- Zawsze pozostanę limanowskim patriotą - zapewnia ks

- Zawsze pozostanę limanowskim patriotą - zapewnia ks. Michał Olszewski, pochodzący spod Limanowej (© fot. andrzej banaś)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Gdyby Pan Jezus chodził po ziemi w naszych czasach, na pewno miałby swojego bloga - uśmiecha się ks. Michał Olszewski, rocznik 1982, sercanin, egzorcysta i "dowódca" redakcji portalu ewangelizacyjnego Profeto. Strona internetowa to ambona, gdzie każdy może mieć prawo głosu. Słowo Boże komentują tam prawnicy i siostry zakonne, młodzież i emeryci. Jedną z pierwszych unikalnych inicjatyw załogi portalu są rekolekcje tłumaczone na język migowy - pierwsze takie w Polsce.

Limanowianie mówią o księdzu Michale - nasz. Bo chodził do szkoły w Laskowej, liceum w Limanowej, udzielał się też w działającej tam młodzieżowej sekcji taekwondo. Choć los poniósł go najpierw na studia do Rzymu, a później do klasztoru sercanów w Stopnicy, ksiądz Michał zawsze - jak sam mówi - zostanie limanowskim patriotą.

Wraca często w rodzinne strony - na Limanowszczyznę i po sąsiedzku do parafii w podsądeckiej Niskowej, gdzie odprawia nabożeństwa w intencji uzdrowienia chorych i uwolnienia opętanych. Na jego msze święte (najbliższa w Niskowej odbędzie się 12 stycznia) przyjeżdżają tłumy wiernych z całej Małopolski.

- To inicjatywa księdza proboszcza Jerzego Janeczka. Był niegdyś moim katechetą w parafii Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej - opowiada ks. Michał. - Gdy wróciłem ze studiów do Polski i zostałem egzorcystą, przyjechał i podsunął pomysł, aby po drodze, gdy jestem w podróży, zatrzymywać się w Niskowej.

Nie spodziewał się takiej popularności nabożeństw, gdy zaczynał. Ludzie nie mieszczą się w kościele, nierzadko stoją na mrozie. - Aż przykro patrzeć, ale kościoła, niestety, nie da się powiększyć - dodaje.

Ciepiący przyjeżdżają z nadzieją na kilkugodzinne nabożeństwa. Z podziękowaniem ci, którzy doznali łaski. Ludzie opowiadają na mszy o swoich uzdrowieniach, jak zmieniło się ich życie dzięki modlitwie księdza Michała. On sam mówi skromnie, że uzdrawia Bóg, a ksiądz tylko służy pośrednictwem modlitwy. Na pytanie o charyzmaty, czyli szczególne dary Ducha Świętego pozwalające uzdrawiać i uwalniać od opętania, odpowiada, że przecież wszyscy księża je mają. Tylko może nie każdy umie z nich korzystać.

- Nie mam niczego innego ponad to, czym dysponuje każdy ksiądz - zauważa zakonnik. - Jezus przecież powiedział do apostołów: "Idźcie! …uzdrawiajcie chorych, uwalniajcie zniewolonych…". Niech inni księża zaczną modlić się o zdrowie wiernych w ich parafiach, może nie będzie trzeba wtedy martwić się, gdzie pomieścić ludzi przyjeżdżających do Niskowej.

Znany jest nie tylko z nabożeństw, które przynoszą efekt uzdrowienia. Służy też jako egzorcysta. W tym dziele wspiera go dwóch przyjaciół - bokser Tomasz Adamek i sądecki raper Arkadio. Podczas egzorcyzmów księdzu często potrzebna jest pomoc nie tylko w formie modlitwy. Przydają się też silne ręce, ponieważ opętani bywają nieobliczalni, groźni dla siebie i innych.

Jak mówi raper - współpraca z księdzem Michałem umacnia jego wiarę. - Wiem, że zło istnieje, ale dobro jest silniejsze i zwycięża - kwituje. Wie to wszystko, bo widział, jak wyglądają egzorcyzmy.

Portal Profeto ruszył 6 listopada. Jeszcze przed startem facebookowy profil Profeto zgromadził tysiąc osób. Codziennie grono słuchaczy i "czytaczy" rośnie. W miniony piątek ktoś zaatakował redakcyjne serwery. Serwis zniknął z sieci. Cała jego zawartość przetrwała dzięki kopii, o którą zapobiegliwie zadbano.

- Ktoś, kto nas nie lubi, zafundował nam trzy godziny przerwy. Niemało jest takich, którzy szargają Panem Bogiem - mówi Ewelina Zamojska, sekretarz redakcji Profeto.

Telefony w redakcji nie milkną. Dla księdza, naczelnego, doba zaczyna być za krótka. Dodzwonić się do niego graniczy z cudem. Nam udało się złapać księdza Michała tuż przed podróżą na rekolekcje. Okazało się, że tym razem jemu przyda się modlitwa wiernych o zdrowie - gardło boli, głos z chrypką, słaby, choć jak zwykle radosny a tu trzeba będzie mówić. Na szczęście jest sieć, więc Profeto nie zostanie bez naczelnego.

- Jezus wykorzystywał wszystkie metody ewangelizacji dostępne w czasie, gdy żył na ziemi, więc czemu nie iść po Jego śladach i ewangelizować również w sieci? - mówi ks. Michał. - Gdy przestałem być "normalnym" księdzem na studiach w Rzymie, bardzo mi brakowało spotkań z ludźmi, rekolekcji, kazań. Wpadłem wtedy na pomysł założenia bloga, a później pojawiła się inicjatywa internetowych rekolekcji. Okazało się, że tysiące ludzi tego potrzebują. Tak doszliśmy do ambony Słowa Bożego, czyli Profeto.

Codziennik z egzorcystą

Blog księdza Michała Olszewskiego "Słowo codziennie Boże" można znaleźć w sieci pod adresem , a portal ewangelizacyjny - www.profeto.pl. Oprócz artykułów i komentarzy witryna udostępnia msze święte on-line. 2 grudnia startują na platformie pierwsze w Polsce adwentowe rekolekcje "360 sekund przy studni", które będą tłumaczone na język migowy. Terminy spotkań z księdzem Michałem Olszewskim w podsądeckiej Niskowej można znaleźć na stronie internetowej parafii świętego Stanisława Kostki www.niskowa.plKomentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

nawrócona grzesznica (gość)

Szczęść Boże,
dzięki Panu Bogu za internet! Dzięki temu wynalazkowi mogłam poznać księdza i polubić. Miał ksiądz duży wpływ na moje życie duchowe. Dzięki wielkie za to.
Pozwalam sobie mieć do księdza błagalną wręcz prośbę: na Miłość Boską niech się UŚMIECHA podczas fotografowania!!!

Chomranice (gość)

ks Michał jest zarombisty okresla Jezusa jako "Gościa który chodzil 2000 tysiące lat temu po kuli i jarał trawke":)