Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybieramy najlepszą piekarnię [GŁOSUJ]

Bożena Wojtas-Cisak
Piekarnie na ulicach Krótkiej i Tarnowskiej należą do RSZiZ w Limanowej. To najstarsze piekarnie w mieście
Piekarnie na ulicach Krótkiej i Tarnowskiej należą do RSZiZ w Limanowej. To najstarsze piekarnie w mieście Bożena Wojtas-Cisak
Zaczynamy wielkie głosowanie w plebiscycie Dobry Chleb z Dobrych Rąk. Czytelnicy zgłosili już osiem piekarni z powiatu limanowskiego. Na kolejne czekamy do wtorku, 24 czerwca.

Ich wyroby można kupić w całym niemal regionie. Ci, którzy zgłaszali swoich faworytów, zawsze podkreślali, że chleb z danej piekarni kupują od lat i nigdy się jeszcze nie zawiedli.

Państwo Ewa i Piotr Pajorowie z Laskowej koło Limanowej ponad 30 lat w suterenie domu rodzinnego prowadzą piekarnię.
- Jak zaczynaliśmy, to była pierwsza prywatna piekarnia w powiecie - wspomina z dumną Piotr Pajor, piekarz z wykształcenia. Chleb robi zgodnie z przepisami babć, które używały tylko mąki, drożdży, wody i szczypty soli. - Wypiekamy bez żadnych polepszaczy - zaznacza Piotr Pajor.

Właściciele piekarni z Laskowej przyznają, że taki biznes to ciężki kawałek chleba, bo konkurencja jest duża, a koszty produkcji wysokie. - Najważniejsza jest jakość naszych produktów, a nie ilość - dodaje Ewa Pajor. W ofercie mają chleb pszenny, pszenno-żytni, razowy oraz pszenne bułki i rogaliki z nadzieniem. Dają pracę 23 osobom.

Chleb z dwóch piekarń Rejonowej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu w Limanowej znają chyba wszyscy mieszkańcy miasta. Jak podkreśla prezes Zofia Jankoś, dobry chleb nie ma w składzie polepszaczy. Właśnie takie produkty od pół wieku oferują piekarnie spółdzielni. Dziennie wypiekają nawet 2,5 tony pieczywa i wyrobów cukierniczych. Najpopularniejszy jest chleb pszenny, wielu sięga też po razowy i tzw. chleb z łopaty. W dwóch piekarniach pracuje 19 piekarzy.

W kolejnych numerach zaprezentujemy poszczególne piekarnie. Chcemy przede wszystkim pokazać pracę ludzi, bo przecież bez nich nie mielibyśmy na stołach świeżego, chrupiącego chleba. Zwycięzcę 25 lipca przedstawimy na łamach "Tygodnika Ziemia Limanowska". Pokażemy właścicieli, ich dorobek, osiągnięcia i historię piekarni. Zapraszamy do udziału w zabawie.

Jak głosować w plebiscycie?

Za pośrednictwem SMS

Poniżej lista piekarni już biorących udział w plebiscycie. Każda ma przyporządkowany numer. Oddanie głosu odbywa się poprzez zakup e-wydania "Gazety Krakowskiej" przez przesłanie na nr 72355 SMS-a o treści: CHLEB. po kropce numer wybranego kandydata. W odpowiedzi na SMS-a uczestnik plebiscytu otrzyma kod dostępu do e-wydania gazety. Koszt SMS-a wynosi 2,46 zł z VAT. Jeden wysłany SMS to jeden punkt w głosowaniu na danego kandydata. Termin przyjmowania głosów SMS upływa 17 lipca 2014 r. o godz. 23:59:59.

Kupony drukowane w "Tygodniku Ziemia Limanowska"

Kupony do głosowania będą drukowane w tygodniku w dniach: 20, 27 czerwca, 4 i 11 lipca 2014 r. Uczestnik plebiscytu może dostarczyć dowolną liczbę kuponów do naszej redakcji przy ul. Józefa Marka 15 w Limanowej do godz. 12 w dniu 16 lipca 2014 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na limanowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto