Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słopnice - gmina z wysokimi dochodami i emigracją

Anna Koział - Ogorzałek
Najwyższy w regionie dochód na mieszkańca jest w gm. Słopnice, najniższy w gm. Limanowa
Najwyższy w regionie dochód na mieszkańca jest w gm. Słopnice, najniższy w gm. Limanowa Grażyna Gajewska
Słopnice to statystycznie bogata i najlepiej rozwijająca się gmina. Ale mieszkańcom trudno tutaj o pracę i wyjeżdżają za granicę.

Słopnice są najbogatszą gminą w powiecie limanowskim. Tak wynika z rankingu Tygodnika Samorządowego "Wspólnota". Krystyna Solska, którą spotykamy w sklepie odzieżowym w centrum Słopnic, nie jest tym zaskoczona. Jak mówi, mieszkańcy są bardzo zaradni, widać dookoła nowe domy i samochody. - Jeśli tutaj nie mają pracy, szukają jej za granicami - dodaje.

Brak miejsc pracy to nie problem samych Słopnic, tylko całego regionu. Nie jest to ani gmina rolnicza, ani uprzemysłowiona. Nadzieję daje rozwój turystyki. - Powstają kolejne szlaki turystyczne i trasy biegowe. Coraz więcej przyjeżdża turystów, kupują działki i budują domy letniskowe - opowiada Solska.Według rankingu "Wspólnoty", dochód gminy Słopnice w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi 2893,49 zł. W ostatnich latach wzrósł o 250 zł. To jeden z najlepszych wyników w Małopolsce. Słopnice w województwie w rankingu bogactwa plasują się na ósmej pozycji, wyprzedzają m.in. wszystkie gminy powiatu nowosądeckiego.

Odczucia mieszkańców są różne. Niektórzy tylko machają ręką. - Stąd wszyscy wyjeżdżają - zauważa Agnieszka Szewczyk ze Słopnic. - Nie ma tu pracy, ani perspektyw na jej znalezienie. Wielu, aby godnie żyć szuka pracy i zarobku w innych regionach kraju lub za granicą. Przykładem jest Damian Kęska, który od trzech lat pracuje na budowie w Niemczech. - Wyjechałem zaraz po szkole, tutaj tak wszyscy robią. Nie ma rodziny, z której jedna lub kilka osób nie mieszka i pracuje za granicą - opowiada 23-latek. - Młodzi zaraz po szkole wyjeżdżają, nawet nie szukają innych rozwiązań.

W gminie działa około 320 małych i średnich przedsiębiorstw, głównie w branży budowlanej i transportowej. W Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest 410 bezrobotnych na 6,5 tys. mieszkańców.- W ciągu ostatnich kilku lat ponad 1000 osób wyjechało za granicę - szacuje wójt Adam Sołtys. Największa firma zatrudnia ponad 60. Pozostałe jednego lub kilku pracowników. - Tu nie ma dużych zakładów, dlatego zależy nam, aby przybliżyć duże miasta poprzez kolej czy szybkie drogi - mówi wójt Sołtys. Szansę na stworzenie miejsc pracy upatruje w rozwoju turystyki. Ostatnio powstało m.in. kilka gospodarstw agroturystycznych.

Słopnice prowadzą w rankingu gmin dynamicznie się rozwijających, który opracowała Fundacja Sądecka. - Do budżetu gminy, oprócz podatków i subwencji, wpływają opłaty za użytkowanie np. kanalizacji i wodociągów, bo nie ma gminnych zakładów budżetowych - zauważa wójt Adam Sołtys. - Być może to stawia naszą gminę na lepszej pozycji.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na limanowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto