroskopia oraz kolonoskopia).

- Nasz szpital nie otrzymał natomiast kontraktu na poradnię laryngologiczną oraz na poradnię gastroenterologiczną, mimo iż zakontraktowane zostały badania endoskopowe - informuje Magdalena Jankowska, rzecznik Kociewskiego Centrum Zdrowia. - To strata dla pacjentów, bo robiąc u nas bezpłatnie badanie endoskopowe mogli skorzystać na miejscu z poradni w tym zakresie.

Rozstrzygnięcia konkursowe dokonane przez NFZ odczują także pacjenci SPZOZ Przychodnia Lekarska w Starogardzie Gdańskim. Jak podała nam kierująca przychodnią Maria Orlikowska - Płaczek, od lipca nie będzie w tej placówce m.in. poradni z zakresu: kardiologii dziecięcej, gruźlicy i chorób płuc dla dzieci, chirurgii dziecięcej, ortopedii dla dzieci, logopedii czy proktologii.

- Największą dla nas stratą jest jednak brak kontraktu na badania: gastroskopię oraz kolonoskopię, a także dla poradni medycyny sportowej - mówi Maria Orlikowska-Placzek. - Szkoda, że NFZ nie bierze pod uwagę, iż chcąc robić usługi w zakresie gastroskopii i kolonoskopii zainwestowaliśmy kilka lat temu w sprzęt oraz aparaturę medyczną około 250 tys.zł.

Nocna opieka w Starogardzie. Sprawdź gdzie

Niemniej medycyna sportowa będzie dostępna w Starogardzie Gdańskim - konkretnie w przychodni Medpharma, gdzie usłyszeliśmy również, że od 1 lipca nie będzie poradni gastroenterologicznej i poradni reumatologicznej.
- Nie narzekam jednak na wyniki konkursów, bo są one na tyle dobre, że nie trzeba będzie wieszać kartek na drzwiach, iż lekarze nie przyjmują z powodu wyczerpania limitów - twierdzi Artur Złotowski, prezes Medpharmy.

Z kolei w starogardzkiej przychodni NZOZ Polmed poinformowano nas, że nie będzie od lipca poradni z zakresów m.in. okulistyki, laryngologii, kardiologii dziecięcej, chirurgii ogólnej, logopedii, ortopedii, neurologii czy nefrologii.

W pomorskim NFZ twierdzą, że rozstrzygnięcia konkursowe są zgodne z prawem, a dostępność do usług specjalistów wręcz... powinna się poprawić.
- Nawet w przypadku, kiedy placówka zatrudniająca lekarza specjalistę sprawującego opiekę nad konkretnym pacjentem nie uzyskała kontraktu z NFZ, to wspomniany lekarz będzie dostępny w innej placówce medycznej, która umowę podpisała - informuje w komunikacie rzecznik pomorskiego NFZ, Mariusz Szymański.

Niezadowolone placówki informują, iż odwołają się od niekorzystnych decyzji pomorskiego oddziału NFZ. Jednak z doświadczenia wiadomo, że odwołania takie praktycznie nie przynoszą oczekiwanych efektów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starogardgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto